1. 1.
  Evet, internet denilen bu melet kazandırdıklarının yanı sıra kim bilir insan bünyesine neler kaybettirdi...

  insanların sözlükteki nicklerden öteye gitme çabası, tanışma kaynaşma aslında biraz realist olursak eğer, güzel kızlar ve ortam dürtüsüyle hareket edilen bir buluşma ortamı olarak karşımıza çıkıyor.* *

  Peki insanlar neden zirvelerde boy gösterme ve bir çoğuyla özel mesajda bile tek bir diyaloğu olmaksızın tanışmak için gider?

  benim fikrim bu soruya karşılık verilebilecek en net cevap şudur;

  insanoğlu her zaman için bir başka insan/insanlar ile iletişim ihtiyacı duyar.Bu ihtiyac eski zamanlarda dost meclislerinde yüzyüze sohbet ile giderilirdi.Sonraları telefon icad olunca bu iletişim ihtiyacının bir kısmı telefon ile giderilmeye başlandı.son zamanda ise maalesef bu iletişim ihtiyacının büyük bir kısmı internet üzerinden giderilmeye çalışılıyor.

  Zirve adını verdikleri bu tür tanışma platformlarında sözlüğümüzün sevgili yazar*ları bu duydukları iletişim ihtiyaclarını sözlükte ve diğer dijital iletişim araclarında giderdiği için, bunun bir adım önüne çıkarak nicklerin yarattığı ruhların beden ile bütünleşmesini yaşamak adına bu tür buluşma ortamlarına gitme ihtiyacı hissederler.

  Çoğu insanda bulunan sözlüğe login olurken ikinci yaşam boyutuna girme veya ikinci kişiliğine bürünme durumu sözlük içerisinde çok rahat olunmasından dolayı, zirvedede bu ruhu yaşatmak adına kendilerinin dışına çıkan sempatik, arkadas canlısı veya şirin gözükme çabalarını çok rahatlıkla sezimleyebilirsiniz.

  Bir gerçek vardır ve değişmez zirveye gitmek demek sözlüğümüzün kullanıcılarının erkek kısımları tarafından zirvenin bir diğer anlam ve önemi "potansiyel yeni kız arkadaşlar" olduğundan dolayı aslında bu tip çırpınmalarının nedeni bir bakıma arz talep meseleside diyebiliriz.

  diğer bir konuda zirvenin hemen ardından yayınlanan fotoğraf galerisi ve videoların hemen aynı akşam diğer yazarlara gösterilme çabasıdır.Bunun anlamı aslında, biz harika eğlendik, süper bir ortamdı. bakın bakın görüyor musunuz? şu yere bakanın nicki x, arkasına dönen kişi ise y tarzı bir konseptin nedenide diğer yazarlara kendilerince imrendirilme ve haz alma durumudur.

  ve aslında insanlar diğer insanlarla iletişim kurma ihtiyacını yada bu iletişim eforunu hayatındaki çevresine yüklediği zaman zaten bu problem ortadan kalkacaktır.

  internet bilgi ve haber amaçlı kullanıldığında sağlıklıdır.(gelecek ayar maksatlı çırpınmalara karşın) benim sözlükle ilgilendiğim taraf sadece bilgi kısmıdır.

  Diğer anlamadığım konuda bazı arkadaşlarımız kimi zaman bir şehirden diğer şehire giderek zirveye katılma çabası içerisine girmektedir.inanıyorum ki kendisine yarım saat mesafede olan arkadasları yada dostlarıyla bulusmamak icin bahane üreten bir insan bir başka şehire insan tanımak için gitmeside bir anlamda anlattıklarımın göstergesidir.

  aslında zirvelerin zaten amacı ne kadar inkar eden olursa olsun kesinlikle potansiyel yeni sevgili adayı olmasından dolayı (halı saha zirveleri haric) * sağlıklı bir durum söz konusu değildir.

  Bu anlattıklarımın hepsi büyük hatta ezici bir çoğunluk için geçerlidir.Heyooo inanılmaz eğlendikkk, nidalarının ardından (size bir taktik verelim) zirve sonrası en çok nickaltı entry yazılan dişi kişisi zirvenin en güzel kızıdır. *
  32 -8 ... diaspora
 2. 2.
  bir bayan olarak;

  (bkz: zirveye gitmeme nedenleri)
  (bkz: erkek milleti)
  5 -6 ... ve tanri kadini yaratti
 3. 3.
  (bkz: sözlüklerin paranoyaklığa neden olan yapısı)
  ... scarface
 4. 4.
  çok güzel zirvelerdir. sayelerinde biz de sosyallikten nasibimizi almaktayızdır. sosyal insanları da aramızda görmeyi istemeyizdir, ne de olsa onlar bizi oracıkta ezeceklerdir; ezmeseler de bizim tüm davranışlarımızı banal bulup bunu bize de aksettireceklerdir. eh bu memleket o kadar çok asosyal üretmektedir ki o kadar insan bu zirvelere rağbet göstermektedir. ama işte oraya giden kişiler hayatın kendilerine sundupu gerçekliği özümsemiş ve bu gerçekliğe karşı bir antitez olarak bu zirvelere gitmiştir. bir de zirveye gitse de iflah olamayacak gerçek asosyaller vardır. insanların birbiriyle olan temaslarını, diyaloglarını, karşı cinsle kurduğu * ilişkiyi kavrayamaz. hep nasıl bu asosyallerin bunu nasıl sağlayabldiğini düşünür. aslında kendisi o kadar sosyaldir ki tenezzül etmez böyle oluşumlara ama sosyalliğinden arda kalan zamanlarda tenezzül edip sözlük okuyuculuğu yapar. sosyalliğine boyut katmak amacıyla o asosyal kişilerin birbirine yazdıklarına bakar ve yazılardan karakter tahlilinde bulunur. sosyalliğinin yanısıra asosyalligin resmi olan zirvelerin katılımcısı olmayan bu isanlar o kadar fedakardır ki o zirveler hakkında o sosyalliğinden günün/gecenin bir vakti arda kalan bir zamanında bize realist bir bakış açısıyla can yakıcı bir biçimde de olsa gerçeği hatırlatır. fakat bu zirvelerin tek gerçeği vardır: kendine kişi olarak güvenen gelir, kendini de çevresine bir şekilde kabul ettirip sevdirir. kendisinin yazıdan ibaret bir adam olmadığını gösterir ve de tüm asosyalliğine rağmen bir toplulukla birlikte eğlenir. sosyal eleştirmenlerimizin ise alah muhafaza bu zirvelere yolu düşse kendini dışlanmıl gbi hissedeceği, kenarda köşede tek başına gözlem yaparak kendini avutacağı düşünülmektedir; zira bu kişi asosyallerle neyi paylaşabilir ki? nasılsa zirvenin en güzel kızının bile kim olduğunu zirveye gitmeden öğrenebilmektedir ne gerek var oralara zahmet etmeye? işte bu zirveler, o zirve olmaksızın sosyalleşemeyen zavallı brtakım asosyallerin kendisini avutma organizasyonlarıdır ve bu yüzden de bol bol gerçekleştirilir; fakat bu durum sosyal olup da oralara tenezzül etmeyen kişilere niye dert olur da o zaten asosyallikten burnunu çıkaramayan yazar parçalarına realist bir ders verme kaygısına girişilir doğrusu benim gibi bir asosyal tarafından anlaşılamamaktadır. ve ayrıca bu zirveler kapısı herkese açık olan zirvelerdir; asosyaller kendi kendilerine içerde eğlenirken yanıbaşlarında isteyen kendi fikirlerini gözlemle desteklemek adına içerde oturabilir. kendilerinin de başımızın üstünde yeri olacaktır. hem belki bu asosyaller zevksiz adamlardır; zirvenin en güzel kızını bile yanlış belirliyorlardır kimbilir! * *
  3 -1 ... schenardi
 5. 5.
  şimdi, hiç bir zirveye katılmadım, katılabileceğimi de zannetmiyorum, işimin başımdan aşkın olması, dolaşmak için başka bir arkadaş ortamımın olması buna sadece bir iki sebep... ama bir zirve olayını asosyallikle ilişkilendirmenin ne alakası var? illaki oraya herkes kız için mi gidiyor? peki kızlar ne için gidiyor? günümüzde en yaygın kullanılan iletişim aracı ne? internet. internette insanlar birbiriyle tanışıyor, arkadaş oluyor, vuruşuyor, bir ton şey yapıyor... peki uludağsözlük gibi çoğu forum ve sözlüklere nazaran seviyeli bir yapısı olan bir oluşumdaki insanların sürekli bir araya gelip toplanmasında nasıl bir asosyallik aranabilir, anlamıyorum. neden bütün erkekler kızların onlara kuyruk salladığını düşünür, bütün kızlarda erkeklerin onların peşinde koştuğunu düşünür, onu da anlamıyorum, yahu düşündümde, ben hiç birşey anlamıyorum, anlaşılan sorun bende, susayım en iyisi...
  7 -1 ... delismen
 6. 5.
  (bkz: asosyalligin resmi olan entryler)
  3 ... no leaf clover
 7. 6.
  (bkz: zirveler anlatılmaz yaşanır)
  1 -1 ... ck_06
 8. 7.
  bir erkek olarak;

  (bkz: zirveye gitmeme nedenleri)
  (bkz: kadın milleti)
  2 ... nokia şarzı
 9. 8.
  hiç görmediğim zirvelerdir. zira benim gördüğüm zirvelerin resmi, gırgır ve şamataydı. hatta diyebilirimki zirve bahane içmek şahane. zirve bir buluşma türüdür, ve buluşmak sosyal insanların yapıtğı bi eylemse, hiç bir zirve asosyalliği resmedemez. zirvelerin arkasından yazılanlar ise ne yazıkki bazen hasetliğin resmi olabiliyor. olaya sosyolojik olarak yaklaşılmak isteniyorsa bu imkansız bir şeydir. çünkü henüz sanal alemin sosyolojisi çıkartılamadı. çıkartılmasıda imkansız bir şey. sanal alem dedinel yerde hepimiz eşitiz ve hepimiz çok farklıyız. sosyoloji ise bunu kaldırabilicek bir bilim değildir.
  1 ... cavit
 10. 9.
  Zirveler aslında asosyalliğin değil sosyalleşme çabasının resmidir. Sosyalleşmeye çabasının da "eski arkadaşlar, aile ya da internetteki arkadaşlar" ı içermesinde bir farklılık yoktur. Bilmemenin değil öğrenmemenin ayıp olduğu gibi asosyal olma değil sosyalleşme çabası göstermemek anormaldir. Zirveye gitmeyi değil de okul arkadaşlarıyla beraber olmayı "gerçek sosyallik" olarak algılamak elitist bir tavırdır ve bunlara gerenk yoktur.

  Peki ben asosyal miyim? Her ne kadar uzunca zaman internet başında olsam da, haftanın en az 6 gününü arkadaşlarımla geçiriyorum. Zirve manyağı mıyım? Hayır, aylardan sonra ilk defa bir zirveye katıldım.
  1 ... baybars