1. 1.
  (bkz: cüneyt arcayürek)
  (bkz: darbeler ve derin devlet)
  1 ... cnkt
 2. 2.
  (bkz: our boys have done it)
  1 ... endustriyel siyah
 3. 3.
  "ben emperyalizme inanmıyorum tımıım mmııı? ıyy neymiş o öle sorosmuş buşmuş, inanmam vallaaaa. ben acaip homonistim" diyen kişilerin varlığını bir türlü kabul etmediği realite.
  (bkz: radikal gazetesi)
  1 ... soul forged sin
 4. 4.
  1960 darbesinde alenen görülen gerçeklerdir.günümüzde ise türk silahlı kuvvetleri o türlü işlere kalkışmayacak kadar kendinden emin, gururlu ve her türlü tehtide hazırlıklıdır. genelkurmay başkanımız ve kuvvet komutanlarımıza güvenimiz tamdır.
  (bkz: turk silahli kuvvetleri/#1594076)
  -1 ... ayvirsin
 5. 5.
  12 mart ve 12 eylül darbeleri konuşulmadığına göre, sanırım pek sevgili amerikancılarımız bu darbelerin nasıl bir darbe olduklarını hiç değilse anladılar. ah ah, bir de demokrasi diye bağırsalar samimi olarak tam olacak fakat nerde?
  ... kisil
 6. 6.
  homonist takılmayıp sözde realizmi sapına kadar içinde hissedenlerin, aksi yönde resmi militer takılıp pentagon'a ihale görüşmeye gidenlerin emperyalizm tanımından ne anladığını sormak lazım. zira artı değer mi vatan mı diye sorsanız size lenin'den cümleler sunmayacaklardır. ekonomiden bu denli kopuk cumhuriyet mitinglerinde boy gösteren bu hamasi emperyalizm savunucuları çok kocaman bir komedinin unsurlarıdırlar. ha bu arada radikal gazetesi demişken aklıma o azılı emperyalizm savunucularının demokrasi ve andıç medyası kavramından ne anladığı gelmekte. ama baktım başlığın altı boş. vatanın selameti adına her yol helaldir deyip sonra da ben solcuyum diye ortalarda gezinmek son zamanların yüksek tempolu modasıdır. aynı şahıslar gün gelir akp'den milletvekili adayı bile olabilir. ne de olsa kurban olam aynı yıldızına...

  "nesnel olmaya didinerek..."
  ... vernon sullivan
 7. 7.
  amerika isterse darbe olacağı herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. yapılan 2 darbenin arkasında dikkatle bakıldığında okyanus ötesi entrikalar olduğu görülecektir. 27 mayıs 1960 askeri darbesi buna en büyük örnektir. 27 mayıs darbesi pek çok kişi tarafından yanlış bilinmektedir. bilinen 27 mayıs darbesinin cumhuriyet devriminin kazanımlarının geri alındığı için yapıldığıdır. darbe için geçerli bir neden gibi gözükyor. ancak kazın ayağı göründüğü gibi değil.

  1959 yılında ekonomi krizin eşiğindedir. krizin aşılması için 300 milyon dolar krediye ihtiyaç vardır. başbakan menderes ve cumhurbaşkanı bayar, gereken 300 milyon doları abd'den kredi olarak almayı düşünmektedir.

  sonuç olarak menderes, amerika'ya uçar ve başkan eisenhower ile görüşür. başbakan menderes 300 milyon krediyle gap projesinin yapılacağını söyler. başbakan beklediğinin aksine bir cevap alır. başkan eisenhower, bu projeyi desteklemeyeceklerini, tükiye'nin uluslararası alanda destek almasını da engelleyeceklerini söyler.

  bu olayın ardından menderes, sscb'ye yönelir. 11 şubat 1960'ta menderes'in temmuz ayında moskova'ya uçacağı açıklanır. bir hafta sonra sovyet dışişleri, bazı projelerin sscb kredisiyle yapılmasını öngören anlaşmayla eylül ayında ankara'ya ziyarette bulunacağını açıklar. bu gelişme amerika'yı kızdırır.

  kuruçev 1 mayıs 1960 günü, dünyayı sarsacak bir açıklama yapar. sscb üzerinde casus uçuşu yapan bir amerikan uçağının düşürldüğünü ve pilotun sağ olarak yakalandığını açıklar. yakalanan pilot, uçağın cia denetiminde incirlik üssünden kalktğını da itiraf eder. başbakan menderes amerika'yı protesto eder ve moskova'ya bu uçuşun bilgileri dışında yapıldığını iletir.

  sonuç olarak 27 mayıs 1960 günü darbe yapılır. raydan çıkan türkiye, ince bir ayarla rayına sokulmuş olur. başkan eisenhower, üç gün sonra cemal gürsel'i arar ve tebrik eder. menderes'e verilmeyen kredi darbecilere verilir. karşılığında türk ordusunda kapsamlı tasfiye yapılmasını ister. 139 general 5 bin subay bir gecede emekli edilir. emekli edilen personele emekli sandığından verilmesi gereken para, amerika tarafından hibe olarak verilir.

  (bkz: türkiye de askeri darbeler ve amerika) *
  3 ... adini unutan adam
 8. 8.
  ekim ayı anlayış dergisinde hepsi tek tek açıklanan darbelerdir...
  ... apul ne demis
 9. 9.
  nikaragua'da 1925 yılında bir iç savaş, 1927 yılında da liberallerin öncülük ettiği bir ayaklanma yaşanmıştır. bu gelişmeler sonucu abd askerleri ülekeye girdi ve silahlı mücadeleyi sürdüren cesar augusto sandino dışındaki bütün liberal önderler, abd denetiminde seçime giderler. 1928 ve 1932'deki iki seçimide liberaller kazanır. 1933'te liberal başkan juan bautista sacasa'nın göreve başlaması ve abd'nin ülkeden ayrılması üzerine sandino silahlı mücadeleyi bıraktı. abd'li subayların denetiminde kurulan nikaragua ulusal muhafızları'nın komutanı anastasio somoza, 1934'te sandino'yu kaçırtarak öldürttü. somoza'nın 1936 yılında kendisini geniş yetikilerle başkan olarak seçtirerek baskıcı bir rejim kurmasıyla birlikte, somoza ailesinin 1979 yılına kadar sürecek diktadörlük dönemi başladı. bu süreç içinde ülkede somoza rejimine karşı muhalefet güçlendi 1962'de adını general cesar augusto sandino'dan alan sandinista ulusal kurtuluş cephesi adlı gerilla ötgütü kuruldu. rejime muhalifliğiyle bilinen la prensa gazetesinin yöneticisi pedro joaquin Chamorro'nun kurduğu muhalefet örgütü ortaya çıktı. Chamorro'nun 1978'te öldürülmesi ülke çapında grevler ve protestoların yapılmasına neden olur. sonunda rejime karşı olan bütün kesimlerin desteğini alan fsln 17 temmüz 1979'da diktatörüğü devirir.

  sandinistalar yönetimi alır almaz ekonomik ve sosyal gelişmeler için reformlar yapar. daniel ortega 1984 yılında başkan seçilir. sandinista'ların ilk yaptığı işlerin başında somoza'ların mülklerini kamulaştırmak gelir. daniel ortega, yönetimi sırasında sosyalist ülkelerle ilişkiler kurar. bu dönemde abd nikaragua'ya ekonomik yardımını keser. diğer yandan da hondurus'ta üslenerek nikaragua'ya karşı silahlı mücadele veren ve contralar adıyla bilinen gerillaları desteklemeye başlar. sandinista yönetimi abd'nin baskılarıyla seçime gitmeyi kabul eder. 1990 yılında yapılan bu seçimleri sandinistalar kaybeder.

  25 nisan 1990'da ulusal muhalefet birliği'nin adayı violetta barrios de chamorro başkanlık görevini alır. bu gelişme üzerine abd, nikaragua'ya eknomomik yardımı yeniden başlatır. contra olarak bilenen gerilla örgütü silahlı mücadelesini bırakır.
  5 ... adini unutan adam
 10. 10.
  (bkz: türkiye de askeri darbeler ve amerika)
  ... patlamismisir