1. 1.
  türkiye'nin küresel üretime eklemlenme sebebinden doğan doğal olgudur. küresel üretim sürecinin ne olduğuna bakarsak; örneğin nike markası bir t-shirt tasarlıyor ve bunu üretmek için üçüncü dünya ülkelerinden fiyat alıyor ve en ucuz maliyet veren ülkeye siparişi veriyor. ve diyelim ki bizim denizli tekstil fabrikalarımızdan birine sipariş ediyor. dolayısıyla denizli'de üretim yapan tekstil fabrikası nike için fason üretim yapmaya başlıyor. işte tam bu noktada işçi maliyetleri devreye giriyor. o fabrikada ki işçi maliyetlerinin yüksek olmadığı durumda nike'a fiyat verirken yüksek fiyat vermek durumunda kalır. dolayısıyla siparişi alamaz sipariş alınamayınca işçi maaşlarını vermek zorlaşmaktadır, tahmin edileceği üzere. sadece bunu tekstil olarak değil tüm sektörlerde düşününüz. asgari ücretin çok yüksek olması durumunda sermaye sahibinin sipariş alamayacağı açıktır. dolayısıyla türkiye bu durumda üretimden düşecektir.
  diyeceğim şu ki ; asgari ücretin düşük olması iktidarlar sebebiyle olan bir durum değildir. tamamen dünyadaki üretim sürecine dahil olup olmama ile ilgilidir. yok diyorsan biz girmeyelim bu sürece, bu durumda zaten sanayileşememiş bir ülke de yaşıyoruz. afrika ülkeleri gibi açlıktan ölürüz alimallah
  -1 ... s o s
 2. 2.
  (bkz: asgari)
  1 -1 ... isra
 3. 3.
  asgari olduğundandır..

  (bkz: asgari)
  1 -2 ... samuelenko
 4. 4.
  öncelikle konuyu iyi tahlil edelim asgari ücret neden düşük konusuna geldiğimiz de askeri ücretin düşük olma sebebi kayıt dışı istihdamdır. askari üçreti 1500 tl yapmak zor bir şey değil bir kaç imza ile bunu sağlayabilirsin ama bu şartlar altında bir çok işveren bu yüksek maaştan kaçmak için işçilerini sigortasız çalıştırır. bunun önüne geçmek hem işçiyi hem de işvereni incitmeden bir orta yol bulmak için ülkemizde asgari ücret yoksulluk sınırına oranla çok düşüktür. bu sayede sigortasız çalışan sayısı azalacak ve herkes sigortadan faydalanabilecek durumda olabilecektir.
  ... bado
 5. 5.
  asgari ucretin yuksek olamamasinin en onemli sebebi turkiye'deki sendikalasma oraninin %10 duzeyinde kalmasidir.
  1 ... snoptik
 6. 6.
  asgari nin kelime anlamının en az olmasından kaynaklanmaktadır.
  ... karabeyhan
 7. 7.
  hindistanlı bir şerefsizin yıllardır yemek yemeden yaşaması ve hükümetin bunu asgari ücret belirlemede baz alması.
  ... sanchooo