bugün

4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırının 2000 2400 lira olduğu bir ülkede olması gerekendir. "vohooov hayal bunlar" diyen arkadaşlar olacaktır.

lakin bir düşünün öyle bir memeleket ki; ekonomisinin %70i, nüfusun sadece %3-5inin kontrolünde. geri kalan halkın oylarıyla seçilen hükümetlerse ya bu %5in içinden gelmekte ya da zamanla bu %5e çalışarak bu güruhun bir parçası olmaktadır.

bu %5 milyarları götürüyorken işçiye 1000 lirayı çok görmektedir. çalışma bakanı(faruk çelik) olan şahıssa zamanında çıkmış olduğu bir programda "800 lirayı(o zamanki asgari ücret) küçümsemeyin lütfen. az para değil. bugün 800 lirayla rahat geçinirsiniz" babında bir açıklama yapma cihetinde bulunmuştur.

bu bakan halkın %50sinin oylarıyla bakan olmuştur.

evet diyeceğim o ki milletin %95i siyasete fanatizm gözüyle bakmaya devam eder ve kendi çıkarlarını koruyacak bir hükümeti oraya geçirmezse ancak 2030 gibi asgari ücret 2500 lirayı bulacaktır. yoksulluk sınırı o zaman 5000 lira falan olur herhalde.

ne diyelim Allah akıl fikir versin.

not: bu notu yazmadan geçemeyecektim. ülkücüyüm ve toplumun orta gelirli dediğimiz kesiminin üyesi olarak bu yazıyı yazdım.

sosyal adalet=sosyalizm olarak gören dar kafalara ithaf olunur.
mazot için anca yeterlidir.
iki katına çıkması gerekiyor hadi 2500 olmasa da olur.
Yukseklerdeki belli kisiler yemese ülkeye hayli hayli yetebilecek para miktarı.
gerekli olandır fakat şirketlere özel denetim mekanizmaları ile birlikte yapılırsa bir anlam ifade etmeyecektir. kar oranını korumak isteyen patronlar nakliye, üretim vs gibi iç giderlerden kısamadıkları için bu maliyeti tüketiciye yansıtacak ve 2500 tl olan asgari ücretin alım gücü gene az olacaktır.
Tabiki olur. Bir işveren 50 kişiyi fabrikasında çalıştırıyor. Bu adam 500 bin tl lik araba villa ekstra mercedes, arsa, arazi alabiliyor. işçileri ise 1000 tl alıyor. Herbir işçiye 1000 tl zam yapsa 10 senede 500 bin tl eder. Villan sana kalsın mercedes yerine iki tane passat al. 500 bin tl lik araba alacağına işçine ver onun sayesinde kazanıyorsun.
Not: dostum ülkücüyüm diyorsun. Sosyalistleri sevmezsin ama şuan onların yıllardır savunduğu şeyi düşüdün kısmen bence bu kadar hor görme bu kişileri bunlar halk için birşeyler yapmaya çalışıyor. Gördüğün üzere fikirlerde bazen kesişiyor.
Edit: hesap yanlış oldu 1 sene anca karşılar 500 bin tl bu zammı fakat hersene bu parayı kazanabiliyor zaten. Bizzat gördüğüm bir örnek.