bugün

bir de bunun 50 metre gece atışı vardir. o da kallavi zordur acemi asker icin ve usta birliklerinde rutbeli personel haric yedek subaylara yaptirirlar ama bazilarina...
2 de sıfır yaptığım atış. kodumun tüfengi.
Zor atışlardır. Her baba yiğidin harcı değildir. Fakat Eğridir dağ komando okulunda, kaçırdığında dipçiği g.tünde hissetmenle sona erer.
Askerde herkes bordo bereliymis aq. Herkes 3'te 3 atmis hatta 3ünüde aynı noktadan falan vurmustur kesin.
3'te 4 yaptığım atış. adam tuttum amk.
3 te 3 yaptığım atış, inanmayan karşıma geçer.
Ben de üçte üç vurdum ama vurduğum yan hedefmiş yan hedefte altı tane delik buldular evet.
200 metreden önce nişangah ayarlaması 50 metre atışlarıyla komutanlar tarafından yapılır.
yedek subay acemi eğitiminde 3 te 3 tüfek 5 te 5 tabaca vurdum. millet 5 km dağa koşarak çıkarken bende çarşıya çıktım.
Hk-33 ile 200 metrede 3 te 3, 50 metre gece atışında 2 de 2 yaptım, sevincimi paylaşmak, başarımı kutlamak için kamuflajımın üstünü çıkarıp tribünlere doğru (kenardan bizi izleyen komuta kademesi) koştum (kamuflajın altındaki tshirtte her türk asker doğar / hat trick! Yazıyordu) hiç unutmam o günü. DiskodA bitmişti.

At yalanı sikeyim inananı.
g3 piyade tüfeği ile yapıldığı takdirde hedefi tutturmanın, başarılı olmanın çok zor olmadığı askeri eğitim. tamam g3 sorunlu, hantal vs bir piyade tüfeği bunu kabul ediyoruz. fakat tekli yapılan uzun mesafeli atışlarda, eğer silahı kullanan kişi usta bir atıcı ise ve silahın nişangah ya da namlusunda bir sorun yoksa vurmamak çok zor. g3 ün namlu yapısından ve 7.62x51 nato mermisinin gücünden kaynaklı olarak üzerine scope takıldığı takdirde fakir askerin/ordunun kısa mesafe keskin nişan tüfeği olabilmek gibi bir kabiliyeti de vardır.
bu başlığı gördükten sonra asker sevgilime sorduğum atış. çok basitmiş öyle diyor.
asker'de batarya'da sadece bir arkadaşın başardığı olay. kısa dönem olduğum için bizi götürmediler bile hatta muhtemelen atış yapmadan atış yapılmış diye kaydedilmiştir. bir tek 200 metre alanının önünden geçirip burası da bu dediler.
g3 piyade tüfeği denen aletin mermisinin yivli olması sebebi ile namlunun ucundan dönerek çıkması sonucu belli bir mesafeden sonra yerçekimi, rüzgar ve hava sürtünmesi sebebi ile helezon çizerek ve bu çizdiği helezonal rotayı giderek büyütmesi ile bolca hesaplama ve biraz da iman gücüne sığınma gerektiren atıştır.
nişancılıkta ileri olan elemanları ortaya çıkarır.
Kamuflaj desenli gogus hedefine 3 delik actigim atistir. Cok zor bir atistir. Atis teknigini uygulamazsaniz hedefi vurmaniz imkansizdir. Bu atisla uzman cavusu got etmistim hic unutmam.
Hedefi arkasındaki dağdan taştan bile ayırt edemediğim, sanki gerçekten görüpte nişan almışım edalarında üç fişeğide düğünde havaya üç el sıkar gibi yapmış olduğum atıştır. Tamam dört buçuk derece miyopum ama hedefte kamuflaj desenli olmazki lan.
Çoğunlukla 3 adet mermi avcı eri tarafından atılır. 3 adet mermiden en az 1 tane vurulduğu zaman görevi yapmış sayılırsınız.

Denetlemelerde şahsen 3 te 3 vurmuştum ve nişancı rozeti kazanmıştım.
üç destekli atışta tam boy hedefe bir isabet görev yapıldı sayılır. bunu da sadece silahlarla haşır neşir olmuş biri yapabilir.
(bkz: boşa kovan atmak) *
askeriye nin her işi gibi özensiz yapılır.
bizdekinde mesela , hedefler yeşildi ve konulduğu tepe de yeşil kahverengi karışımı idi.
yani hedefi göremiyordunuz ki vurasınız...
(bkz: 3 de 3 yapana keskin nişancı brövesi veriyolarmış)

üniversitede kızlar teklif ediyorlarmış efsanesi gibi bi efsanedir tabii ki. şahsım adına gerek 100 metre gereksede 200 metre atıslarında %5-10 gibi bi ortalamam olduğu için bu konuyla cokta uzun uzadıya konuşmıcam önemli olan katılmaktı.

he şafak atarsa 20 zoruna gitmesin.
eğer 3 atıştan hepsini isabet ettiriseniz, atış mangasına seçilir ve nişancı flaması için bölüğünüzü temsil edersiniz.
erzurumda -40 da yapmak zorunda kaldığım bir zorunlu eğitim. kıçım donacak diye hızlı hızlı yapmıştım. 3 atışta
kaçını vurduğumu söylemeyim. vuran var vuramayan var. övünmek gibi olmasın.
formalitedir.
güncel Önemli Başlıklar