bugün

2000 yıllık aspendos antik tiyatrosunun büyük bir sorununu(!) çözmüş olan boru döşeme işlemi.
görsel

Bakınız tarihi dokuyla ne kadar da uyumlu(!).
görsel

şüphesiz ki burayı inşa eden romalılar 2000 sene önce bunu düşünememişlerdi(!)...
ama bizim süper zekalı müteahhitlerimiz düşünmüşler.
üstelik sessiz boru döşemişler tiyatroya.
yani malzemeden çalmamışlar.

bu arada yıllar önce yazmıştık aspendos tiyatrosunun basamaklarına bembeyaz mermer döşenmişti. (bkz: #31245153)
o zaman akitler "o mermerler bir süre sonra diğer mermerlerle aynı renk olacak, sararacak" diye savunmuşlardı.
ama o zaman eleştirdiğimiz beyaz mermerler hala bembeyaz, yani sararmamış.
bakınız;
görsel
açılın ben inşaat mühendisiyim.
borular için tengirle aynı fikirdeyim. görsel olarak sikko bir görünüm sağlamış.
yalnız yağmur sularını da bir şekilde drene etmek gerekiyor. sonuçta eklenti olarak taş ya da beton oluklar yapacak değiller.

yalnıııız, döşenen mermerler için aynı doğrultuda düşünmüyorum.

zira restorasyonun anayasası sayılan ve unesco tarafından da kabul edilen venedik tüzüğü'nün 12. maddesi der ki;

--spoiler--
Madde 12-Eksik kısımlar tamamlanırken, bütünle uyumlu bir şekilde bağdaştırılmalıdır; fakat bu onarımın, aynı zamanda sanatsal ve tarihi tanıklığı yanlış bir biçimde yansıtmaması için, özgünden ayırt edilebilecek bir şekilde yapılması gereklidir.
--spoiler--

ayriyetten 15. maddenin son cümlesinde de şu geçer.

--spoiler--
Birleştirmede kullanılan madde her zaman ayırt edilebilecek bir nitelikte olmalı ve bu, anıtın korunmasını sağlamak ve eski haline getirmek için mümkün olduğunca az kullanılmalıdır.
--spoiler--

o mermerler aynı zamanda yapının bütünselliğini korumak için eklenmesi zorunlu olan materyallerdir. ben restorasyonda hala bir hata olmadığını savunuyorum. çevredeki en yakın mermer bulunmuş ve kullanılmıştır. tabii ki 2-3 senede renk değiştirmesi beklenemez ama zamanla gerçeklerine yaklaşacaktır. yalnız dediğim gibi, zaten restorasyon sırasında da özgününden ayırt edilecek şekilde yapılması gerekmektedir ve o şekilde de yapılmıştır.
4019 yılında aynı renk olur diğer mermerlerle.
tengir'in canını acıtan boru döşeme.

Bir tık incesini getirin.