bugün

Deniz er eğitim alayı; 10 kişilik klimalı koğuşlar oh mis. Türkiye sınırlarında asker olarak uyanabileceğiniz en güzel birlik.
acaba yarın ne olacak diye heyecandan ve ortamın gerektirdiği ambiyanstan ötürü zor bela uyumuştum. psikolojik olarak kendi kendime uyanmıştım sabah. ama en güzeli son sabaha uyanmak. terhis olacağınız günün sabahı da bir başka oluyor.

iskenderun'da taştan bir gemi, bir daha dönersem s... beni.
neden kimse yazmıyor, koğuş çavuşu yatağınıza neskafe getirecek ve kahvaltı siparişinizi alacak diye.
koğuş kalk sesiyle yataktan fırlarsınız. zaten bir önceki gece yarım yamalak uyursunuz. insanın içine bu askerlik hiç bitmeyecek, ben burada çürüyüp gideceğim türünden hisler doğar. moral sıfıra iner. kıyafetinizi 10 dakikada giyemezsiniz. çavuşlar, komutanlar sürekli bağırır. kahvaltıya alışamazsınız.(bir küçük kutu reçel ve çay)1 ay boyunca sürecek olan eğitimin ilk günüdür..
Tarifi imkansız sıkıntılar geçirten sabahtır.
Uyandığınızda nerde olduğunuzu idrak edemezsiniz önce. Farkedince şafağınız aklınıza gelir, sevdiklerinizi özlersiniz ve onca erkekle beraber aynı dar alanı paylaşıyor olmanın yabancılığı üzerinize çöker. Belki de ağlarsınız.

(bkz: Koğuş kalk)!