bugün

bitirdikten sonra anlatacak bir sürü anlamsız ve sıkıcı şeyi,sanki karşıdakinin çok umurundaymış gibi heyecanlı heyecanlı ve hatta yüksek sesle anlatabilmek.
Dünyayı kurtarmış gibi kendimi gerekli hissetmem ama asgari ücretle işe başlamak.
ADAM olursun.
komando olursan anlatacak güzel hikayelerin olur. gerçekten askerlik yaptığını hissedersin. onun haricinde komutan uşaklığı yaparsın.
tek olumlu yanı düzen alışkanlığı kazanmak herhalde. bir bakmışsın her sabah yatağını sen topluyorsun, bir bakmışsın yemek saatin belli artık. bir bakmışsın, insan olmuşsun.
Vardır bazı faydaları.

Askerliği hayatınıza verdiğiniz bir mola, ruhunuz için bir rehabilitasyon süreci olarak düşünün. Zira içeride düşünmek için çok vaktiniz oluyor.
nöbette otururken yakalandığın anı arkadaşlarına anlatmak.

ulan o sıra hayatımdan 100 yıl gitti anlatırken gülmekten kendimi alamıyordum.

tek iyi yönü vardır. önündeki engellerden biri aşılmıştır. şimdi sıra diğer engellerde hadi aslanım.
şükretmeyi öğrenmek ailenin ve sahip olduklarının değerini bilmek.

kilo verdirmeye yardımcı olur.
hem vücudun hem kafan rahatlar tabi kısa dönem gitti isen...
Hayatın zorluklarını görmeye başlamak.
farklı şehir, kültür, gelir ve eğitim düzeyindeki insanlarla bir arada olmaktır. bu durumun insanları tanımaya, empati yapabilmeye, aynı konu hakkında farklı görüşlerin de bulunabileceğini görmeye ve kendin için çok önemli olmayan bir durumun başkaları için ne kadar önemli olduğunu anlayabilmeye yardımcı olduğunu düşünmüşümdür. velhasılı kelam bana göre manevi yönden faydalıdır ancak fiziki şartlar açısından herhangi bir iyi yönü bulunmamaktadır.
en büyük iyi yönü insanı durgunlaştırıyor, dizginliyor ve zamanla olgunlaşıyorsun.
askerliğin en iyi yanı şükretmeyi öğretmesidir. askeriyede 1 derdim olacağına dışarıda 3 olsun özgür olsun.
eğer bir ilişkiniz varsa, onun gerçek ilişki mi yoksa sikimsonik ilişki mi olduğunu askerdeyken çok net anlarsınız.
(bkz: ateizmin cildi nemlendirip yumuşacık yapması)

edit: lan bu ne? moderatör bana şaka yapıp entry i buraya mı taşıdı yoksa? *
yönleri öğrenmektir. kuzey, güney, batı ve birde bir şey daha vardı ama siktir et hep başa bela oluyor amk.
yurtdışı vatandaşlığı için başvurduğunuz vakit, askerlik engelinin kalkması.
onu bedelli de yapabilirsiniz gerçi.
hele yurtdışında..
onun dışında bir artısı yok, aksine psikiyatrik hastalığı olanın hastalığını daha çok artıyor.
(bkz: panik atak)
(bkz: anksiyete)
(bkz: manik depresif)
(bkz: okb)
çok boktan bir ülkede yaşadığımızı söylemiş miydim?
Bitirdiğinde özlediklerine kavuşmuş olursun.
sivil hayatın kıymetini anlarsın.
olmayan yönlerdir.

başında ki sadist ve manyak komutanlar insanın içinde olan vatan sevgisinin azalmasını sebep olur.

ceza olarak el bombasının pimini çekip askerin eline veren manyaklar var ordunun içinde.

ceza olarak 81 lik havan topu nişangahları ile askerleri döven hayvanat astsubaylar var ordunun içinde...daha say say bitmez...
40 yıl anlatırsın. yetmez mi.
var diyenin aklından şüphe ederim.
Polis ol askerlik yapmazsın.
insanı olgunlaştırmasıdır. Askere giden insan biraz daha ağırbaşlı ve tecrübeli olmaktadır. Birde silah milah askerde öğrenilen şeyler askerlik yapmayan arkadaşlarına 10 misli şekilde anlatılır. "Gece nöbetinden dönerken ayar etti beni, açtım emniyeti, çektim kurma kolunu araya çavuş girdi.." şeklinde sallamasyon hikayeler için size oldukça sağlam alt yapı hazırlar.
Yaşadığın yerden uzak olduğundan dolayı aileni sevdiklerini şehrini oturduğun mahalleyi ve özgürlüğün kıymetini anlar insan.