bugün

askerlik görevini yapacak olan yada yapmasına az bir süre kalmış olan yurdum gençlerine babası,abisi,akrabaları,arkadaşları ve bilimum tavsiye vermeyi kendine borç bilmiş(gören genel kurmay başkanı sanır) şahısların;gençlere askerlik görevleri süresince yapmaları ve yapmamaları(özellikle yapmamaları gerekenler anlatılır) gereken hal hareketlerin anlatılması,tembih edilmesi durumudur.
(bkz: fazla göze batma)
(bkz: şunu biliyorum bunu biliyorum deme)
(bkz: komutanlarına karşı gelme)
hiç kimse teskereyi alıpta "hayatın anlamını çözdüm" ," yaşamın sırrını keşfettim" falan diye yanıma gelmesin. çok kötü bozarım ona göre *
salak ol askerde bırak düşünmeyi
askerlik sov i$i ba$rol sensin rolunu oyna ve gel.
tavsiye vereceğine para ver daha rasyonel olur.
yanında saat götürme çünkü saatler geçmek bilmez bakarken.askerlık yapanlar böyle derler doğru mu bilmem.
mantığın bittiği yerde askerlik başlar, bunu unutma.
paşanın kızına asılma, paşanın kızı bana iş oluyordu hatta paşa da bana kızını verecekti diyenlerin hepsi yalan söylüyorlar. eğer yok ben asılırım diyorsan .aşaklarından asılmayı göze alacaksın.
z.ki tuttun. boşuna kasma. zevk almaya bak.**
(bkz: üstad harbiden sıçtın bu sefer)*
-öncelikle bütün mantığınızı kapıda bırakın. dönüşte alırsınız.

-pisuvarlara sıçan adamlara şaşırmayın.

-ot yolmaya alışın.

-nöbet yazanlarla aranızı iyi tutun.

- arazi olmayı öğrenin.

-hiç bir işten anlamayın.
çok bilmeyin,çok konuşmayın.
teslim olmadan kesinlikle traş olun.
birde geyikler vardır;
-orada sorarlar sivilde ne iş yapıyorsun diye,bölük komutanıyım dersin ki ordada bölük komutanı yaparlar seni.
bir el kitabı.
gitmeyin.
zamanı gelmeden edirne'nin batısından dışarı çıkın.
en fazla 1 aylık ömrü olan öğütlerdir.

özellikle de 15 aylık er olarak yapanlar, ilk 1 ay dikkat ederler, ailesinden, yakınlarından, arkadaşlarından, çevresinden duyduğu öğütlere uymaya çalışırlar, fakat günler geçtikçe, devre sayısı usta asker konumuna geldikçe artık o öğütlerin bir önemi kalmaz, herkes kendi yaratıcılığını konuşturur. hele hele askerliğin son 3 ayı olan, en üst devre konumuna çıkılmışsa, artık komutan kadar forsu olduğundan, artık onlar dokunulmazdır.

asıl bu öğütler kısa dönem askerler içindir, çünkü 6 aylık süre içinde bu öğütleri dinleyen çavuşların askerlikleri çok rahat geçer. bu öğütlere kulak asmayan kısa dönem çavuşlar, uzun dönem özellikle de en üst devre olan usta askerler tarafından "sen kim oluyorsun daha dün geldin yarın gideceksin, karışma sen" şeklinde tepkiye maruz kalabilir. o yüzden kısa dönem yapacaklar bu öğütlere uymalıdır:

- kimseyle tartışma

- orası üniversite değil, herlşeyde mantık arama

- ilkokulu bitirememiş insanlar olacak, onların yaptıklarını küçümseme

- uzun dönem en üst devre askerlerle iyi anlaş

- nöbetse nöbet, devriye ise devriye, eğitim ise eğitim, hiç şikayet etme zaten 5 ay yapacaksın, sık dişini yap gitsin...

gibi daha çokları...
(bkz: kısa dönem olarak askere gideceklere öğütler)
gelmeyi unutmayın.

(yazık olur yoksa)
(bkz: askere gidecek olanlara verilen tavsiyeler)
şimdiden berbere git tıraşını ol. oradaki adamlar makineyle çok acımasız dalıyorlar.
botlarınızı çaldırmamak için kilit almayı ihmal etmeyin.
(bkz: kisa donem olarak askere gideceklere ogutler)
gitmeden, götü devirip oksijeni bol ve steril bir ortamda uyuyabileceğiniz kadar uyuyun.
yanında sıvı dezenfaktan götür, sular kesilebilir...
full metal jacket, platoon, saving private ryan gibi filmleri bol bol seyrederek kendinizi hazırlayın, rambonun kahramanlıklarının sadece senaryo olduğunu unutmayın.
bir asker kendini pkk dan önce kendisini otlakçılardan koruması gerekir.
eğer sigara içiliyor ise iki paket taşınır, paketin birinin içinde bir dal bırakılır sigara isteyen olursa içinde tek dal olan paket uzatılır, son dal sigaranın alınması ayıplanan bir hareket olduğundan bu taktik bir askeri 3 ay idare edebilir. sizde diyer paketten sigara içmeye devam edersininz.
otlakçılara günde yarım paket dağıtılacağını ve bir paket sigaranın 3 ytl olduğunu baz alırsak 3 ayda 135 ytl para cebemizde kalıyor, buda 4 genel ev viste parası yapıyor. yani ben askerken viste parası olarak hesap yapardım.
gitmeden önce laptopunuzu, cep telefonunuzu, ipod ya da zen'inizi iyice şarj edin. hatta mümkünse yedek bataryalarını yanınıza alın. ilk günlerde apartlarda karışıklık yaşandığından elektrik prizi bulmak konusunda sıkıntı yaşanabiliyormuş. ha ayrıca her kışlanın kendine has wireless şifresi varmış. komutandan nazik bir biçimde isteyince hemen alabiliyormuşsunuz.
10 aydır askerlik yapan ve 5 ay daha yapacak biri olarak şunu söyleyebilirim ki;
insan olduğunuzu unutun, çünkü siz artık insan değil sadece bir ordu malısınız. dolayısıyla insani duygularınızın hepsini geride hoş bir anı olarak bırakıp buraya öyle gelin
askerlere gideceklere öğütler:
1-askerde yetmişikibuçuk insan vardır. şimdi abi bu bu yetmişiki yi anladıkta buçuğu ne oluyor deme nizamiyeden girir girmez bir kaldırımda eti topkek ile ayran içen bir vatandaş göreceksin. işte o buçuk milletten.
2-mantık arama . komutanlarına bağır. yani künyeni okur iken bu onların hoşuna gider. ne bağırıyon lan manyak demezler.
3-fazla sivrilme. ne en önde ol ne en geride.
4-bir iş yaptırılacak zaman eğer gönüllü varmı diye soruluyorsa hepsi olmasa da çoğunda gönüllü ol. çünkü genelde gönülsüzlere iş yaptırlır sana istirahat verirler dahası çaylar komutandan olur. ama acemi iken yap bunu. usta olduktan sonra fazla sivrilme çok kullanırlar.
5-arkadaşına borç u bir kere ver. geri alsanda alamasanda.
6-ilk başlarda kimse ne yapacağını bilmediğinden sen ne yaparsan nereye gidersen peşinden gelen adamlar olacak. hani millet ne yaparsa bende onu yapayım düşüncesi ile . yani tualate bile senin arkandan gelecekler korkma bir şey olmaz. onlarda senin gibi yeni askerdir.
7-askere gittiğin ilk günlerde nöbet çizelgesi hazırlanmaz.ranza sırasına göre bot nöbeti tutturulur. sen kaldırıldıktan beş dakika sonra yanında yatan elemanı korkmadan kaldırıp sıra senin diyebilirsin.
8-botlarına ismini yazıp kaybolmaz diye rahat davranma . 15 binlik tugayda herkese botunun altını kaldır ismime bakacam diyemssin.
9-adın s harfi ile başlıyorsa atletine s harfini iplikle yazma lakabın süpermen olabilir.
10-görmemsini duymamasını bilmemesini gitmeden önce öğren. bu lazım olacak.
11-senden yaşça küçük türkçe konuşmasını dahi bilmeyen çocuklara abi yada komutanım demek senden birşey eksiltmez . boşver.sayılı gün çabuk geçer.
12-lan çömez şafak kaç dediklerinde vereceğin cevaba şunu söylediklerinde
-o ney lan . benim kasatura numaram o. derlerse aldırma .
13-bir iyi haber . sayılı gün çabuk geçer.
14-bir kötü haber . o ğünler sayılmaz
15-allah yardımcın olsun
16-teskere mi aklına dahi getirme.
(bkz: duranı boya yürüyeni selamla)...
unutma,
(bkz: çayda dem askerde kıdem)
beynini sivilde bırak
ne çok akıllı ol ne de salak
hemen bir tane casio f-91 edin
bol bol yeni küfür öğren gerçi orda litaratürün genişler ama senden de paylaşıma birkaç küfür yazılsın
kara kuvvetlerinin askere gideceklere öğütleri de şu şekildedir. okuyunca tırsmıştım.

- Şahsi temizlik malzemeleri (Sakal ve koltuk altı traş makinaları, yüz ve banyo havlusu, özel bir marka kullanıyorsanız yüz ve banyo sabunu, cilt kremi, şampuan, diş fırçası ve macunu)
- Mevsime uygun birkaç çift siyah çorap, birkaç takım iç çamaşırı, pijama veya eşofman, bir çift dayanıklı terlik, bir tırnak makası.
- Kullanıyorsanız; nemlendirici yüz kremi, bir kutudan fazla olmamak üzere vitamin hapı, uyuşturucu etkisi olmamak şartıyla kullandığınız ilaçlardan birer kutu.
- Postal giyeceğinizden, ayak vurmalarına karşı pudra ve yara bantı, ayak mantarına karşı krem.
- Toplu yerlerde uyuma probleminiz varsa göz bağı ve/veya kulak tıkacı.
- Telefon kontör kartı.
- Siyah pilot kalem, orta boy ebatlı not defteri.
- Sılaya mektup yazmak için mektupluk, bloknot ve mektup yazmak sizin için önemliyse, dolmakalem ve mürekkep.
- Varsa, sağlık raporları ile kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlara ait sağlık raporlarınızı yanınıza alınız.
- Fotoğraf makinası, cep telefonu, çağrı cihazı, radyo, kaydedici cihazlar, wolkman gibi her türlü elektronik cihazın askerî birliklere sokulması yasaktır.
- Birliğinize katıldığınızda bir-iki gün içerisinde üniformalarınız verilecek, sivil giysileriniz ve ayakkabınız birlik deposunda muhafaza edilmek üzere alınacaktır.
- Yukarıda belirtilenlerin dışındaki ihtiyaçlarınızı birlik/okul kantini veya askerlik yemini ettikten sonra çıkacağınız çarşı izninde temin edebilirsiniz.
asker yemez içmez uyumaz.gitmeden önce bol bol ye bol bol iç bol bol uyu.
(bkz: hayırlı teskereler)
yemek fazla tuzluysa yemeyin canlar.
paranı külodunun cebinde taşı.
sesin kısılanadek bağır. kokrma, deli demezler. tersini yaparsan deli derler.
kişiliğini nizamiye kapısında bırak, eve dönerken alırsın. 5 veya 15 ay boyunca depodaki sivil çantanda uyuyan sivil cüzdanına dönüş biletini vs yerleştirdiğinde anlarsın ki artık yeniden ''sen''sin.

esnaf lokantalarının kasa arkalarında şeyh edebali'nin osman beye verdiği öğütler vardır. hayır karınca duası değil, altındaki; onu oku*. sonra gandhi'yi, konfiçyus'ü, tao'yu, budha'yı bir tencerede kaynat, süz, suyunu iç. madem vicdanın değil, günü kurtaran mantığın kazandı, başını eğ ve emre itaat et. sabır sabır yaa sabır gizli marşındır, rahatta dinle.

sakın gün sayma. seneye bu zamandan 3 ay sonra bitecek veya tezkereye bilmemkaç bin dakika kaldı gibi otistik hesaplar yapma. 460 karalamaca oynama. sayarsan geçmez zaman. müzik dinle, kitap oku.
bir paşa torunu olan istanbul beyi nazım hikmet'in anadoludaki cezaevlerinde antepin karayılanı, şahin beyiyle ve yüzlerce isimsiz destan kahramanıyla tanışmasından ve zenginleşmesinden dolayı sicilime işlemese de mapushaneye düşsem derdim eskiden. aynı fikirdeysen doğru yerdesin. sivilde o zırhına çarpıp sekenlerle aynı koğuştasın. filozofu, ayısı yan yana.

tecavüz kaçınılmaz madem, bari zevk al. çirpinma senin de hozuna gidezek. nöbetten kaçma; meditasyondur. çünkü kendinle kalabileceğin, gecenin üçünde böcekler bile uyurken hayatın boyunca bulamayacağın sessizlikte sen ve sen varsın sadece. kendinle yüzleş, ama çok dalma, nöbetçi astsubaya boş boş bakarken yakalanırsan seni ben bile kurtaramam.

son gününden bir gün önce sabah 3-5 veya 5-7 nöbetini bir çömezin yerine tut, esaretin bedeli de, doğan güneşe bak ve çık. kapıdan çıkınca, ayda yürüyen astronotun bizden 6 kat rahat zıplamasının bu gezegende nasıl gerçek olduğunu göreceksin.
şafak 100'den düşerken sağınıza solunuza üstünüze dikkat edin.
traşını ol. çok yamuk kesiyorlar askerde.
bu günler de çok ihtiyacım olan öğütler.*
yurdum insanın verdiği geleneksel öğüttür.

bak oliim ne önde gideceeen ne geride kalacaaan, ne uyanık olacan nede safça kalacan. mesela benim eskerlik pek ırahattı.... iki buçuk saat geçer, hiç unutmam bir günde gomutan çığırdı.
-şafak saymayın.
-verilen görev her neyse soru sormadan yapın.
-sivil hayatınızdan kendinizi tamamen soyutlayın.
-sevgilinizin sizi sevmediğini düşünüyorsanız gitmeden ayrılın askerdeyken ayrılırsanız yıkılırsınız psikolojik olarak.
Dedene ne getirdin diye sorarlarsa "teskere getirdim" de.Adettendir.
gitmeyin.
(bkz: gittiginiz gibi sagsalim donun)
askerlik vazifesini yapacak olana, yapmış olan tarafından tecrübelerinin aktarılmasıdır.kaba bir sıralamayla bin maddeyi bulur.bu kadar ciddidir.
ilk öğüt ; kafanızda çok büyütmeyin.bu nasıl olacak ? şöyle ki ; tarih boyunca milyonlarca kişinin yaptığını sizde yapacaksınız.sikişmek gibidir.ilk önce korkulur.ortasında zevk alınır.bitince illaki üzülünür.tek farkı ; bir daha istenmez.* adı üstünde vazifedir, öyle yada böyle icra edilecektir.
ikinci öğüt ; zevk almaya bakın. şöyle ki ;sabah erken kalkmak,her gün traş olmak,kötü yemekler yemek,anlamsız görevleri yerine getirmek vs . bu artık sizsinizdir.bunlara takılmayın. çok fazla heidi olmadan, hep bilin ki her ortamda yeni,ilgi çekici,eylenceli ve öğretici şeyler illaki vardır.günler geçecektir. ya ıkınırsınız yada vazelin sürersiniz seçim sizin.
üçüncü,son ve en önemli öğüt;mantıksız denilen her zaman göründüğü gibi değildir.bazen en anlamlı analizleri mahallenin delisi yapar.sana yağmur altında çim sulatamayan,saatlerce anlamsızca bekletemeyen,yüzlerce kişiyi aynı anda sağa sola amaçsızca döndüremeyen adam.gün gelirde olası bir harp anında sana nasıl öl diyebilir.çimi sorgulayan canını hayde hayde sorgular.evet yapılanların %90 ı mantık dışıdır ama birşeyi aşılamak amaçlıdır,başlı başına beyne işleme ve yön verme amaçlıdır.fakat sonuçta eğitimdir.ilkeldir yada değildir.düzen böyledir ve bir parçası olmak için ayak uydurulmalıdır. şöyle ki ; mantıksızlıkları sorgulamayın.sorgulayın ama sinirlenmek için değil.ironileri yakalayıp,ayrıntılardaki komedileri görmek için.bulduğunuz bi kaç kafa adamla bu detaylarda daşşağın dibine vurup,döndüğünüzde sözlüğe yazmak için sorgulayın.*
sonuçta başlı başına bir alemdir.anlamak * için içine girmek gerekir.gün gelecek içine alacak ve içeri girme sırası size gelecek.*.ilk cümleye dem vurursak tecrübeleri anlatmakla yaşamak çok farklı şeylerdir.bir insan göte giren kazığın ne kadar acı olduğunu anlatsa da nasıl bir acı olduğu sadece göte kazık girince anlaşılır.

gidin aslan gibi,onurlu,gururlu,düşünce yapınızdan ödün vermeden yapın. askerlik bizim için vazifeden çok kutsaldır unutmayın.
ya seve seve ya s.ke s.ke diyerekten nizamiyede besmele çekerek gireceksin.
askerlikten önce spor yapın.
-sakın dert etme, sayılı gün çabuk geçer.
-öyle ortalarda fazla dolanma, çarpılırsın.
-eşyalarına dikkat et, benim giyilmiş donumu bile çalmışlardı.
-bilgisayar bildiğini belli etme, yoksa gece mesailerine kalırsın.
-komutan gergin olduğunda bi emredersiniz komtanım çek, sakinleşir...
diş macununu gereksiz şeyler için kullanma. (bkz: diş macununun elizabeth e aşkı)