bugün

saat 9 da brunch.
Merak edilen soru. Erken kalkılıyor galiba 8.30 gibi falan.
Saat 03:00 da yatıp saat 04:00'da kalktığımı biliyorum.
askere gitmesi yakın olan bir zottiriğin merakı dolayısıyla sorulan bir sorudur efendim. nezaketen cevap verelim: askerde kahvaltı odaya gelir. kahvaltı istediğinizde parmaklarınızı şıklatmanız yeterli olacaktır. ilk ve son kez.
Sabah saat 6 kalk (banyo 5 te açık) 6.30 mıntıka temizliği 7 kahvaltı 7.30 içtima (toplanma) ve yoklama 8 bölük sabah selam ve tören yürüyüşü 9-10-11 spor koşu pentatlon yat kalk sürün batı nizamiye ve tim eğitimi mekanik nişancılık atış talim gece gündüz intikal dersleri 12 öğlen yemek paydosu 1 tekrar içtima ve 5 e kadar yine eğitim. 1 saatte 10 dk ihtiyaç molası. 5 ten sonra traş bot boyama elbise yıkama v.s. 6-7 den sonra gece 10 yata kadar serbest. Cumartesi pazar varsa çarşı yoksa ense. Jandarma komando Acemi birliğinde bizde 2.5 ay boyunca hep böyleydi. Usta birliğinde yerine göre değişir. Batı Karakolları en rahattır. Doğuya düşersen full operasyon çatışma arama tarama artçı öncü yol emniyeti izleme gözleme takip tıkama komple arazidesin. G doğu aksiyondur..
Kanka sabah 7.00 7.45 arası ama uyanamayıp yetişemezsen üzülme 10 da brunch başlıyor.
geç kahvaltı var, albaylar servis yapıyor kaşar sucuk istersen menemen yaptırabiliyorsun onu bölük komutanı yapar.
10.00 - 12.00 arası hafta içi, 10.30 - 13.00 hafta sonu şeklindedir.

Aceleye ve telaşa mahal yok, büfeler sürekli tazeleniyor.
11.00 e kadar serbest. ne zaman uyanırsan !..
saatini tam hatırlamıyorum ama zifiri karanlıkta yürüyerek gidiyorduk yemekhane uzakta buz gibi havada sırayla giriyorsun ve iki zeytin biraz peynir reçel ve standart demli çay.

nedense kahvaltı çok zayıf oluyordu ve tek çay hakkın vardı. aklıma şu olay geldi yatakhanede yer kalmamış 4 ya da 5 kişiye bunları ufak depo gibi bir yere yerleştirmişler. elemanın biri içlerinden birini gazlamış onlar torpilli diye. eleman komutana torpilliler varmış demesin mi ne gülmüştük. açık büfede o hesap inanan çıkar.
6:30-9:30 arası koğuşa sıcak servis var. 9:30-12:30 arası açık büfe brunch. Tabi koğuş kalk saatinde hemen ballı süt ikramı var.
https://youtu.be/61LGQPgTS7M?t=173
ilk üç gün kahvaltıda ıspanak çorbası çıkmıştı saatide 7 veya 7 bucuktu galiba.
Bu soruyu sabah içtimasında komutana sorduktan sonra serumla beslenmeye başladığın için kahvaltıya gerçek kalmıyor.
Adını yazdiriyorsun diyeni görünce hatırladım. Hakkaten ramazan ayında yatmadan önce adını yazdirirsan sahura kaldırıyorlar. Kahvaltı saatinde ise ikinci servis yapılıyordu.
9 da başlıyor. Öölene kadar devam ediyor.
Askerde Hep brunch tercih ettiğim için bilmediğim, sikimde de olmayan saattir.
Kafana göre paşam ayrıca kahvaltı ve yemek yatağına getiriliyor general esas duruşta tekmil veriyor. Sen ejder meyveli smoothy' ini içerken bölük komutanı kamuflajını ütülüyor başçavuşta botlarını parlatıyor.
Yerine göre değişir ...

Misal bizde sabah kahvaltısı 5-7 arası. Öğlen yemeği 11-13 arası. Akşam yemeği ise 17-19 arası.

Haftasonları ise sabah kahvaltısı 6-8 arası olup ve sadece haftasonuna özgüdür. Yani pazartesi normal haline dönüyore.
Bölük komutanının şefkatli öpücüğüyle uyanan askerler, isterlerse 7-8.30 arası mütevazı bir kahvaltı, isterlerse, 9.30-12.00 arası brunch denilen, kuş sütünün eksik olduğu, taze sıkılmış portakal suları, efendime söyliimm alakok kıvamda yumurta, sucuğun pastırmanın fır döndüğü, su böreğinin göz kırptığı şahane sofralarda vakit geçirerek güne başlarlarmış.
Ardından sade bol köpüklü kahve... Yanında Gül lokumu..
Ve servisi Firdevs hanım' in katya'sı kılıklı üniformalı hatunlar yaparmış.
Biz öyle duyduk.
uyananlar için 7-9 arası sonra uyanacak olanlar için 9-11 arası kahvaltılar mevcuttur. kahvaltıdan sonra şezlonga kurulup güneşlendikten sonra havuza atlayabilirsiniz. gerçi bu anlattıklarım otel kahvaltıları da olabilir emin değilim ben daha askerlik yapmadım.
yatmadan önce adını yazdırıyorsun. kahvaltıya yazdırırsan 8 gibi telefonla bildiriyorlar. yok ben brunch yapçam dersen 10 gibi uyandırıyorlar seni. yani merak etmeyin yetişemem diye. zaten telefonla uyandırıyorlar.
Evet merak edilen bir soru. Açik büfe kaçla kaç arası arkadaşlar.