bugün

insanların askerde geçirdikleri anılardır.
kesin bir albayın odasına tekme vurularak girilmiş, bir astsubay dövülmüş ve bir yüzbaşı kasatura ile kovalanmıştır. ulan bir tek ben mi türkiye de askerlik yaptım dedirten durumdur bu anılar.
(bkz: askerlik anıları)
erkeğin aptalı askerlik anılarını
kadının aptalı eski sevgililerini anlatırmış.

bu da benim size nasihatim olsun
Esaslı macraları ancak askerde yaşayabilen tekdüze insanların, kafa patlatmak için kullandığı anılardır.
hatırlamak istemediğim berbat anılardır.
(bkz: hakkari şemdinli 2 hudut tabur komutanlığı)
hiç biri hiç bir zaman hatırlamak istenmeyecek iyisiyle kötüsüyle amk'dır.
hiç bitmeyen anılardır. askerlik süresi 5 ay olup, 20 yıldır anılarını bitiremeyen insana rastlamak da olasıdır.
Her eline geçen silahla fotoğraf çekilip henüz askere gitmemiş kişilere hava atmaktır. Ancak bu hava askere gitmiş bir kişiye sökmez.
Ağzında komando bıçağı ile fotoğraf çekilip evinin duvarına asan kişi aslında fotoğrafın kesilmiş alt kısmında patates soymaktadır...
(bkz: Cem yılmazdan askerlik anıları)
başına gelenleri anlatanın adam gibi anlattığı sürece dinlemesi gayet zevkli olabilen anılardır, hiç unutmam bir gün.
hiç unutulmayacak anılardır. askerdeyken hernekadar sılıksada insanlar bittikten sonra ne zevkliymiş deriz genelde
bir bayram sabahı saat 04:00 suları, aşırı yağmur olduğu bir gün yurdumun bir köşesinde dağ etekleri çavuş olduğum için ekibimle bir bölgeye yerleşecektik;

triater: kanca 4
nöbetçi komutanlık: kanca

kanca: kanca 4, kanca konum belirt.
kanca4: kanca, kanca 4, kanca 4 bölgeye yerleşti, bilgi.
kanca: anlaşıldı kanca 4, iyi görevler.
kanca4: takip, iyi bayramlar.**
tunceli genç bölgesinde pusu faaliyeti yürütüyoruz. geceleri o yörelerin dağlık bölgeleri aşırı soğuk olurdu hani derler ya it bağlasan durmaz, işte aynen öyle. ikişerli üçerli mevzilenmişiz gözetleme yapıyoruz saat gecenin bir yarısı. asker üniformalı birinin mevzimize doğru sürünerek geldiğini gördüm, yanımdaki arkadaşları da durumdan haberdar ettim. ne oluyor lan gibisinden bir ruh halindeyken sürünerek gelen kişinin yüzünü teşhis edebildik ve rahatladık. elinde plastik bir tabakla yanımıza geldi. tabağı uzattı biz de aldık, içinde 4 5 tane kuru pasta 2 3 tane de mandalina. ilk defa karşılaştığımız bir durum olduğu için şok olduk, noluyo devre bunlar ne falan deyince bugün yıl başıymış lan dedi bölük komutanı dağıttırıyor. yeni yıl olduğunu bilmiyorduk günlerdir dağdaydık çünkü. çok şaşırmış çok ta duygulanmıştık. hiç ama hiç unutamam bu anımı.
yeni gelen askerleri atışa götürdüğümüzde gerizekalı çavuşun askerlerden birinin silahına yanlışlıkla manevra fişeği koymuş olmasından mütevellit koca atış alanının yanması.
manisa kırkağaçta sabah 04:00 intikalden gelmişiz. bizi apar topar amfiye topladılar. bölük komutanı geldi arkadaşlar bu gün bir kazanın eşiğinden döndük dedi. 300 kişi pusu kurarak bir kaç kişi terörist oluyor onlara ateş ediliyor felan böyle gelmiştik bütün gece. meğer usta asker çavuş manevra mermilerinin içine bir tane yanlışlıkla g-3 mermisi koyuyor. o tim çavuşuna veriyor tim çavuşu askere veriyor asker jaöjöre takarken fark ediyor. az kalsın biri boşu boşuna postu deldiriyordu. bu bende olabilirdim.