bugün

ne olursa olsun bir şeye atlamayın çünkü askerde hayırlı bir iş için çağırmazlar.hemen tüm bölüğün işlerini size kitlerler. örneğin sivilde berberlikten anlayan var mı diye sorduklarında "ben 19 yıllık berberim" diyen elemana tüm bölüğün saç traşı görevi verilmiştir. üstelik adamın ayağı varisli ve ayakta durmaması gerekirken. öte yandan polis var mı silahtan anlayan var mı diye sorduklarında ben ben diye atlayan arkadaşlara tüm bölüğün g3 lerinin sökülüp baştan takılması işi verilmiştir. müdürlük, yöneticilik yapanları teşhis ettiklerini de 20 kişiden sorumlu posta başı yaparlar.iştimalarda adamları toparlamak sıraya dizmek sayılarını almak onun görevidir biri eksik olursa posta başından hesap sorarlar. örnekleri çoğaltabiliriz... birde komutanların, uzman çavuşların önünde çok gezmeyin illaki yaptıracak bir işleri olur ve o an kim yakında koştura koştura onu gönderir.
(bkz: çavuşu tokatlamak)
baştan askere gitmemek ile halledilebilecek durumdur.
edit: vay arkadaş söve söve askere gidip söve söve askerlik yapıyorsunuz sonra da bunu söyleyince eksiliyorsunuz.eksile arkadaş...
30 bin tl karsliginda sonsuza kadar tecrübe edilmesi engellenebilecek seylerdir.
kapıya tekme atarak genaralin odasına girmek.

edit : ben denedim , askerde 14. yılım bu sene.
askerde yapılmaması gereken şeyler yapıldığında ileride gülerek hatırlanacak şeyler ortaya çıkar.
paşaya benim babam silivri cezaevi müdürü demek.
*
alafranga tuvaletten başka tuvalete sıçamamak. eğer ki klozetten başka tuvalete sıçmam diyorsanız hele bir de temizliğe önem veriyorsanız gerçekten sıçtınız demektir.
havada bir helikopterden diğer bir helikoptere atlarken şarjör değiştirmeye kalkmamak ve bölük, alay, tabur, tugay vb. birliklerin komutanlarının odasına kapıya tekme atarak girmemek.
askerliğin doğasına aykırı eylem ve düşüncelerdir.

örneğin "sorgulamak"
bir emir aldığında o emri sorgulayamazsın.
sonuçları ne olursa olsun;
sorgulayamazsın.
silahını, o savaşla ilgisi olmayan insanlara doğrultman ve ateş etmen emredilir;
sorgulayamazsın.
omuzlarındaki rütbelerinin ağırlığı altında ezildiğin büyük patronlar, senin yerine düşünüp karar vermişlerdir onların "düşman" olduklarına.
sorgulayamazsın.
aralarında kardeşlerin de olsa;
aralarında çocuklar da olsa;
dünyanın en iyi insanı da olsa;
düşman olarak kodlanmışlardır kafanda;
ve emir büyük yerden gelmiştir.
sorgulayamazsın!

"Bütün savaşları dövüşemeyecek kadar korkak olan, bu yüzden de kendileri adına dövüşmek için dünyanın gençlerini cepheye süren hırsızlar çıkarır."

Emma Goldman
komutan bir şey söyledikten/emrettikten sonra "doğrudur" şeklinde cevap vermek. azını burnunu kırarlar adamın. emredersiniz diyeceksin.
Direkt albayı bafilemek. Sıkıntı olmasın sonra.
"Naber lan yarrrbaayıım." Tarzı konuşmalar bir anda eğitim zayiatına sebep olabilir. Sıkıntı olmasın sonra.
bir metre ötede beş tane komutan oturuyorken sözlüğe entry girmek.
......' dan anlayan var mı? gibi sorulara olumlu yanıt vermekten kaçının yoksa her işi size yaptırırlar.
nöbette uyumamak. öyle bir uyandırırlar ki yakalarlarsa bir daha zor uyursun yatağında.
Askerden kacmaya calismak. Agziniza bosalirlar yapmayin.
hamamda sakın sabunu düşürme. düşürürsen, almak için sakın eğilme. eğilirsen, bi ara bize de uğra.
karargahta, kantinde, herhangi bir yerde çalan telefonu 'alo' diyerek bi açın bakayım , ne olacak ?
komutanın odasına kapıyı lank diye açarak girmek.
askeri araçla dış görevdeyken kızlara laf atmayın.
kesinlikle yapılacak en kötü iş tüfeği düşürmektir. Öyle bir (eğitim) verirler ki bütün acemi eğitimini bir günde alırsın.
Not : askerde ceza yoktur ama eğitim vardır.
muhabere de iken gece lojman dan arayan albayi, lojman kulubesinde nöbetdeki devren dalga geçiyor sanip yerim lan albayini canın mı sıkıldı ne istiyon la demeyin. derseniz de yurt dışına kaçın.
bi ayağınızda postal diğerinde terlik olduğu halde dolaşmayın.

terlik istirahatının pansumanlı ayağın şahsına sanmayın o iki ayak yek vücuttur aslında.

her borç isteyene para vermeyin.
pikopata baglamis, tufegi kapmis herkesi oldurme tehditleri savuran bir zamanlarin kesini yatistirmaya gitmeyin. sikin ayagina gitsin, yoksa kor nisanci olsun diye dua ederseniz.