1. 1.
  erkek bireyin askerlik görevini yapmak uzere gıderken, arkasında gözu yaşlı sevgili bırakmamak uğruna gerçekleştirdiği eylemdir. aslında er kişi askerlik suresınce terk edılmekten korkltugu ıcın once davranmaktadır. bunu da sevgılısıne "askerlık bu! eğitim zaiyatı olmak var, en iyisi ayrılalım." şeklinde ifade eder.
  -1 ... painkiller
 2. 2.
  sondönemde modaolmuş bir dawranis biçimi (bkz: deli)
  -1 ... jemal
 3. 3.
  (bkz: göz yaşartan anlar)
  1 ... katzie
 4. 4.
  askerden geldikten sonra hayatını yaşamak isteyen erkeğin döndüğünde kendisini askerlik boyunca beklemiş fedakar bir sevgiliye minnet duygusu beslemek istememesi sonucu oluşan hadisedir. genelde iyi erkek pozları takınılıp kızın mutluluğu için yapıldığı savunulunur. bir diğer komplo teorisi de aldatılmaktansa ayrılmayı tercih eden erkek modelidir.

  Ayrıldığında kız üzülmeyecek midir,aksine ona bir daha hiç kavuşamayacaktır,aşk varsa mantıksız bir eylemdir.
  ... rsbrnch
 5. 5.
  (bkz: anlamsız hareketler)
  ... shyer
 6. 6.
  (bkz: cemil ipekci nin elton john dan ayrılması)
  1 ... martyns
 7. 7.
  gidipte dönmemek, dönüpte görmemek yada dönüpte başkasının kolunda görmek, gelip kavuşmak evlenmek mutlu olmak yada mutlu olamayıp ayrılmak yada birinden birinin diğerini öldürmesi gibi değişik açılardan yaklaşılabilecek ve hatta ikisinin beraber intihar etmesi belki birinin bu intihardan kurtarılması ve hatta kurtarıldıktan sonra ölenin ailesi tarafından öldürülmesi (sakatta kalabilir), önce birinin intihar etmesi sonra öbürünün "ben ciddi değildim şakaydı bu, salak ne yaptın böyle, başımı belaya soktun" demesinin bir işe yarayamayacağı düşünceleri açısından yaklaşılabilecek durumdur.
  2 -1 ... edil edgudi
 8. 8.
  gitmek mi zor kalmak mı ikilemini yaşatan durum. kalan olduğu gibi kalamaz, hep bir yanı eksiktir. gidenin de gözü arkadadır, gidişi bir kaç kat daha zorlaşır. ama gitmek zorundadır. vatan borcu namus borcudur ne de olsa.
  edit: bazıları için vatan borcu namus borcu değilmiş.
  2 -2 ... lavukprensesvekedicuceler
 9. 9.
  Mantikli olan bi harakettir. Sonucta ihanete ugrayacagini,kafasinin surekli acaba ne yapiyor gibi manevralari dusunmektense kafasi rahat bi sekilde askere gitmeyi tercih etmistir. Afferindir o askere.
  1 -1 ... cal kemanci
 10. 10.
  iki mantıklı ihtimalden birisidir.

  diğeri

  (bkz: askere giderken sevgilini yedi emine bırakan adam)
  -1 ... aglama duvarinda gulesim geldi