1. 70.
    bugün askerlik şubesine gitmem ile ucundan bucağından azıcık askeriyedeki er ve erbaşların durumuna vakıf olmamla beraber yapmak için bir kez daha düşündüğüm askerlik türü.

1 senelik abdi palas tecrübemden sonra ki orada da herkes üniversite öğrencisiydi son zamanlara doğru acayip sıkılmıştım.

asker ocağı da ne benzer abdi palasa. kırk bin çeşit adam, %90 ı senden küçük, sinir hastası psikopat baş çavuşlar, über disiplinli bir ortam...

hayattaki en değerli şeylerden biri de ruh sağlığı. sisteme 6 ay daha erken hizmet edeceğim diye ruh sağlığımdan da olamam. zaten her halükarda kasa kazanacak. 6 daha sabit gelirim ve rütbem olur, mesaim belli olur, muhatap olduğum insanlar daha kalifiye olur düşüncesi ile yapmaya yavaş yavaş ikna olduğum askerliktir.

bakalım haziran ayında fikrim ne olacak...
    ... mellonnim
  2. 71.
    orduda en düşük subay rütbesi.
    ... recomax
  3. 72.
    askerliğini bu rütbeyle yapmış olan kişiler seferberlik durumunda takım komutanıdırlar.
    ... pusluca
  4. 73.
    bazen kurşunu yiyendir.
    http://www.ntvmsnbc.com/id/25304744
    ... acrylamide
  5. 74.
    iç güvenlik bölgesinde görev yapanlar için (benim gibiler için) poşetler tugay da kışla da otururken siz bir takım askerle pusuya veya mayına çıkarsınız. sonra da aldığınız 2000 tl net + 470 tl civarında iç güvenlik tazminatınız hakkında ohh paranın dibine vurdun askerde yorumları dinlemek zorunda kalırsınız.
    ... gazci pippi
  6. 75.
    saçmasapan birşeydir.

asıl işi savaşmak olan kurumun -ordudan bahsediyorum- , ilgili okullarından -harp okulunu, askeri liseleri kastediyorum- her yıl mezun ettiği bilmem kaç adet subayı -teğmen var ya hani o- ; zor yetiştikleri için, savaşmakla pek ilgisi olmayan levazımdı bakımcıdı, ulaştırmaydı, lojistikdi diye -yardımcı sınıflar demeye getiriyorum yani- sınıflara ayırıp savaşan kadrolarında boşluklar bırakmasından ötürü -piyade, komando, topçu vs.vs.vs.- daha evvel eli silah tutmamış üniversite mezunlarının eline silah verip dağlara salmasıyla vuku bulur.

emrine tim filan verilir bunların sonra...

normal olarak şehit filan olur bunlar. çatışmaya girerler, gecenin ikisinde üzerine uçaksavarla ateş açılır * , üç metre ötesinde mayın patlar kot farkından kurtarır, olmadı bindiği araç mayına basar * filan filan filan.
    5 ... onr
  7. 76.
    acemi birliğine düşmüş olanların bazıları ksd'lerle batak oynar, dürüm ısmarlar.
    1 ... sadaeke
  8. 77.
    Silahlı kuvvetlerdeki en küçük subay rütbesi. Üstleri bütün angaryaları bu arkadaşlara yaptırırlar. Astsubaylar emir komuta zincirinden bu arkadaşlardan alt oldukları halde onları pek sallamaz, askerler bile genelde kafaya almaya çalışırlar.

Bu arkadaşlar, üstleri tarafından bir şey yaptırılacağı zaman "mademki devletin subayısın..." ancak üstlerinden bir şey istediği zaman ise "şimdi sen muvazzaf olmadığın için..." şeklinde başlayan cümleler arasında askerlik görevlerini bitirirler.

Ancak kalender üstlerin "yedek medek devletin subayı, ast mast ordunun teğmenisin" dedikleri de görülmüştür.
    2 ... flat head
  9. 78.
    acemi birliklerinde yarbay rütbesi ile eşdeğer en düşük subay rütbesi.

şöyle'ki, eğer beden eğitimi mezunu yani sporcu bir asteğmene denk gelirse acemi bölük askeri ve bu acemi birliği komando birliği ise o askerler kuvvetle muhtemel siki tutmuş demektir. sabahtan akşama kadar beygir gibi spor yaptırırlar, yorulmakta bilmezler...

--spoiler--
    2006 yılında yeni foça jandarma komando er eğitim alayında 4.bölükte görevli bir asteğmen vardı. selam ederim ona adını hatırlamıyorum ancak çok sövmüştüm sana gomtanım *
    --spoiler--
    5 ... delegado zero1918
  10. 79.
    Ne subaydır nede astsubay, ikisinin arasında kalmış, subayların gelip geçici diye düşündüğü, astsubayların gazinolarda yemekler '' komutanım siz subay sayılırsınız subayların yanında oturmalısınız'' gazına gelen subay rütbesi.
    2 ... kedimi kim 7