bugün

O sosyal medya da vatanı kurtaran, bedelli askerlik yapanlara laf atan kitlenin ne yapacağını az çok kestirdiğim hede . *

işin özü askerlik zorunlu değil de isteğe bağlı olsun bakalım o kendini çok vatansever görenler ne kadar vatanseverler görelim.
Katılıyorum
Ya kadınlara da zorunlu getirilsin
Ya da Topyekün isteğe bağlı olsun.
profosyonel ordu varken zorunlu askerlik ile gereksiz masrafa girilmektedir. maksat askeri eğitim ise liselerde beden eğitim dersleri var, onun ciddiyeti artılırsın.
hümanistlerin yeni isteklerinden biridir.
israil'de 3 yıl, bizde ise 1 yıldan 6 aya indirildi.
bizimkiler gene şikayet ediyor...

edit: bunu sadece örnek olarak verdim.
daha nice örnekler mevcut, gidip bakabilirsiniz...
israil'de 3 yıl diyenler türedi. israil'i de bugüne kadar hep örnek almışsınızdır ya. ulan senelerdir israil'in anasından girip bacısından çıkıyorsunuz, askerlik konusunda mı haklı oldular?

askerlik giderek isteğe bağlı hâle geliyor. gidişat o yönde.
Saçmadır askere gidip 15 adet g3 atışı yapıp profesyonelleştirilip öyle sahaya sürülmeli her asker. Sürülmeli ki 30 sene boyunca torunlarına ve arkadaşlarına anlatabileceği anısı olsun.
sınırda bekleyen, sınır ötesi operasyonlara zorunlu askere alınan erler yapıyor zannedenleri ortaya çıkarmış başlık. daha önce de bekledim onlar profosyonel ordudan, hepsi kendi isteği ile oraya katıldı, kendi isteği ile eğitime alındı. zorla kışlaya alınan erlerle alakası yok. zorla kışlaya alınan er mi ne yapar, komutanlarının egosunu tatmin eder, patates soyar, başka bir işlevi yok, hep ekonomik olarak hep zarar.
Askerlik en fazla 3 ay silahlı eğitim verilmek üzere, kadın, erkek her Türk için zorunlu olmalıdır. Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki etrafımız aç kurtlarla dolu, tarih boyu kaynayan bir kazan olmuş bu topraklar. Öyle hümanizm kasarak bu coğrafyadan sağ çıkamaZsınız, bu yüzden her Türk çocuğu en azından silah kullanmayı bilecek kadar askeri eğitim almalı ki yarın işler karıştığında, hem kendini hem vatanını koruyabilsin.
Şahsen askere aradan çıksın diye gideceğim. Çünkü her şeye engeli var. Gidenlerin %99'u da bitsin gitsin aradan çıksın diye gidiyor. Uzmanlık, askerde kalma durumları da sırf parası güzel diye. Sanmayın yani vatanı kollamak için gittiklerini. iş bulamayan askerde kalıyor.

isteğe bağlı olursa gitmem. Net. Ha olur da bir savaş çıkar (rant, boş kafa tutma, siyasi çıkar savaşları hariç) adama ihtiyaç olursa beni yazın listeye.
Askerlik profesyonel olmalı.zorunlu olmamalı.herkesin fizik ve morali kaldiramayabilir.
Bir askerin devlete sebep olduğu bir aylık masrafı düşündükçe gerçekleşmesi elzem olandır.
Eğer askerlik zorunlu olacaksa kadın-erkek farketmeksizin her türk genci için zorunlu olmalı. Şahsen askerliğin tamamen profesyonel bir meslek haline getirilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Askeri liseler de yeniden açılmalı ve Türk silahlı kuvvetleri hemen her konuda ortalama üstü eğitimli personeller yetiştirmeli. Ordu siyasetten uzak tutulmalı ve her bir askerin hayatı/sağlığı devletin güvencesinde olmalı. Bunlar zaten kağıt üzerinde var olan şeyler. Türkiye Cumhuriyeti devleti bunları büyük bir ciddiyetle ve titizlikle uygulamada tutmalıdır.
olması gereken durumdur.
zorunlu olmalıdır . herkes vergi vermeli , herkes askerlik
yapmalıdır . paralı askerlik ingiltere gibi ada ülkelerinin
işidir . burada olmaz ....
isteğe bağlı denilerek bedelli altında bir ton para istiyorlar.

55 Bin Tl herkes veremeyeceği için de isteğe bağlı olmuyor yine zorla gitmek durumunda kalıyor herkes.

Eğitim iş derken süre uzayıp gidiyor, kredi çekmek istense bugün faiziyle daha fazla ödüyorsun. Arkadaşım ilk bedelli çıktığında Ziraat den para çekip ödedi 1 ay gitti geldi, üzerine kredi borcunu da bitirdi.