1. 1.
    Uzun menzilli atışların düz dünyaya göre yapılmasıdır. Nokta atışı yaparsın kilometrelerce öteye ama dünya eğimini hesaplamazsın. Sanki eğim hiç yokmuş gibi(eğim zaten yok) rüzgar nem hesaplanırken eğim hesaplanmıyor ne işse?
    askeri atış yaparken düz dünyaya göre yapılması
    Keskin nişancılar da hesaplamaz nokta atışı yapabilir. iyi eğitilmiş bir keskin nişancı 2km ye nokta atışı yaparken rüzgar nem fişeğin gücünün yitişi hesaplanır ama eğim hesaplanmaz.
    Edit: deney ve gözlem dünya düz der. Ama saçma varsayımlarınız küre diyor ben gördüğüme inanırım dünya düzdür.
    Edit:atış konusunda bir gram bilgisi olmayan adamlar gelmiş bana sövüyor. Asıl cahiller ortaya çıkar elbet sayın sövün zerre skimdr olmaz sosyal medyadan atıp tutanlar.
    2 -7 ... ktm li aynasiz
  2. 2.
    Allah kimseyi boş bırakmasın ya.
    6 ... il dentisto
  3. 3.
    alakası yoktur. doğru hedef tanımı içerisinde "hedefin alt köşe orta noktası" diye bir ibare vardır. yani sen hedefin altına nişan alıyorsun ama çekirdek hedefe ulaşana kadar dünya'nın eğiminden dolayı hedefin göğsüne isabet ediyor.
    ... zall bana hep abi der
  4. 4.
    lan ben askerde 200 metre atışı yaparken hedefi göremedim, adamlar nelerden bahsediyor...

hedefi göremiyorsun ki eğim hesabı yapasın. derler ki hep gez göz arpacık aynı hizada olacak, hedefin alt orta noktasına nişan alacaksın. ulan kafanı kaldırıyorsun 200 metre uzaklıktaki hedef orada da nişan almaya gelince gez göz arpacığı hizalayayım derken bu sefer hedefi göremiyorsun.

hala neyin hesabı lan bu? hedefi göremiyoruz ki, ya da sorun bende bilemiyorum...
    1 ... confi
  5. 5.
    Nişangah ayarı ve sıfırlama atışı yine aynı dünya üzerinde yapıldığı için sorun olmayandır.
    ... cold man
  6. 6.
    Ulan dalyarrak havada eğim ne gezsin. Zannedersin havanlar yere sürtünerek gidiyor. Yahu hiç olmadı şu aya arabayla giderken bakın size ne çağrıştırıyor. Evet
    ... kokontomokonto
  7. 7.
    Hedefin altın falan nişan alınmaz. Binlerce mermi atmış bu işin eğitimini almış ve profesyonellerle çalışmış biri olarak öyle bir şey yok. Bu mantıkla 100 metreyle 1000 metre arasında uzaklık arttığından daha yukarı nişan alırsın ki merminin gücünün tükenmesinden etkilenmesin. Bu daha kısa menzilli tüfekler için tabi. Atış yaparken eğimin hesaplandığını söylersen gülerler adama.
    1 ... ktm li aynasiz
  8. 8.
    Serbest düşme diye bir şey var. Siz mermiyi attıktan sonra o mermi sürtünme ile karşılaşıyor. Namludan çıktığı anda taşıdığı kinetik enerji sürtünme ile azalıyor ve yerçekimi etkisi ile birlikte yere doğru gitmeye eğilimli hale geliyor.

Kütle çekimi diye bir şey var. Havan mermisi kütle olarak en büyük mermi olan 20 mm muhummattan bile büyük. Mühimmat kuuculdukce ona uygulanan güç etkisi artıyor.

Mermi havada yay çiziyor aslında. Potaya giren basket topu gibi. Siz 2.4 km mesafeye atış yaptığınızda mermi alindan girmiyor kafaya 90 derece acı ile giriyor. Düz olsa yere paralel girerdi.
    1 ... ali candan
  9. 9.
    bu yazıyı okuyunca insanların da hamam böcekleri gibi kafasız yaşayabildiğini anladım...
    ... uzay muhtari