Advertisement

 1. 1.
  sonuna kadar karşı çıkılması gereken uygulamadır.

  askerin asli görevi nöbet tutmak, temel askerlik eğitimini almak ve sınır güvenliğini sağlamak ve yeri geldiğinde ülkeyi dış mihrakların sldırısından korumaktır.

  ama her ne hikmetse bizim ülkemizde asker amele niyetine kullanılır.
  çok olduğu için değeride yoktur en fazla eğitim zaiyatı olur basiretsiz komutanların ellerinde.
  son zamanlarda basında çıkan haberler bunu ispatlamıştır.

  garip olan bir başka konuda bu askerlerin ordu mensubu olan subay-astsubay ve uzman erbaşların ailelerinin ikamet ettikleri lojmanları korumaları; subay ve astsubayların kullandıkları ordu evlerinde garson-aşçı-berber-terzi v.b. sosyal hizmetlerinde köle niyerine çalıştırılmaları ve bunu vatan borcu kapsamında yapmalarıdır.

  birilerinin bu saçmalığa dur demesi lazım.
  hiç kimse, hiç bir kurum ne olursa olsun insanları bu şekilde köle statüsünde çalıştıramaz ve emeğini sömüremez.

  gönül isterki askerlik denen ve insn oğlunun icat ettiği bu saçma düzenhiç olmasın, canlar yitip gitmesin.
  malesef ki bizim gibi düşünenler azınlıkta olduğu sürece bu değersiz kavramları irdelemeye devam edeceğiz.

  peşin edit: şimdi bazı faşistler çıkıp şovenist duygularla bu çağdışı uygulamayı savunacaklardır.

  eğer asker aileleri çok korkuyorsa onları korumak erkeklerinin işidir.
  iyi kötü hepsinin eli silah tutuyor.
  yapsınlar bir nöbet çizelgesi, güle oynaya yaşasınlar.

  ikincisi bu ülkede binlerce işsiz varken ve devletin paraları bu ordu evlerinde bölgenin tugay ve garnizon komutanlarının konutlarına ve özel harcamaarına heba edilirken kimsenin sesi çıkmıyor.
  acilen buraların ihaleye çıkartılması lazım. bu işten hem devlet kazanır hem vatandaş.
  ordu evlerinde berber, terzi, temizlikçi v.b. gibi görevlerde çalıştırılan askerlerin yerinede devlet sivil kaynaktan personel istihdam etmeli bu sayede iş imkanıda yaratılmış olur.
  4 -4 ... anadoluda gmz
 2. 2.
  yakın bir zamana kadar kalmayacak olan uygulamadır.
  ... dokunmatik klavye
 3. 3.
  yakın zamana kadar kalmayacak bir uygulamadır. bu doğru ama bir sor bakalım sen o askerlere birliğe gidip nöbet tutmak istiyorlar mı diye? bir de köle gibi demiş yazar arkadaş acaba kaç tanesini görmüş ki köle gibi çalışan? bu arada bu şekilde yani orduevlerinde askerlik yapan erlerin aileleri daha rahat oluyorlar çünkü oradakilerin çok ciddi bir durum olmadıkça çatışmaya girmezler. ha şimdi ben sana göre faşist oluyorum değil mi? neyse olsun bakalım.
  2 -1 ... fotograf cekebilen kara sinek
 4. 4.
  halkımız hala ''tsk en güvenilir kurumdur,bravoo!!'' diye bağırıp dursun ego tatmin yuvasından başka biyer değildir. bunun örneklerini silahlı kuvvetlerin her alanında görebilirsiniz. eğitim alanında,okullarında,acemi er-erbaş birliklerinde ve özellikle lojman ve orduevlerinde.

  yıla göre kazanılan kıdem ve artan yetki bilinçsiz bir zihniyetle birleşince hayatının 6 ila 15 ayını zorunlu askerlik zırvasıyla bomboş geçirmek zorunda kalan arkadaşlara davranışları kabul edilemez boyutlara gelmekte.

  işte bu yüzden orduevlerinde oğlum şunu getir oğlum bunu yap diye bağrınan suratlarında daimi bi memnuniyetsizlik ifadesi bulunan buruşuk emekliler ve onların buruşuk eşleri bunu kendilerinde bir hak olarak görüyor.
  1 -1 ... leviathn
 5. 5.
  aslında dünyanın her yerindeki büyük orduların yapısı içinde var olan uygulamadır. amerikan ordusunda da böyle, çin'de de, rusya'da da. yani olayı türkiye'ye indirgememek gerek. he 15 ay askerlik yapmak ve askerlerin askerlik dışında her boku yapmaları sadece bizde vardır o da ayrı mesele.
  ... dark jedi in da house
 6. 6.
  işe yaramaz insanları bir nevi ıslah etme yöntemidir, disiplinize etmektir.askerden dönünce adam oldu derler ya. ve asker orada her türlü imkandan fazlasıyla faydalanmaktadır. devlette öyle mi?
  ve sanki başbakana, cumhurbaşkanına ve diğer devlet erkanına robotlar mı hizmet ediyor ki, askerlere bu şekilde bir ifade yönlendirilmektedir.
  ... uncle sam