bugün

Kadınların askere gitmemesidir. Hangi açıdan bakarsanız bakın. Erkek için dırdır yok, kadın için askerlik yok.
gitmeden önce binlerce hayaliniz vardır, döndükten sonra hepsi birer hiçe dönüşür.
Asteğmen olarak gidip er ve uzman çavuş tokatlamaktır. Hele o kendini bir bok sanan uzman çavuşları tokatlamak daha bir zevkli. Erleri falan yatmadan önce ayaklarını yıkamadıkları, temiz olmadıkları gerekçesiyle tokatlardım.
günümüzde bedelli olması.
bence eşten dosttan uzak olmaktır.

insanın ruhu zihni berraklaşır be.
Para da verseniz yapamayacaksınız.
Son günüdür. Orada yaptığınız her şey orada kalır. Kimse size teşekkür etmez.
karakter çeşitliğinden toplanan insanların birbirleriyle olan iletişimleridir bence çok uçuk durumlar ile karşı karşıya kalırsınız ve tabi ki apayrı hikayeler; uzay mühendisi, pisuvar görmemiş temiz insanlar, türkçe bilmeyen insanlar, gerçekten kötülük için yaratılmış insanlar ve daha niceleri bunların birbirleriyle olan etkileşimlerinden doğan doğal muhabbetler çarşı izinlerini hiç söylemiyorum bile bu karakterler yeri gelir birbirleri için üzülür sevinir garip bi his, insanın vahşi yaşamdan bir adım sonraki halini doğal gözlemlemek tadından yenmez.
Bittiği gün yaşanan mutluluktur.
az önce tavana boş boş bakarken araziye çıktığımızda boylu boyunca uzanmış olan gelincik çiçekleri geldi aklıma. ne kadar da güzel bir manzaraydı.
Askerden döndükten sonra anlatılan anılardır.
Güzel dostluklar ve anılar biriktirmek. Daha sonra onları iş arkadaşlarına anlatmak. Bence bu tarafı iyi.
Benim icin 18 bin lira karsiliginda muaf olmasi.
Benden onceki bedelliler 30 bin kusur para odedi.
Benden sonraki bedelliler de 28 gun askere gitmek zorunda.

Parasi neyse verilir de, 2 gun dahi cekilmez.
Disiplin.
terhis olmaktır.

terhis olunca (bkz: hür general) rütbesine erişiyorsunuz. bence asker askerliğin en güzel tarafıdır.
adamlığı öğretir. hayata hazırlar.
grup çalışmalarının faydaları, düzen, disiplin, iş+zaman yönetimi.
teskereyi alıp nizamiyeden çıkınca hafiften geri dönüp omzunun üzerinden attığın son bakıştır.
Fiyatlarda KDV olmamasıdır.
10 dak istirahat verilmesi.
Eğer bir insan askere kadar askerliğin verdiği birşeye sahip değilse, atsın zaten kendini pencereden aşağı...
Askerden evel erken mi kalkamıyordun?
Yatağını mı toplayamıyor, ayakkabını mı boyayamıyordun?
Traş mı olamıyordun, yoksa sağını solunu mu bilmiyordun?
Yoksa birinden emir almadan birşeyi yapmayacak kadar sorumsuzdunda, onumu öğretti sana?
Askerliğin bana tek verdiği g3 le ateş etme tecrübesidir, oda olmaz olsun zaten amk.
Bitecek olmasi.
ben yedek subay olduğumdan er muhabbeti yapamayacağım güzel yanlardır.

hudut karakol komutanı olduğumdan kara kuvvetleri komutanına kadar birçok subay ile muhabbet edip kahve içmişliğim vardır. çok değişik, farklı düşünen insanlardı. Bi kere denetlemeye gelen albay eksik bişey bulamayıp sağa sola baktıktan sonra duvarı gösterip bu priz niye yamuk karakol komutanı ? Demişti. anlaşıldı kumtanım diyip göndermiştim. bi keresinde de bölük komutanı denetlemeci albaya yanlış bilgi vermiş, ben düzeltmiştim. bi tepede topçu bataryaları var demiş, halbuki yok... bana takdir yazdırmıştı ama bl.komutanından sağlam kalay yemiştim.

iyi tarafından bakarsan iyi, kötü tarafından bakarsan berbat zamanlardı.
anıları sanırım, anlat anlat bitiremiyorlar.
çöl gibi bir yerin ortasında, kuş uçmaz kervan geçmez denebilecek en ufak gürültünün dahi olmadığı bir yerde bolca kafa dinlemekti sanırım.

muhtemelen hayatımda bir daha o kadar uzun süre o kadar sessiz bir yerde bulunamayacağım.