1. 1.
  yeni nesil soguk savas.. klasik soğuk savaştan farkı pek çok cephede aynı anda mücadeleyi gerektirmesi. klasik soğuk savaşta ideolojiler vardı (bkz: komünizm) (bkz: emperyalizm); doğu-batı, nato-varşova paktı gibi sert ayrımlar vardı. oysa yeni nesil soğuk savaşta ideoloji yok, enerji var, para var.

  (bkz: abd)
  (bkz: rusya)
  (bkz: çin)
  (bkz: ab)
  (bkz: iran)
  (bkz: hindistan)
  (bkz: türkiye)
  3 ... kutt
 2. 2.
  taocu bilge sun tzu'nun savaş sanatı adlı eserinde gösterdiği bir kaç savaş taktiğini anımsatan benzetme yahut öneri.
  düşman kazanma olasılığına gelir. düşman rahat olduğu zaman onu yormak, iyi beslendiği zaman aç bırakmak ve dinlendiği zaman harekete geçirmek mümkündür. (yani onlar rehavete dalmışken saldır, sadece erzak yollarını kapatma erzak gelecek diye onları kandırarak erzaklarını tüketmelerini sağla) gidemeyecekleri yere çık, hiç ummadıkları tarafa yönel. düşmanını tanı (düşmanını tanımak için kendine zaman yarat) denilir ki 'başkasını ve kendini bilirsen sen, yüz kere savaşsan da tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne de başkasını bilirsen, girdiğin her savaşta tehlikedesin demektir.'
  ... sahin k
 3. 3.
  bir başka açıdan kültür savaşıdır. kansız ve katliamsız olması iyi tarafıdır. yeraltında, derinlerde gerçekleşir, pek çok insanın ruhu bile duymaz. nihai amaç dünyayı ele geçirmektir.
  ... kutt