1. 1.
  Kısa süreli bir agnostisizm evresinde fark ettiğim ve diğer bazı felsefecilerin de samimi itiraflarıyla kavradığım gerçek.

  insan içten içe cevabın ne olduğunu biliyor bence.
  1 -1 ... id est
 2. 2.
  Hâla böyle düşünüyorum var mı hop diyecek ben katıksız bir agnostiğim diye.

  Bir önerme şiddetle doğru olduğunu savunduğum.
  1 ... id est
 3. 3.
  hafızam beni yanıltmıyorsa richard dawkins bile tanrının varlığına verdiği ihtimali %10 olarak yazmış idi. (bkz: the god delusion)
  2 ... caligari
 4. 4.
  Agnostizmin pısırıklıkla alakası yoktur. Biraz mantıklı düşünürseniz zaten sizin de Tanrı’nın varlığını veya yokluğunu bilmediğiniz, sadece “inandığınız” ortaya çıkar. Tam agnostizm vardır ve şudur; bir yargı Vermek zorunda değilsin, bilmiyorsun. Olabilir de olmayabilir de. Yani bunun nasıl tamı yarımı olabilir ki ?

  Edit: şöyle bir entry neden eksilenir amk ? Varsa kafana yatmayan, beyan edersin.

  Edit2: yargı vermemek, düşünmemek demek değildir. Sadece kesinliği olmayan bir şey üzerine hayatını adamamak olarak görülebilir.

  Edit3: yargıda bulunmak kelimesini “sonuca bağlamak” anlamında kullanmak istemiştim lakin tdk benimle aynı fikirde değilmiş.
  2 -1 ... paperstreett
 5. 5.
  spinoza der ki; tanrıyı veya doğayı (bkz: deus sive natura) olduğu gibi anlamaya çalışmak en büyük erdemdir. tanrı hakkında yargıda bulunmaktan kaçınmak ise maalesef yanlıştır. insanlar düşünmeli, araştırmalı ve bulmalı.

  edit: dil varlığın evidir.
  2 ... caligari