bugün

soğana alıştım ben onun dışında pek katkısı olmadı ama iyi ki gitmişim.
şöyle söyliyim oraya giden it köpek tayfa bile ah annem ah diye iç çekiyor, az da olsa hizaya sokuyor insanı.
Askerlik sadece bi görev değil de eğitim yuvası olarak görülebilir.

Aslında bi kitabı okuyana kadar hiç böyle düşünmemiştim.

(bkz: beyaz zambaklar ülkesinde)
Sabrı öğrenmek ve lavabo nasıl parıldar. Bu ikisi olabilir. Kimse mpt verip tak tak sıktırmaz aga unut bunu.
sahip olduklarının değerini daha iyi anlıyorsun.
yoktur, ak troller cihangir'de götünü siktirip eve gelince fularını çıkartıp akp'yi savunabilirler.
(bkz: bedelli yoksa oy yok)
olmaz mı la. 1 sene ense yaptım 6 ay güneş görmedim.
Delilik.

Akıllı girip delirerek çıkabiliyorsunuz.
ben askerdeyken içtiğim suyun bile kıymetini anladım. gerisini siz düşünün.
182 gün batmanda şafak saydım.

çarşı izni yoktu.
yakınlarımı kaybettim hastalıktan, sevdiğim dediğim çekti gitti.
psikolojik olarak sıkıntılı bir zamandı.

ancak kalktım.
artık düşürmek için çok daha fazlası gerekecek beni.
yavaş yavaş oluyoruz işte.
biraz olgunluk kazanıyorsun, gitmeden önceki halimle şuan dağlar kadar fark var gibi ama ben yine de aynı hissediyorum.

Onun haricinde son 12 ay yapanlardan biri olarak, hayatımdan 1 yıl ve değerli olan bazı şeyleri götürdü malesef...
Mangal sofrasında anlatmaya ihtiyaç duyduğumuz anılardan başka birşey katmaz. Hiç boşuna disiplin falan demeyin disiplinli olmayan kişiyi genel kurmay bile disipline sokamaz.
Sanırım bana kattığı şeyler daha farklı oldu. Askere gitmeden önce iş güç nasıl olur gelecekte ne yaparım hayatım nasıl şekillenecek diye düşünüyordum, geldikden sonra hiç bir şey umrumda olmadı, özgür olayım sağlıklı olayım da gerekirse aç gezerim kafasındayım şuanda, zaten hepde öyle olmak gerekmez mi? herkeste yarattığı etkinin tersini yarattı diyebilirim. Annem sen iki sene daha askerlik yapsan paklamaz seni diyor. Kime göre neye göre anacığım.
Mahallenin diş geçmeyen bir numaralı serserisi orada emir altına girince muma dönüyor askerde ezilmek onların şımarıklığını alıyor bu yüzden olgunlaşıyor insan düşünecek vaktin de fazla olması bunda bir etken.

Edit: hangi torbacı eksiledi.
Ben 18 gün askerlik yaptım. Askerliğin bana kattığı en güzel şey kışa denk geldiysen eğer güzel bir lipstick (dudak nemlendiricisi) alacaksın. Yoksa çok zor olur askerliğiniz, valla lan. Bir de insan evinde banyo yapıp uyumayı özlüyor. Geri kalan her şeye alışılıyor bi şekilde.
15 ay askerlik yaptım. Gerçekten Askerliğin bana kattığı güzel şeyler var. ilk önce; çoğu erkek gibi sabretmeyi askerde öğrendim. Sonrasında askerliğin bana kattığı en güzel şey ise kitap okuma alışkanlığı. Askere gidene kadar kitap okumaktan nefret ederdim. Askerdeyken çok boş vaktim oldu ve çok kitap okudum. Bunu bir alışkanlık haline getirdim.

Askerde tanıdığım güzel insanlar ise bonus oldu. Vatani görevimi bitireli 10 yıl oldu ve çoğu arkadaşımla hâlâ görüşüyorum..