bugün

Emir Timur Cengizhan iskender Subutay vs. En kral savaş dehalarının hepsini toplasan askeri dehasının zekatı etmeyeceği büyük komutanın efsane taktiği.
Bir savaşın kaderini değiştirmiştir.
Evet.
o devrin bütün komuta kademesi atatürk'ün çanakkale savaşındaki üstün başarısını tanıyor. ama sonradan zamanında mandalinde vitamin olmayan bir kısım külyutmaz zevat bir yamukluk olduğunu şıp diye çözüyor.
görsel
güldüren durum.
çevremde olan, özellikle birileri askere gitmemek için etek giymeyi "ibneyim ben" demeyi bile göze alacaklar kalkıp vatan millet şehitlik edebiyatı yapmıyor mu?
gülüp geçiyorum.
istanbul fethinde bilmem kaç taarruz boyunca dalga dalga asker sevkeden, askerler habire kırıldığı halde onlara katılmayı hiç aklına getirmeyen fatih sultan Mehmet Han'ın yaptığı olabilir.
Fesli deli tayfası yine üfürüyor...
don't feed the troll.
dincilerde bir hastalık çıktı. şavaş beğenmemek.

çanakkale cephesi tırt. kurtuluş savaşı mahalle kavgası.

sanırsın hepsi 40 savaş kazanmış mareşal.
Çoluk çocuğun kendince dalga geçtiği tarihi bir karar.

görsel
Atatürk'e laf söyleyebilmek hiç kimsenin haddine değildir. bütün varlığı ile Türk milletinin kurtuluşu için mücadele etmiş bir insana saygısızlık etmek aşağılık bir davranıştır.
Bir savaşın kaderini tayin eden tarihi hamledir.
Savaş tarihini baştan yazan harp doktrininin mihenk taşıdır.
askerden kaçıp askerleri denetleyeni duydum ama bunu hiç duymadım.
Savaş yeri oyun alanı değildir. Bu hareket var ya dünya savaş tarihinde önemi büyük bir olaydır.
(bkz: kaçış planı)
Osmanlı sultanlarının çoğusu.

Mesela fatih bile şehre 3 gün sonra girmiştir artık ne kadar geriye sürdüyse 3 günde gelmiş.

Kesin Edirneye kadar gelip geri dönmüş.
“Nasıl olsa geldikleri gibi giderler çokta şey yapmamak lazım...“ diyerekten zaar?..
Gece gece güldürdünüz Allah’ta sizi güldürsün.
Ben hemen diğer birlikleri kontrol edip geliyorum.

görsel
hayrola nereye komutan?
- ben bi ismet'e bakıp geliyorum.

(bkz: gül geç)
burada bahsi geçen ve süngü hücumuna kalkan alay 57. alaydır.

57. alayın kanatlarını koruyan arap ve kürtlerden toplanmış 72 ve 77. alaylar dağılıp mevzilerini terkettikleri için 57. alayın etrafı sarılmıştır. destek birlikleri gelinceye dek düşman ilerleyişinin yavaşlatılması amacıyla son cephanesini de atan alay yer yer mevzi tutmuş yer yer süngüyle hücuma kalkmıştır.

çanakkale savaşında en büyük kaybı veren alay 57. alaydır. ruhları şad olsun.

(bkz: 72 nci ve 77 nci alay)

--spoiler--
57 nci alayı çanakkalede yalnız bırakarak fundalıklarda saklanmalarıyla, düşman 57 nci alayı geçtiğinde tek bir kurşun sıkmadan dağılmaları ile lanetle hatırlanırlar.

--spoiler--
Fatih i de atla surlara daldı sanır.
(bkz: yeni resmi tarih is loading)
denize dökülen yunanların torunları ne güzel kendi aralarında espri yapıyorlar. e normal acıları hala büyük. onlar da böyle avunuyor.
Bir de askerleri ölünce uçağı moskovaya sürenler vardır tarih yazacak.
Pek kimsenin bilmediği askeri taktik.
Birde üstüne palto dikmiştir.
güncel Önemli Başlıklar