1. .
    savaşan iki taraftan biri askeri olarak üstünlük sağladığında barış kendiliğinden gelir ama askeri üstünlük tam olarak sağlanamazsa o barışı tesis etmek oldukça zordur.
    birinci dünya savaşı sonrasında osmanlı ile barış antlaşması imzalamak oldukça kolay olmuştur aynen 93 harbi sonrasında olduğu gibi. ikinci dünya savaşında da almanya ve japonya ile barış çok kolay sağlanmıştır. kazanan taraf barış şartlarını dikte etmiş ve kolaylıkla anlaşmaya varılmıştır.
    fakat özellikle günümüzdeki asimetrik savaşlarda askeri olarak kesin başarı elde etmek oldukça zordur. amerika, ırak'a girenken savaşı çok kolay kazanmış olmakla birlikte, içerideki savaştan keskin bir zafer alamamıştır. şehirlerin hakimiyetini sağlayamamıştır. ingiltere-ira ve ispanya-eta savaşlarında, askeri olarak tam başarı sağlanamadığı için yapılan barışlarda iki tarafta ödünler vermiştir.
    aynı şekilde tsk'da teröre karşı oldukça başarılı ve etkin olup, tek bir karış toprak dahi vermese de terörü sıfıra indirememiş, askeri gücünü kullanarak silahları teslim alamamıştır. bu durumda tesis edilmeye çalışılan barış, savaştan daha zor olacaktır.
    ... alfa romeo