bugün

türkiye' de örneklerine rastlanılabilen mühendistir.

var var, gerçekten var.
Rüştünü ispat edene kadar normal olan durumdur.
iş arayan binlerce mühendise göre şanslıdır.
ekonomiyle pek alakalı değil. keşke öyle olsa

arz-talep meselesi. her apartmana bir üniversite kampanyası kapsamında açılan fakülteler, 2 milyon kişinin girdiği sınavda 1.548.745'inci olanların bile üniversiteye girmesine sebep oldu.

ben 5 binle hukuk okudum. 120 binle hukuk okumuş avukatlarla piyasada boğuşuyorum şimdi. benden çok daha kıdemli olanlara temel kavramları öğretmek zorunda kalıyorum, hukuki bir zemine oturalım da tartışabilelim, sonuca ulaşabilelim diye.

diyeceğim o ki, problem ekonomiden çok daha büyük. ekonomi dediğin 2 yıla düzelir de bu her apartmana bir üniversite fikri daha 30 yıl sorun olmaya devam eder.
görsel
her sene apartmandan bozma üniversitelerin yüzlercesini piyasaya pompaladığı grup. görece tecrübeli bir inşaat mühendisiyim. yeni mezunların yetiştirilme, iş öğretme bahanesiyle ücretsiz çalıştırıldığını dahi gördüm. hemen asgari ücretle iş bulan kendini şanslı sayıyor.
Mezun çok arkadaşlar bu durum gayet normal. Sıradan bir mühendisseniz sizden çok vardır ama az kişinin bildiklerini bilirseniz o zaman işverenle tam anlamıyla masaya oturabilirsiniz.

Fakat yine de piyasayı iyi okursanız asgari ücret ile başlamazsınız. Geleceği görmek sürekli kendini güncellemek gerekiyor. Ben kendi mesleğim adına gelecekte yetişecek kişilerden umutlu değilim. Ben 50k sıralama ile girdim üniye şimdi 100k ile iyi denilecek üniler alıyor seviye iyice düştü.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.