bugün

türk-iş e göre ocakta olması kesin dir.

herşeye zam geliyor belki ama maaşlarda yükseliyor.
iki sene de bir 300 tl zam demektir bu.

çünkü iki sene önce seçimlerden önce 1000 tl olan asgari ücret seçimlerden sonra 1300 olmuş ve yaklaşıık o zamandan beri asgari ücrete zam gelmemiştir.
Enflasyon oranında artış olacağından 1450 den fazla olmaz.
1600 olmaz 1500 olur o da olumlu.
1300'u garantileyinde olmasada olur dedigimdir.
olmaz. kandırmayın milleti.
Hayat pahalılaşıyor. zam yapmıyorlar sadece fiyatları denkleştiriyorlar. Benzine zam, elektiriğe, suya, internete, ve bilumum ihtiyaçlara zam gelirken maaşlara neden zam gelmesin ki?

Örnekle açıklayayım:

Bir bireyin aylık ihtiyaç gideri 100 lira.
Aldığı maaş da 100 lira.

Bireyin giderlerine zam yapıldı ve 150 lira oldu.
(belli bir süre açlık sınırı altında yaşadıktan sonra) Bireyin maaşına da 50 lira zam yapıldı.

Pozitif olarak sonuç değişmedi. Bireyin bu zamma sevinmesini gerektirecek bir şey yok iken, kızmasını gerektirecek güzel bir sebebi var. Zam gelene kadar açlık sınırı altına yaşadı ve bunun hesabını kim verecek?
olsundur ama sevilnilmesi yersizdir.
biri, iyi para diyen yavsaklara turkiyedeki aclik sinirini yetmezse yoksulluk sinirini atsin.
1600 lira olabilir ama 1600 liranın alım gücü ne kadar olur. herşey yüksek fiyat ile sunuluyor.
yakın zamanda olmasının imkanı yok, atmayın.
yakın zamanda olmasının imkanı yok, atmayın.
1600 tl değil 2000 2500 tl dahi olsa iyi para değil. bunu sadece alım gücüne bakarak görebiliriz. insanların temel ihtiyaçları dahil her şey pahalı bunun yanında bir de kira ödüyorsa zaten kendine para dahi kalmıyor üstüne bankaya borçlar artıyor. yani asgari ücreti arttırmak yerine alım gücünü arttırsanız daha iyi olur.
benzin 6 tl dolar 5 tl olur artık. evet.
işçilerin alın terinden 300 lira az yiyecek olan domuzların engel olacağı arttırımdır.
Bir daha ki genel seçimlere kadar olmayacak olan şeydir. Eğer başkanlık sistemi gelirse hiç olmayacak şeydir. Boşuna debelenmeyin verdiğiniz oyların fazlası ile karşılığı düşmesin diye dua edin!
ilgili bakan anektod ile yok daha neler demiş ve eklemiş talep etmekte bir sakınca yok.
Imkansiz olandir. 1.300 tl oldu diye bir cok fabrika coktu ve isci cikardi.

Keske mumkun olsaydi ama gercekten imkansiz. Sirf 300 lira icin milyon insan issiz kaldi is bulamadi.
Adam 1300 den aşağı çekeceğiz iş verenler sıkıntıda diyor. 1600 nerden çıktı arkadaş...
Her türlü enflasyonun iki üç bin lira altında.
Sıkıntılıdır. Maaşı çok gördüğümden değil işvereni düşünün. Şimdi her şeye zam geldi ee eldeki para aynı ama gider arttı. Sonra devlet çıkıp ben her şeye zam yaptım ama asgari ücreti de arttırıyorum derse işveren bu masrafı karşılayamayacak. Napacak elemanı azaltacak.
Sonra neden komunistsin.

Iscinin daha iyi yasam standartlarina sahip olmasi icin komunistim. Komunizmin temelinde isciler vardir zaten. Aksini idda eden marx i yok sayiyodur
Once 1600 TL olarak aciklanip, daha sonra oksijen ve karbondioksit kesintileriyle birlikte yeniden 1300 tl ye dusecek olan maastir.
Güzel olur mu desem, az mı desem bilemediğim maaş.
Birde iş veren tarafından düşünürsek kötü olur mu desek, çok mu bilemediğimiz maaş.

(bkz: Alırken mi verirken mi)
işverenler böyle bir şey olursa ayaklanırlar. Keşke olsa diyorum ama zaten vergi ile zam ile bize verdiklerini geri alacaklar.

işverenler mevzusuna gelecek olursak geçen seçim vaadi 1.300 dediklerinde birçok özel işletme biz kaldıramayız falan dedi. Hükumet işverene bu noktada kolaylık sağlayacağını açıklamıştı ama durumlar şu an ne bilmiyorum.