bugün

başkomutan geçinen bir tipin oğullarını örnek almaktadır.
görsel
reis bizi afrine götür der.
Bizler hükümet için mi askerlik yaptık?

Bu askerlik yapmam kafasındaki bireyler çok büyük yanılgılara düşüyor. ASkerlik vatan/namus borcudur. Geçmişte gözünü kırpmadan bizler için canlarını feda etmiş şehitlere bir saygı göstergesidir. arkadaş! yurduma alçakları uğratma, sakın..

arkadaş! yurduma alçakları uğratma, sakın.
siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.
Başkomutana baktıktan sonra " klavuzu karga olanın burnu boktan çıkmazmış " lafını hatırlayıp askerlikten soğumuş türk gencidir.
çok üzülerek de olsa haksız bulmadığım gençtir.

sebepler? sayayım:

1- başkomutan geçinen tipin oğullarını askere göndermediği,

2- zamanında kendisine paralı askerlik sorulduğunda "biz kimsesizlerin kimsesiyiz. onlara haksızlık olacak bir şeye evet diyemeyiz" dediği halde defalarca paralı askerlik çıkardığı,

3- arada çıkarılan paralı askerlik yasalarının ötesinde, (bkz: yoksulların it muamelesi gördüğü ülke) başlığında anlatılan kanunlarla, parası olanın oğlunu askerden kaçırma imkanının kurumsallaştırdığı

bir ortamda askerlikten kanun dairesinde kaçmaya çalışana ne diyebilirim ki?

yahu halk bunca haksızlık yapan birini hala el üstünde tutuyor!.. guguk kuşu kılıçdar'ı hiç sevmem ama oğlu paralı askerlik yapmak hakkı olduğu halde yararlanmadı. kimse bir aferin bile demedi.

bu kanunları çıkarmak ve de çıkaranı desteklemek suç değil de onlardan yararlanmak mı suç?
Dürüst olmak gerekirse, benim naçizane görüşüm, tabii ki benim bakış açısından farklı düşünen kimseyi rencide etmeden, ama aynı zamanda bu konuyu farklı bir bakış açısı ile değinmeye çalışarak ve benim gibi her birinizin geçerli fikrini göz önüne alarak gerçekten ne söylemek istediğimi unuttuğumu düşünüyorum.
hayatını başkalarınının ne yaptığına ya da yapmadığına bakarak sürdürmeye alışmış embesillerin kategorisidir.

gerizekalı insan, zenginin, siyasetçinin çocuğu gitmiyorsa ben de gitmeyeyim diye düşünerek o yaşadığın şeyin kendi hayatın olduğunu nasıl düşünürsün?
vatan sevgin, gururun, onurun karakterin birkaç kendini akıllı zanneden çakalla mı kıyaslanıyor yani? bak ne diyor!
"Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. istikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. istiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! işte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!"

Mustafa Kemal Atatürk

akıllı olun biraz akıllı, damarlarınızdaki kandan utanın...
(bkz: vicdani ret)
vicdanı ret başka bir şey , askerlik yapmak istemeyip askerlikle alakalı laf söylemek başka bir şey.

fakat benim gözümde vatan haini hepsi. her erkeğin yapması gereken vatandaşlık görevi.. istisnalar hariç..
(#39621984)

evlatlarını , eşlerini askere gönderen kadınların hakkında yorum yapabileceği gençtir.

bi siz biliyorsunuz zaten her şeyi.
Suriyeli gençler savaş diyerek ülkesini savunmak yerine türkiyede devletin verdigi maaşla yan gelip yatarken , bizim askerlerimiz neden gidip suriyede şehit oluyor diye soran genç de olabilir.

Sadece vicdanî ret olarak bakmamak lazım. Adam dese ki bedelli askerliği tümden kaldırın, bütün zenginlerin,politikacı ve bürokratların oğlu da çürük rapor alıp evde yatmasın ben de o zaman gideyim diyebilir.

Not: askerliğimi yaptım.
Asimile olmuştur o artık sadece kağıt üzerinde türktür

Her türk asker doğar !!!
iktidar için değil, vatan için savaşılır.
Evlidir. işi vardır. Okulu vardır.
Askerliğini yapmış biri olarak mantıklı olarak tek söyleyeceğim şey. Gitmeyin abi. Ne askerliği ya hangi askerlik günlük mıntıka temizliği yaparak ot yolarak yürüyerek askerlik mi yapılır. Siz kendi işinizi düzgün yapın çalmayın hak yemeyin ve ülkeyi sevin. Sizden daha iyi vatansever olamaz. Geçin bu boş beleş askerlik yapın muhabbetini. Bir daha gidersem... * hadi bay
Türk genci?

göt didinmişim, akademisyen olmuşum, kendimi geliştirmişim diyor. yetişmiş askerler o alanlarda da seni cebinden çıkarır meraklanma. işsiz kalanın mesleği değildir türkiye'de askerlik, işini iyi yapanın mesleğidir. ordumuzun başarıları da buna delildir bu burada dursun.

ek olarak, askerliğin asıl amacını ben anlatayım. bir savaş durumu oldu ve savaş şehirlere, köylere sıçradı diyelim. askere, polise, jandarmaya ihtiyaç duymadan halkın kendi imkanlarıyla bir şeyler başarması gerekecek. bunun için de zorunlu askerlik eğitimine ihtiyaç var. bilmem anlatabildim mi? asker, polis, jandarma yurdun her yerine aynı anda ve aynı hızda yetişemez. teknik olarak imkansız bu en başta. zor koşullarda kendini ve çevreni koruyabilmelisin, yani bedelle medelle olmuyor bu işler.

ayrıca inancımız ve ibadetlerimiz itibariyle toplumun sınıflandırılmasına karşıyız toplum olarak. bu tür sınıflandırmalar içine girenlere de iyi gözle bakmayız sayın göt. bir sen değilsin akademiden anlayan bunu da bildireyim.

hadi hayırlısı bedelliler fazla çıktı. savaş durumunda aileni eşrafını sen değil bedeli korur nasılsa.
Çoğunluğu ülkücü olurlar.
Merkez kafede tesbih salla, karılarla kızlarla cazlarla eglen ocakta takıl esas duruşta verdiigin pozların altına giderli sözler yaz... Ama silah tutmaya gelince sıra pırrrrr.
vatan hainidir. net...
Askerlik yapmak şöyleki profesyonel askerlik sürecine geçirirse daha rahat olur. Toy bir genci dağlara sürmektense o işi yapan 30 lu yaşlarda eğitimli askerler yaparsa paralı olarak daha verim alınır kanaatindeyim.
türklüğünden şüphe ettirendir. istersen atom mühendisi ol o askerliği yapacaksın kardeşim. üniversitende rahat rahat güven içerisinde ders işleyebiliyorsan o askerliği yapacaksın. gevşekliğin lüzumu yok.
askerlik sorun değil de askerlikte ezilmek insanlık dışı. islahat şart.