bugün

Türk ordusu'nun en birinci hedefinin devleti yıkmak olduğunu, askerlerin yargılanmasını, genelkurmay başkanını almalı, komutanları atmalı diye düşünen kalemşörlerin şu sıralar dillerine doladığı söylem. Apo posterleri, bayrakları, üniformaları, sloganları ile gelişine sesini çıkaramadı bu kesim. Türk askerine, sadece askerine mi öğretmenine, doktoruna mühandisine kurşun sıkan, masum insanlarını katleden PKK'ya askere çıktığı kadar ses çıkmadı.

Kendi ordusundan nefret eden bir ülke haline geliyoruz. Bu gelişmeler de bilinçli olarak yapılıyor. Çünkü askerlerin TBMM'den geçmiş iç Hizmet Yasası gereği; irticai faaliyetleri izlediğini, laik cumhuriyet karşıtı oluşumları yakından gözlediğini ve bunları kendi aralarında değerlendirdiklerini yeni öğrenmiyoruz. Ama araştırmayan, öğrenmeyi sevmeyen, okumayan bir millet olduğumuz için bizlere sunulana inanma kolaylığını seçiyor yurdum insanı.

Bu ülkenin aydınları ilk fırsatta kendi ordusuna karşı kin kusmayı ne zaman bırakacaklar. taraf gazetesi için iyi bir şeyler düşünmeye başlamışken "cuntayı görevden al" diye başlık atıyor. Taraf'ın bir kez de karşı tarafa seslendiğini görmek istiyorum artık. "Molotof kokteyli atma", "Bankamatları kırmayın", "Kamu malına zarar verme", "tahrik etme" diye başlıklarını görelim de samimi bir barış yanlısı olduklarına inanalım. Taraf'ın artık bu aşırı ordu ve asker karşıtı yazıları, sadece bir kesimin gözünden bakma çabaları sıkıntı veriyor. Devamlı aşağılama, devamlı aşağılama. Yarın öbür gün götün sıkıştığında yine onlara sarılacaksın ama. Sen yurt dışına kaçsan bile bu millet yine onlarla olacak. ne yazık ki taraf bu alanda yalnız değil. Muhalif gazetecilerin sesi ise karşıtları kadar çok çıkmıyor. Çıkanları da susturdular zaten. Aydın Doğan'a da oh olsun. emin Çölaşan'ı gazeteden uzaklaştırınca sandı ki herşey tozpembe olacak. Vur şimdi başını duvarlara. en güçlü sesini kendi elinle kestin.

Sözün özü... Amaç ne orduyu aşağılamak ne de PKK'yı yüceltmek. Bunlar kullanılan araçlar sadece. Ve çok sistemli bir şekilde kullanılıyor. Refleks gösterecek zaman bile bırakmadan sağlı sollu vuruyorlar. Amaç, atatürk türkiye'sini hırpalamak, zedelemek ve oluyorsa ortadan kaldırmak. Yerine din referanslı bir devlete dönüşme projesini sunmak. Adım adım buna gidiyoruz. Ama görmüyoruz çünkü okumuyoruz, öğrenmiyoruz, araştırmıyoruz.

Bazı olayları hatırlatmak gerekecek anlaşılan.
(bkz: dağdan inişte görülmemesi gereken ayrıntılar)...

(bkz: dağdan inenlerin barış sürecine yapacağı katkılar)...