bugün

yeni genelkurmay başkanı orgeneral ışık koşaner'in gündeme taşıdığı yeni taslak model.

bekleyim göreceğiz...

http://www.sabah.com.tr/g..._askerlik_dokuz_ay_olacak
üniversite mezunu erkeklerin aralıkta akın akın askere gitmesine neden olacak uygulama.

(bkz: yırtma çabası)
Eşitlikten ziyade amacı uzun dönem üniversite mezunlarına verilen maaştan yırtmak olan, popülist ve düşüncesizce bir plan..Bana göre askere giden herkes kafi derecede bir maaş almalı..Hangi okuldan mezun olursa olsun..Çünkü öyle insanlar varki, ailenin tek evladı..O askere gidince, evinde ailesine bakacak kimse yok..Bu yüzden ''Maaşsız ve sosyal güvenliksiz bir askerliğe'' hayır diyorum...Hele ''askeri eğitim görünümlü hizmetçiliğe'' de şiddetle karşı çıkıyorum..
olmasını desteklediğim durumdur. herkes okulda mokulda bi yerlerde askere gitmemek için duracağına gider 9 ay yapar askerliğini döner.
olması gayet yerinde olacak karardır.
şansımın hep tersine işlediğini gosteren durumdur sayın sozluk. ilkokulda, anadolu liseleri sınavına çalışırken bu sistemdi 8 yıllık eğitim okuyacaksın koçum, boşuna dershaneye gittin diyen. lise bitti, artık öss değişiyor koçum dediler. ezberle bakalım bugüne kadar çalışmadığın yerleri dediler. üniversiteye başladık okul bitti, mastera başvururken bölümüm bir anda BS diplomasından BA diplomasına geçti. iktisatın sanatla (bachelor of arts) ne alakası var hala anlamıyorum. neyse bir iş kutayım dedim. 1 yıl bekleyeyim, askerliğe gideyim. şimdi askerliğin süresi de artıyor. sistem hep mi tersine işler, çok sinirliyim sayın sözlük.
herkesin eşit süre askerlik yapmasını öngören yeni askerlik uygulamasıdır.askerlik süresinin kısalması bir çok kesim için olumlu bir hareket gibi görülsede, özellikle üniversite okumuş ve okumakta olan bir çok gencin rahatsız olduğu bu uygulamayla; üniversite mezunlarıda 9 ay askerlik yapacak ve bu süreyi er olarak tmamlıycak yani üniversite mezunlarının rütbe hakkıda olmaycak.
bilindiği gibi şimdiki sistemde üniversite mezunları isterlerse bir sınava girerek askerliği yedek subay olarak yapabiliyorlardı.

askerliğin şerefli bir iş olduğunu düşünmeme ramen askere, okuduğu için zamanında gidemeyen insanlara verilen kısa dönem hakkının alınması beni gerçekten üzüyor çünkü o insanlar keyiflerinden geç gitmiyor askere.zaten 18-19 yaşında kazanılan üniversitenin bitmesi en iyi koşullarda 24 yaşından önce olmuyor, birde yüksek lisans yapayım derse öğrenci hepten yandı.

yaş oldu 30 daha bir işi yok, e önünde 9 ay askerlik var, muaynesiydi filan 1 yıl de.
yaş oldu 31 iş yok ve hala evlenmedi.

bu durumda okumak gelecek planları için avantajmı sağlıyor yoksa hayatı öteleme mi oluyor.ülkemiz şartlarında zaten üniversite öğrencisinin eğitim durumuna göre bir iş bulması oldukça zorken.lisans* mezunlarının %80 i branşları dışında çalışmak zorunda kalıyor.
bu durmda insanların çocuklarını orta okuldan sonra tornacıya, berbere çırak vermeleri çokta mantıksız değil gibi görünüyor.en azından askere gitmeden işi hazır olur, ayrıca ülkemizin en pahalı eylemlerinden biri olan okuma hakkını kullanmadığı için milyarlarca masraftan kurtulurken hem de epey para biriktiricektir geleceği için.
ayrıca (bkz: uzun yazan yazarlar)
harika devletimizin harika projesidir.

vatani görev safsatası altında yüzbinlerce genç insanı aylarca kapatmak, hayattan soyutlamak zaten saçma sapan bir iş. neye yarar bu kadar insanı orda tutmak, elde var sıfır. okuyanı cezalandırıyor sistem, inatla ve göstere göstere.

okul bitiyor 23-24 olmuşsun, askere gitmeden bırak işi su bile vermiyor millet sana. gittin geldin geçti bir sene senin vasıflarında binlerce insan daha eklenmiş iş arayanlara. iş bulacaksın, evleneceksin falan fişman.

askerlik adı altında bir sömürü mekanızması kurulu bu ülkede. vatan hizmeti falan geçin onları efendim. vatan bana ne verdi ki benim o'na borcum olsun. babam tıkır tıkır ödedi harçları, vergiyi bilmemneyi, babamın ve bizim alacağımız var borcumuz yok bu vatana.

kısacası 9 ay saçmalığına karşıyı mefendim. okulu bitirdim, gidip 5 ay yapmak istiyorum bu angaryayı. o'ndan sonra alacak verecek bitti, umrumda değil. üstünde badem bıyıklılar at koştursun, obez zenginler yatlarında katlarında seks partileri versin diye kendimi bu vatana feda edemem.
hiç bir şekilde desteklemediğim karardır. bu durumda üniversitede okuyanların hiç bir avantajı kalmamış olacak. tamam askerlikte ne avantajı diyebilirsiniz. askeriyede ayrım olmaz, orada kültür, seviye, eğitim ayrımcılığı yapılmaz diyebilirsiniz. ben bunların yapılması gerektiğini düşünüyorum. bir insan çalışıp didinmiş üniversiteye girmiş mesleğini eline almış 24-25 yaşına kadar hayatı okul ile ev arasında geçmiş. diğer yanda (aşağılamak yada hakir görmek değil) ilkokul mezunu daha kendi adını soy adını zor yazabilen bir insan. şimdi yaptığım ayrımcılık anlıyorum ama ne işe yaradı onca sene okuyup didinmiş adamın çabaları. 6 sene tıp okuyup sonra gidip 9 ay er olarak askerlik yapmak. nerede kaldı bu adamın doktorluğu. sırf ayrımcılık olmasın diye 9 ay hiç bilmediği bir işi yaparken kendi mesleğinden uzak kalmak. sadece meslek değil aynı zamanda hayatının da risk altında olması *.

sözün kısası herkes kendi işini yapmalıdır. okumuş olmak yada olmamak önemli değil. sırf vatani görev diye ben hayatımı tehlikeye atmak istemem mantıklı düşünen insanlar da istemez. ***
9 ay 10 gün olsa daha anlamlı olurdu.
türkiye zaten yeterince düzüldü. bunlar da meyveleri, çocukları işte.
askerden kaçanlara sezeryan muhabetinden ötürü sezercik falan denebilirdi.
sevinçle karşıladığım projedir.zira bir türlü açıköğretimi bitiremiyorum lan, ehhe işime gelir.
üniversite mezunu olmayanların ben uzun yapıyorum onlar da uzun yapsın diye desteklediği proje. güzel kardeşim sen benim çektiğim çilelerin onda birini çektin mi ki benle aynı hakkı talep ediyorsun? hayatın her alanında var ayrımcılık bi askerlikte mi zoruna gitti? hadi 9 ay benle eşit oldun, eee sonra? sonuçta askerden çıktıktan sonra yine bir ömür benim altımda, benim hayat seviyemden düşük yaşayacaksın yine.
meselede asıl kızılması gereken nokta daha profesyonel askerliğe geçiş çalışmalarının başlatılmayıp da hala zorunlu askerlik saçmalığının pekiştirilmeye çalışılmasıdır. askerlik de kendine özgü bir meslektir. başka insanlara illa yapacaksın diye şart koşulması saçmalıktır. ki öyle bir meslekten bahsediyoruz ki burda gerekirse öleceksin, öldüreceksin. hiçkimsenin bir insanı böyle bir uygulamaya mecbur bırakma hakkı yoktur. şimdi dangalağın biri çıkacak ne yani herkes komandoluk mu yapıyor? ben de onu diyorum işte. toplanan askerin yarıdan çoğu yemek pişirme, bulaşık yıkama, kuaförlük, terzilik, şoförlük gibi askerlikle alakası olmayan saçma sapan işlerde kullanılıyor. askerin tek görevi silahladır. sayıyı azaltırsın, gereksiz er beslemezsin, onlara yapacağın harcamanın yerine bu işleri özel sektöre ihaleyle yaptırırsın. ister 5 ay olsun, ister 9 isterse 15. kimse subayların hizmetkarlığını yapmak için özgürlüğünden alıkonulamaz. her şeyden önce o subayların halkın kendilerinin hizmetçisi olmadığını, asıl bir devlet memuru olarak kendilerinin halkın hizmetçisi olduğunu kabul etmesi lazım. isterlerse 3aya çeksinler askerliği umrumda değil. profesyonel orduya geçilmediği sürece yapılan her uygulama saçmalıktan ibarettir.
hayatımın en güzel yıllarını okuyarak geçiren benim bu yılları ne diye okuduğumu bana tekrar anımsatan olaydır. üniversite okumak sadece 4 yıl değildir. taa liseden beri tutturmadık mı üniversite üniversite diye. büyüklerimiz öğütler vermede mi oku evladım oku çocuğum diye. peki bunun ödülü ne diye bakıyoruz ablam üniversite okudu 3 yıldır işsiz + 4 yılını (en az ) boşa geçirdi + babama bi ton yük. bende okuyorum bir kaç sene sonra bende bitiricem işsizler ordusuna katılıcam. neyse efendim fazla saptırmadan hayatının baharında ülkesine ailesine yararlı olabilmek için okul okumuş gencimizi bir de askerde affedersiniz sikmenin ne anlamı var. hadi diyelim bedelli askerliğin önü açıldı. iş mi bulduk para mı vr amk. öğrenim kredisi aldık onu mu ödeyelim askere mi gidelim. sözde kendi ayaklarımızın üzerinde durmak için okuyoruz.

okuma yazma bilmeyen adamla aynı düzeyde 9 ay. yanlış anlaşılmasın asla aşağılamıyorum ama bi fark olmalı be hacı. yeri geldi mi 10 milyon askerimiz var gereğinden fazla demeyi biliyosunuz, az düşünün bunu beslemesi eğitmesi falanı filanı sırf zararsınız. bozduğunuz psikoloji de cabası. bak gidicem yurt dışına beyin göçü olucak siz kaybedersiniz. * * *
bari hemen çıkmasa kanun.
hayır yani bizim günahımız neydi de 5 ay yaptık arkadaş?! 4 ay daha... (aha ters oldu, pardon..)
yakında çıkacak olan bedelli askerlik için talebi artırmaya yönelik yapılmış bir hamle.yani yazınca kulağa hoş geldi umarım öyledir.9 ayda insan mesleğini unutur yahu.
üniversitede okuyanlar için sıkıntı yaratacak bir askeri modeldir.
ben 150 gün yaptım. bundan sonra 1500 günde olsa umrumda olmaz.