bugün

çorap, içlik, iç çamaşırı, sigara, tesbih, mp3 player, tuğba ekinci posteri, hamamdaki resmiyle hilal cebeci posteri...
dis macunu ve dis fircasi. orada size verilen macun sanino nun klasik dis macunudur ve askerler arasinda * sadece temizlik amacli kullanilir. havlu götürmenize gerek yok orada veriyorlar. kesinlikle bol mevsime uygun siyah uzun corap. cünki orada tahsis edilen corap 3 adettir. gilette blue3 almanizi ben tafsiye ederim. ayrica köpük yerine jel alirsaniz ekonomik olarak biraz daha rahatlarsiniz.ayrica burada ne kadar basit görünen şeyler orada o kadar kafa karistirir.kendi ictiğiniz sigaradan karton karton almaniz da tarafimizdan önerilir. cünki muhtemelen acemi birliğinde cool black, tekel 2000,tekel 2001 harici sigara bulamayacaksiniz.Bolcana Yesil * iccamasirlari, ayaklarinizin sikilme riski icin krem, yazin tassaklar büyük ihtimalle kamuflaj ve hakiler arasinda pisik olacaği icin bir adet pudra. toptan telefon karti cünki orada kantin sorunlari yasayabilirsiniz.nakit para miktar size kalmistir harcamalariniza göre bir mevla. abur cuburdan uzak durmaniz tarafimizdan tafsiye olunur. dus filesi,dus jeli,sampuan.boyuna takilan asker cüzdani. cünki bazi alaylarda hirsizlik faliyeti bolcanadir. büyük ihtimalle taktirtmazlar ama dolabiniz icin asma kilit. siyah kundura boyasi.
aslında abartıldığı kadar uzun olmayan listedir.

(bkz: nakit)
(bkz: sigara)

çok zor şartlar altında test edilmiş olup işbu liste devils advocate in listesidir.
bol miktarda iç çamaşırı ve çorap, diş macunu ve fırçası, sıvı-normal el sabunu, şampuan, havlu takımı, traş kutusu, traş kremi ve losyonu, traş bıçağı ve sabunu, pijama, terlik, pudura, vazalin, tırnak makası. bunlar asgari almanız gerken şeyler. yok ben yük etmek istemem, gittiğim birliğin kantininden ucuza alırım demeyin. evet, gittiğiniz birliğin kantinin de bir çok şeyi çok ucuza alabilirisiniz ama şu da var ki sizin gibi "yük etmem abi,oradan alırım" zihniyetinde bir sürü adam yığılacağı için bir çok ihtiyacınız karşılayamayabilirsiniz. kaldı ki her bedene ve ayağa uygun terlik, pijama, atlet, don vs. bulamayabilirsiniz de... o yüzden siz siz olun bu başta sayılan şeyleri çantanıza koyun ve öyle gidin teslim olun. yaşanmılıkla sabittir, dede tavsiyesidir.

edit: ayrıca, ayak bakımı önemlidir. anti-bakteriyel pudura tozu, ayak bakım kremi, mantar ve koku önleyici krem ve anti-bakteriyel bot spreyi alırsanız ve askerlik süresi boyunca düzenli olarak kullanırsanız ayaklarınızı kurtarabilirsiniz, aksi taktir de en iyi ihtimalle ya nasır ya da kokan ayaklara sahip olursunuz askerliğin sonunda, budan daha kötüleri de olabilir tabii.
boyuna asılan para kesesi

iki adet ufak kilit (biri botlarınız için diğeri sivil eşyalarınızı koyacağınız valiziniz için.)

pijama alt/üst

siyah çorap ** ihtiyaca göre (4-5)

postalinizi en az bir büyük boy alın

haki renk iç çamasiri (oldukça çok bulundurun.)

bir çift eldiven

mavi havlu *, banyo ve yüz için

tras köpügü, jilet

kolonya

diş fırçası, diş macunu

sabun, şampuan

krem veya benzeri cilt kurumasını önleyici malzeme

mantara karsı krem

kullanmak zorun da olduğunuz ilaç

selpak mendil

tırnak makası

pudra

yara bantı

tükenmez kalem

ankesörlü telefon kontör kartı

minik dikiş seti (birliğinizde verirler ama yeterli olmuyor bazen, gerçi dikme kabiliyetiniz olması gerekir veya bilen bir arkadaş edinin)

bu kadar eşyayı size verecekleri orta boy el çantasına koyacaksınız ve o el çantası herşeyiniz olacak.
Pijamanızı size verecekleri 3 veya 4 tane askıdan birine * asacaksınız.
Çamaşır çorap gibi eşyalarınızı yine size vercekleri temiz çamaşır poşetine koyacaksınız.
Kirlilerinizi yine size verdikleri kirli çamaşır poşetine koyacaksınız.
Sivil eşyalarınızı valizinize koyup kitledikten sonra ambar gibi yerlere fırlatıp kapıyı kitliyolar.
ne götürülürse götürülsün; girerken hayali olarak nizamiyenin önüne bırakılmalı, çıkarken de bırakıldığı gibi geri alınmalıdır.
götürülenlerin büyük çoğunluğu nizamiye kapısında kalacağı için pek bir şey götürülmemesi tavsiye olunur. genellikle traş takımı vazgeçilmezdir.
piyasada tanesi 1 tl'ye satılan, çin işi olmasına rağmen dolap farelerini uzak tutmakta kesin çözüm;
(bkz: manyetik kontak)
(bkz: tuğba ekinci)
burada sayılanların hepsini götür ama mantığını bir kenara bırakıp git.
beyninizi götürmeyin de ne götürürseniz götürün.
disaridan sadece çamaşir alınsa yeterlidir. geriye kalanlar alay kirtasiyesinden ucuza alınabilir. mach3 set 3.75mesela.
kitap lan kitap. alırsın 20 tane klasik bitirene kadar askerlik biter zaten. kitap götürülüyordur herhalde.
ben bir şey götürmemiştim. pişman oldum. evet içerde istediğin her şey var. ama evden de götürsen olurmuş yani.
iç çamaşır çorap vs den ziyade ben yanıma almadığım bol tişört ve basketbol şortlarım için pişmanım. eğitimden sonra akşam dışarıda gezerken otururken baya rahat oluyordu.
sağ el, sol el.
oha kadın pedi nedir lan. teskere yolda görmedim böyle bisi o ne amk.
tuvallete cüzdanını unutma hiç ederler paranı.
Kendisini sağsalim götürse kafidir. Çünkü zaten çorabından donuna, diş fırçasından macununa kadar herşeyi askeriye iki çift şeklinde veriyor.
(bkz: vazelin)
eğer kaliteli bir şampuan kullanıyorsanız, ucuz bir şampuan markası kabına boşaltıp öyle götürün.
pudra ve yara bandı. ah o botlar...
pişik ve bot vurmaları için pudra, ağustos dönemi için gereklidir.

gece ışıktan rahatsız olup uyuyamıyorum diyorsan göz bandı. ses için kulak tıkacı.

faranjit ile alakalı ilaçlar, ( bizim bölük komple faranjit olmuştu, battaniye tozu ve havasızlıktan acemi birliğinde)

iskambil kağıdı, arkadaşlarla batak falan oynarsınız, yakalatmadan oynayın işte.

mavi nevresim götürün yanınızda, askeriye renklerinin aynısı olsun. yoksa acemi birliğindeki kılıflar leş gibidir.

çatal iğne, sabahları yatak yapma derdini en aza indirir.

kirli ve temiz çamaşır torbaları.

paranızı çaldırmamak için uygun cüzdan,

yanınızda bozuk para olsun, sigara içen arkadaşlar yedek paketiniz olsun yanınızda zira kantinden alışveriş yapmak çok zordur.

askı, bot boyası, bıyık makası, tırnak makası, traş takımları

acemi birliğinde iğrenç bir pijama verecekler onu orda giymek zorunludur. ama sız yanınıza yinede güzl bir pijama takımı alın.

atlet ve çoraplar önemlidir.

yanınızda mp3 ve telefon götürürseniz. acemi birliğinde kimseye vermeyin, kaçak bir şekilde kullanın, usta birliğinde ise dikkat edin yakalanırsanız diskoda yatarsınız. o zamana kadar zaten ortamı anlarsınız.

not defteri ve kalem.

gece kitap okumak isterseniz küçük fenerlerden alın.

bulaşık eldiveni götürün yanınıza, acemi birliğinde bulaşık yıkıyacaksınız.

arkadaşlar telefon kartı götürün mutlaka yanınızda, ordan almak çok oluyor. bazı birliklerde kara borsaya falan düştüğü oluyormuş. ilk haftalarda ailenizi mutlaka aramak zorunda kalırsınız. nişan ya da evlilik olayınız varsa dahada fazla ihtiyaç duyarsınız. şifreli kartlar ve telekom kartları ikisindende bulunsun yanınızda. bunlar benim aklımda kalanlar, askeri eşya satanlarada dikkat edin, ne varsa kakalamaya çalışıyorlar.
(bkz: vazelin)
çay bardağı. keza askerliğim boyunca cam bardakta çay içmeyi özlemiştim.
Askerde en fazla eksikliği hissedilen şey kadındır. Elbet kadını kolunuza takıp nizamiye'yi aşamazsınız.. Ama şişme bir kadını katlayarak cebinize sokabilirsiniz..Sonradan aklıma sıcayım neden akıl edemedim diye dövünmeyin...