1. 1.
  (bkz: lukus hayat)
  ... wake
 2. 2.
  bazen de elde patlayan durumdur...
  1 ... infoman
 3. 3.
  Kimine göre kolay kimine göre bela bir iştir.
  Bulunduğunuz bölükteki komutanların size ne kadar iş yığdığına, bölükteki er/erbaş sayısına göre değişir.
  ... timsah48
 4. 4.
  iyi vazife, kötü vazife yoktur. iyi komutan, kötü komutan vardır.
  1 ... expert16
 5. 5.
  (ara: asker*)
  ... soyle-boyle
 6. 6.
  bilgisayar tamirinden anlıyorsanız alayın tüm bilgisayarlarını size tamir ettirirler.
  word, excel'i iyi biliyorsanız alaydaki bütün bölüklerin yıllık çalışma programları size yaptırılır. bununlada bitmez s1 kısmının yıllık plan programını oturur haftalarca siz yaparsınız.
  PowerPoint biliyorsanız yandınız tüm birimlerin (bölük demiyorum dikkat edin) slayt gösterilerini siz hazırlarsınız. bağlı olduğunuz bölükte yardımcınız falanda yoksa işte o zaman yandınız bölük işleri bitmek tükenmek bilmez hele birde işlerden sıyrılan bir astsubayınız varsa kazan defteri, özlük dosyası, günlük emir defteri, nöbetler, günlük yazışmalar daha bir yığın işi siz yaparsınız. denetlemelere hazırlıklarda kıbleyi şaşıracak kadar çok çalışırsınız. birde bunlar yetmezmiş gibi evlere gidip bilgisayar dersi verirsiniz ve bilgisayarları tamir edersiniz. ammmaaa bunların hepsini yapabiliyorsanız testisleriniz yerde sürüklenir. etrafınızda sizinle iyi geçinen, sizi seven bir yığın rütbeli olur. özel günlerde sizinle daha önceden tanışan rütbeli eşleri sizide davet eder. istediğiniz zaman dışarı çıkma lüksünüz olur. siz ısrarla spora eğitime çıkmak istersiniz ama onlar kıyamaz ve göndermezler sizi tüfeğinizin namlusu temizlenmemekten dolayı örümceklere yuva olur. sizin bu iyi ilişkilerinizi hiç bir arkadaşınız çekemez ve size cephe alırlar kimseyi memnun edemezsiniz unutmayın. askerlik biter komutan asker ilişkiside biter ve yerini yıllardır hala devam eden abi kardeş ilişkilerine bırakır.
  4 ... sekizgen
 7. 7.
  gece yazıcısı olursanız eğer, bütün gece bilgisayar başında oturup film izlersiniz. acil bir evrak gelecek de ben de kaydedeceğim diye beklersiniz. çay, kahve içip yanınızdaki arkadaşınızla geyik yaparsınız. sabah 6 da görevi gündüzcü arkadaşınıza devredip millet sabah içtimasına çıkarken siz pijamalarınızı giyip yatarsınız. akşam 7 ye kadar istirahatli sayılırsınız. askerliğin en kral yeridir. tek zorluğu gün ışığına hasret kalmanızdır. ancak artıları eksilerinden fazladır tabiki..
  3 ... mejo
 8. 8.
  (bkz: bilgisayarda yazıcı olmak)
  1 -3 ... salca
 9. 9.
  Bıktıran eğitimlerden ve uzun yürüyüşlerden kurtulma hadisesi ve diğer askerleri kıskandırma sebebidir. Bununla beraber, power point bilmek başa bela olabilir, en rahat yazıcı power point bilmeyen yazıcıdır.
  2 ... entropi
 10. 10.
  askerde her işi yapan adamlara yazıcı denir. bilgisayarda harekat planlarını çizmekle kalmaz kum haritasına da aktarırı bunları. s-2 yazıcısı bazen bir çok astsubay ve uzmanın bilmediği bilgileri bilir. yazıcılar arasında adı konmamaış bir birlik vardır genellikle örneğin s-4 yazıcısına yamuk yapan bir asker kendisini 1 ay boyunca 2-4 nöbetçisi olarak bulabilir.
  2 ... qb1903