1. 1.
    Moleküler biyoloji ve kuantumun birlikte çalışmaları sonucunda ulaşılabilecek sonuç. Neden mi? Nasıl ki duyma ve görme titreşimle, yani dolayısıyla dalga ile ilgiliyse koklama da aynı şekilde.

    Şöyle ki burnumuz kokladığı şeyin partiküllerinden nesneyi reseptörü yardımıyla tanıyabiliyor ama kesin bir ayrım sunmuyor. Yani peynirli doritos da ayak kokusu da birbirinden farklı yapıya sahip oldukları halde aynı kokuyor. Demek ki sadece kokan nesnenin moleküler yapısı ile ilgili değil. Aynı zamanda burnumuza geldiklerindeki titreşimleri ile ilgili. ikisi de hemen hemen aynı titreşime sahip olduğundan aynı algıyı yaratıyor.

    Son yıllarda bunu kanıtlayan bir sürü çalışma var. Elektronların hem parçacık hem de dalga gibi hareket etmesinden dolayı makro düzeyde her şeyi partiküler olarak açıklasak da moleküler ya da mikro düzeyde aslında dalga özelliği daha ön planda.

    Birbirlerini tamamlıyorlar evet ama parçacıktan daha da ötede aslında her şey daha çok duyma prensibine dayanıyor. Dalgaya, titreşime. Birden fazla duyumuzla bunu yapma nedenimiz de ne parçacığın ne de titreşimin tek başına spekülatif bir sonuç vermiyor oluşundan. Yani kokuyu tek başına titreşiminden tanıyamıyoruz ama partiküllerinden tamamlıyoruz.
    ... lord marcus amoralist primses