bugün

birbiri ardına gelen şehit haberlerinden sonra etrafımızda gördüğümüz insancıkların askerden kaçmak için yaptığı adice, şerefiszce, kahpece yol. orda mehemtçik bizim için,güvenliğimiz için canı pahasına savaşırken, burada "bana ne vatanı ben mi kurtarcam" yahut "ben mi dedim onlara askere git diye" gibi sorumsuzca, terbiyesizce cümleler sarf edip birde pişkin pişkin sırıtan insanın yediği bok. Birde sırf bir ay bedelli yapıp çabucak askerlikten yırtmak için 5 yıl yurt dışına çalışmaya gidenler var.

edit : bu başlık sayesinde açıkca görülüyorki sözlükte okumayı bilmeyen bir sürü yazarımız var. Yahut anlamak işlerine gelmiyor. Anlamamazlıktan geliyorlar. Burda kastedilen, "askerden kaçmak için", hiç bir kusuru olmamasına rağmen, rapor alanlardır. Kusuru olanlara sözümüz yoktur tabii ki. Yanlız şu editi ayrıca yazdırmakta, inatla anlamak istemeyen yazarların ayıbıdır.
gitmemek için "bilmeyerek" çürük raporu almak kadar kaka bir durumdur.
(bkz: bilerek çürük raporu nerden alınır)

(bkz: kilosu kaça ki)
askeri teşkilatın sap a sağlamlığına aha bir delil daha.
"bir yerlerine şişe kaçasıcalar" diyesim geliyor ama askerden kaçmak için bunu da yaptıklarından diyecek bir şey bulamıyorum.
bilmeyerek çürük raporu alınır diye beni düşüncelere gark eden bir başlıktır. askerlik alma şubesine gittim böyle böyle yoklama zamanı geldi benim ama sağ ayak kalkanem * kemiğim kırık dedim yolladılar hastaneye orda baktı olmadı gata'ya sevk oldum. 2 gün yoklama eri olarak yattım orada sonrada çürük değil ama askerliğe elverişsiz raporu verdiler. şimdi ben biliyorum bu raporu alacağımı şerefsiz mi oluyorum sanki askerliği komando tugayında sınırda yaptıracaklar bana,bende elimde sniperım terörist avlıyacam zira counter-strike oynuyoruz. bir ay eğitim almış birinin bunları yapması ne kadar doğrudur ne kadar yanlıştır onu tartışmayıp askerliğe kendi özürlerinden dolayı gidemeyenlere topluca küfür edelim zaten böylece bütün sorunlarımız hallolur.
akşam kafalarını yastığa koydukları zaman, tatlı rüyalarında şehitlerimizin ve mehmetciklerimizin boğazlarına çökmesini arzuladığım, ruhsuzlar.
vicdani retçi olması muhtemel olan ve kafasına sıkılması gerekilen insan modeli.
Bildiğimiz haysiyet ve vatan sevgisi yoksunu insanlardır bunlar. Eğer cidden bir sorunu varsa ve gidemeyeceğini biliyorsa raporunu almasına kimse laf edemez, edende eşşeğin en önde gidenidir. velhasili kelam daha önce arena programında da buna benzer bir vaka ortaya çıkmıştı, günümüz toplumunda askerlikten kaçmak için binbir türlü taklaların atıldığını hepimiz çok iyi biliyoruz ve arenada bunu bize gösterdi sayılır. Bu tür askerlikten kaçmak için çürük raporu alanları düzeltmenin yolu arena proramında çıkarıp "bakın böyle böyle oluyor" demek değildir. verilen düzgün aile terbiyesi ve iyi yönetilen ülke olunması ilk şarttır. Bu ikisi sağlanmadıkça asla ve asla bu sorunları alt edemeyiz. Hepimiz düşünüyoruz bu adamlar çürük raporunu nasıl alıyor diye. Hadi alıyorlar, bu insanların hiçbirinin babası-anası yokmu canım ? sormuyorlarmı oğlum sen askere neden gitmedin diye ?
çürük raporunu almaya teşvik eden kanımca bire bir ailelerdir. "oğlum askere gidip bu vatan için şehit olmasın", "kıyamam ben ona" mantığı yatmaktadır ailelerin bilinç altında. Asla düşünülmez elin oğlunun senin ve oğlunun güvenliği için orda burda şehit olması. Bu yüzden çürük raporu ve askerlikten kaçmak için taklaları aşabilmemiz için ilk yapmamız gereken aile tarafından verilen eğitimi,terbiyeyi düzeltmek.
kalp rahatsızlığım dolayısıyla benim de şimdiden bilerek gerçekleştireceğim aktivite. ne yani iki adım koştuğum yerde geberip kalıyım mı vatansever arkadaşım? ne şehittir ne gazi mi desinler arkamızdan?
(bkz: ciğeri çürük olmak)
(bkz: çiğeri beş para etmemek)
rte'nin oğullarından birinin milletin gözünün içine baka baka gerçekleştirdiği hadise. işin ilginci bu eylemi gerçekleştirenlere "vay şerefsizler, ciğeri beş para etmezler" diyenlerin çoğunluğunun gene seçimlerde akp'ye oy verecek olması.
bir de askere gitmemek için askeri hastanede yaralı, hasta, muayene sırası bekleyen askerler arasında kurula giriş sırası bekleyen ibne modeli vardır efendim.

hiç gocunmazlar ulan bu kadar askere ne olmuş, ana dan baba dan ayrı ne tür ruhsal durum içerisindedirler, sevicekleri ne yapıyordur uzaklarda ve ben an itibari ile ne yapıyorum diye

izmirde yapılan askerlik sırasında cok seye tanıklık eden iki gözüm tarafından gorulmustur.
Şerefsizliktir.

Sonrasında şehit haberi gelince en çok vatan millet edebiyatını bu şerefsizler yapar.

Birde kendi ordusunun askerini tanımaz bu şerefsizler, arap askeri falan zannederler.
vatan haini orospu çocukluğudur. net..
amaç aynıysa bedelli ve çürük arasında bi fark yok...

bedelli askerlik zengin çocukların yaptığı şey değildir,
kişinin kendi hayatını çektiği krediyle bankaya ipotek etmesidir,
yani bedelliyi zenginden çok fakirler yapar.
bu nedenle bedelli=zengin kafasını bi kenara bırakın.

askerlik profesyonel olmalıdır, çok sayıda bilinçsiz asker yerine az sayıda bilinçli asker olmalıdır.

bir kişiyi zorla askere alarak ondan zaten verim alamazsınız, zor kullanmanın anlamı yok,
askerliği severekte yapacak çok insan var
yeterki askerin koşullarını düzeltin onlara insan gibi davranın...
Erkekliğine zeval getirmektir.

Şu cümlenin kendisi zaten hiçbir açık kapı bırakmıyor ki. Özellikle "bilerek" diye vurgulanıyor bir kere; raporun adı niye çürük diye nasıl sorgulayacaksın. Vallahi ben üzülüyorum kendisine dayatılan birtakım görevlere Pavlov'un köpeği gibi salyalarını akıtarak koşa koşa gidenlere. toplumsal cinsiyet rollerini ancak böyle kanıtlayanlar, "adam" olanlar, vatanın "namusuna" sahip çıkanlar... Karşılığında aferin alıyorsunuz zaten, kabul görüyorsunuz toplumda daha ne istiyorsunuz anlamıyorum. E bari bu kabulü gerek görmeyenleri rahat bırakın, hatta bırakın bu "şeref" sadece size nail olsun nedir yani. Herkes aynı düşünmek zorunda değil, herkes aynı şeye inanmak zorunda değil, herkes sorgusuz itaati tatmak için bu kadar hevesli olmak zorunda değil. Bir salın artık yahu.

Peşin büdüt: Pavlov'un köpeği metaforuma alınan elime mum diksin arkadaşlar. Kişisel algılayıp "sensin köpek", "çelik ayna" gibi tepkilerinizi dinledikten sonra olaysız dağılabiliriz.
Bugün olsa askere gitmek yerine çürük alırdım! Banane lan memleketten, vatandan. Ben akıl sağlığımı zedeledikten sonra ne işe yarar!
görsel