bugün

yozgat veya çorum'da yaşıyorsanız lafım yok ama ülkenin kalburüstü illerinde böyle bir şeye kalkışmak tamamen delilik.

senin hayata tutunma mücadelene neden başkasını dam katarak işleri zorlaştırıyorsun? tekstil işçisi kardeşim, istanbul'da 2500 liraya kendin bile zor geçinirken neden bir kızın da hayatını kendi hayatına katıp hayatını zehir ediyorsun? yapmayın, herkes evlenmek zorunda değil, ülke mağdur ve çaresiz insan manzaralarıyla dolu.
yeni tip korona virüs çağının yeni tip utanmazları bunlar, tahriklere kapılmayın trankilo par favor.
2500 tl para bana öğrenciyken yetmiyordu ciddiyim.
suç asgari ücretle çalışanda değil eskiden geçinilebiliyordu o para ile biz suçun kimde olduğunu çok iyi biliriz.
32 çekmek için sabun alacak parası yok karı sikmeye kalkışıyorlar.
utanılacak bir durum yok bunda ancak belli bir standartınız varsa ve eşiniz de çalışmıyorsa böyle bir riske girmeyin.

ayın başını bırakın, ayın ortasını zor getirirsiniz.

kira, fatura, ev masrafları 2300 - 3000 tl ile çok zor.

başta da söylediğim gibi eşiniz çalışacaksa bir nebze nefes alabilirsiniz ancak tek maaşla böyle maceralara girmeyin.

(bkz: otuzluk abilerinden genç sözlük erkeklerine öğütler)
Bir bakıma haklı bir bakış açısı. Böyle bir hayat isteyen birileri varsa bırakın evlensin. Lakin yazarın asgari ücret alanın erkek olması ve erkeğin evlenme istemesi gibi bir tek düze bakış açısı ile nasıl olacak bilemedim.
Yüzsüzlüktür. Ben ek ödemeyle bile 4.500 tl'ye ulaşmayan aylığımla evlenmeyi aklımın ucundan bile geçirmezken ey asgari ücretli sen kimsin haddini bil.

Ek: evlenebilmek için en az yoksulluk sınırı kadar maaş şart.
Kızıyorsunuz ama ben katılıyorum. Hadi ev kendiniz ise bir nebze.
Çocuğunuza çocuğunuza yazık olm her gün küfreder size ve kaderine.
Utanılacak bir durum değil ama göt isteyen bir durum.
Hele eşiniz çalışmıyorsa, size de babadan dededen bir şey kalmadıysa bayağı bayağı kaslı bir götünüz olmalı. Çünkü zamanla eriyecek o kaslar, 8-10 seneye çay tabağı kadar götünüz kalacak.
bir durum. evet asgari ücretle geçinmek çok zor ama evlenmek istemek hakkı olmaması anlamına gelmiyor. kimi hayatımıza katacağımıza siz mi karar vereceksiniz. belki kız deliler gibi sevecek. hayat mücadelesine birlikte katılmak isteyecek. hayat bu hiç belli olmaz.
fakirlik sınırı asgari ücretin 3 katından fazla olan ülkede yaşıyoruz entry bu kadar...
En azindan Asgari ücretle çalışan biriyle evlenirse bir nebze rahatlar.
bu olgu karşıdaki insana o kadar bağlı ki. yani kadın kişisinin beklentileri nedir, size güveni nedir, sizden özel olarak beklentisi nedir, hayattan beklentileri nelerdir, bunlar önemli. finlandiyalı bir çift tanımıştım, adam sadece 1000 euro kira alıyor başka bir gelirleri yok ama o kadar mutlular ki, otostopla dünyayı gezmeye çalışıyorlardı. diyeceksiniz ki euro 8,5 tl . evet öyle ama adam sonuçta oranın asgarisini hatta daha azını alıyor. ama hayatının kadınını bulmuştu, hayat doluydular. böyle pek çok örnek var tabi. ama dediğim gibi karşılıklı hayattan beklentiler ne düzeyde o çok önemli. yoksa 15 bin-20 bin gelirle mutsuz olan nice çiftler de tanıdım.
arkadaş fabrikada asgari ücretle çalışırken kız ve annesi ile tanışmaya gitmiş. kızın annesi sormuş ne kadar maaş alıyorsun diye sormuş. arkadaşta asgari ücret deyince. aç köpek sen karnını doyur birde evlenmeye kalkmış, utanmadan kızıma talip olmuş şuna bak demiş.
Siz evlenin oğlum gari allah verir rızkı.
diyen köylüdür.