bugün

Kantinden çay bile içemeyecek olan tiptir. Evet.
Olsa yemin ederim tereddüt etmem askerligini bitirene kadar ismarlarim. Mazlumun yanındayım her daim.
devlet baba suriyelilerden fırsat bulursa umarım er maaşlarını arttıracaktır.
Maddi durumu kötüdür, ailesi destek olmuyordur, akraba ve arkadaş çevresi kısıtlıdır.

Eğer yaşı küçükse utanması gereken o er değil önce devlet sonra çevresidir.

Bizim buralarda askere giden erlere harçlık verirler. Güzel bir adettir. Kardeşim askere giderken ihtiyacı olmadığı halde iki bin küsür lira harçlık toplamıştı hayatımda ilk defa erkek olmadığıma pişman olmuştum sjsjsjs. Bu geleneği sizler de bütçenize göre uygulayabilirsiniz.

Edit:evet askerde wifi var.
gerçekten ihtiyacı olursa komutanları onu bırakmaz ilgilenirler.cebine de parasını koyarlar.
bir de izmir otogarından yenifoçaya asker getirip 90 liralarını alıp üstüne alaya 5 km ötedeki bağarası denilen yerde bırakan orospu çocukları da var .. otogar ile yenifoça alay o zaman 9 liraydı.. bu askerlerin çoğu cebinde 20 lira ile askere gelen adamlar . telefonda annesini arayıp ektiğin biberleri sat da bana bi 30 lira gönder diyen adamlar.. yazıktır askere gidecek olanlara tavsiyemdir hiç bir acemi askeri ezmeyin çoğu köyünden çıkmayan adamlar özellikle kantinci olacaklara söylüyorum ne istiyorlarsa verin gerekirse parasını cebinizden verin yazıktır...

edit: asker aylık 23 tl alıyordu onbaşı 27 tl ve çavuş 30 tl.. aylık ha bu söver gibi...
cebinde 10 lirası dahi olmayan çok adam gördük askerde. ana babası ölünce halasının büyüttüğü bir afyonlu cocuk vardı .

herkes kurabiye poğaça lahmacun yerken garibim yemekhanede zıkkım çıksa onu yerdi. para yok aq.

yalan olmasın bir kaç kere paket sigara aldım cocuga. gözünden yaş geldi. hiç unutmam. telefonda akrabalarını arardı para için .
ama akrabalarda fakirmiş . bölük komutanı ve astsubayı 10 numara yavsaktılar. tabur komutanı para verdi ama oda orda

emekli oldu. tezekeremi alırken vallahi paket malbuş verdim . cigerler bayram edecek dedi.
Kart problemi benim askerlik yaptığım yerde de vardı. ilk il jandarma komutanlığına gittik cebimizde paramız var ama parayla satış yok dediler karttan alışveriş var sadece dedi kantinci eyvallah dedik. Bütün parayı karta yatırdık. Bi 10 gün geçmedi dağıtım olduk ilçe jandarmaya, orda da kart geçmiyo para geçiyomuş.
Hay böyle işin dedim.
Lan şimdi aklıma geliyoda bazen kredi kartıyla falan alışveriş yaparken, olmayan parayı harcıyoruz. Orda olan parayı harcayamıyoduk.
Bir keresinde havaalanında görmüştüm bi asker annem annesiyle konuşmaya başladı güle güle gitsin falan diye sonra anlattı kıbrısa gidiyomuş oğlu görünüşlerinden konuşmalarından belli pek parlak değil durumları uçak biletini kendineleri almış ilk sefer aldıklarında bi belge eksikmiş binememiş oğulları uçağa mecbur ikinciyi almışlar bide. Yanlış hatırlamıyosam havaalanına geldikleri arabada bi tanıdıklarınındı. Hep dua etmiştim o çocuğa inşallah rahat rahat yapmıştır askerliğini.
Beş parası gidip, otomobil parasıyla dönenler ne olacak?

Adamı kantin işletsin diye koyuyorlar, mübarek sanki beyoğlun'da kafe işletiyor. Cebe attığı paralar ile tofaş alınabilir.

Kafayı kullan, parasız kalma.
güncel Önemli Başlıklar