1. .
  aşağıdaki haber ntvmsnbc internet sayfası ekonomi bölümünden kopyalanmıştır.herkesin okumasını özellikle rica ediyorum.bakın nasıl insanların olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

  Ankara Vergi Dairesi Başkanı Cemal Boyalı nın verdiği bilgiye göre, başkanlık, gelir vergisinde 2005 te verilen beyannameler üzerinde kapsamlı bir analiz çalışması yaptı. Bu çalışmada, gelir vergisi mükellefleri, sektörler itibarıyla gruplandırılarak, beyan ettikleri gelire göre ortalama kazançları bulundu. Daha sonra da, beyannameli mükelleflerin ödedikleri aylık ortalama vergi ile asgari ücretlilerin vergisi karşılaştırıldı.

  Gelir vergisi mükelleflerinin 44 alt sektör içinde değerlendirildiği araştırmaya göre, 26 sektörde, yıllık 5 bin 203 YTL olan asgari ücretten daha az gelir beyan edildi. 26 sektörden 19 unda hesaplanan yıllık gelir vergisi de, asgari ücretlinin ödediği 748 YTL nin altında kaldı. Kuyumcular, müteahhitler, fırıncılar ve diş hekimlerinin de aralarında olduğu 7 sektörde ise beyannameli mükelleflerin vergi tarifesinin yüzde 20 den başlaması nedeniyle ödenilen yıllık vergi, asgari ücretlilerin biraz üzerine çıktı.

  Deriden mamul eşya imal eden ve satanlar, asgari ücretlinin 3 te biri kadar gelir vergisi öderken, bu tutar, konfeksiyon imalatçıları ile deterjan sanayi ürünlerinin ticaretini yapanlar için te iki olarak belirlendi.

  SANATÇILARDAN ASGARi ÜCRETLiNiN 2.8 KATI VERGi
  Deri imalatçıları ve mensucat sanayicileri, asgari ücretlinin yarısı, un fabrikatörleri, kürkçüler ve diş laboratuarları da te ikisi kadar gelir vergisi ödemesinde bulundu. Elektrikli ev aleti imal edenler de, ödedikleri vergi ile asgari ücretliye yetişemezken, bina inşa eden müteahhitler, fırıncılar, diş hekimleri ve konfeksiyon ticaretiyle uğraşanlar da asgari ücretlinin çok az üzerinde vergi verdiler. Bir gecede asgari ücretlinin 20-30 katı kazanan sanatçılar ise iş vergiye gelince asgari ücretlinin sadece 2.8 katı vergi ödediler.

  HAYAT STANDARDI KALKTI, TABLO BOZULDU
  Ankara Vergi Dairesi Başkanı Cemal Boyalı, mevcut tablonun Anayasa daki herkesin mali gücüne göre vergisini ödemesi ilkesiyle hiç ama hiç örtüşmediğini belirtti. Eskiden vergide bazı otokontrol mekanizmaları bulunduğuna işaret eden Boyalı, Hayat standardının kaldırılması, bazı mükelleflerce, beyan esasına göre hiç vergi ödenmez ya da vergi kaçırma hoş görülebilir şeklinde değerlendirildi. Son iki 2 yılda, 20 bin mükellefin ya sıfır matrah beyan ettiğini ya da zarar gösterdiğini ortaya çıkardık. Hem bu 20 bin mükellefin listesini hem de 2005 te sektörler itibarıyla beyan edilen gelirleri asgari ücretlilerle karşılaştıran tabloları vergi dairelerimize gönderdik şeklinde konuştu.

  ZARARCILAR UYARILACAK
  Boyalı, son 2 yılda zarar ya da sıfır kazanç beyan edenlerin, bu yıl kazanç bildirseler dahi Bak arkadaş, senin son 2 yıldaki durumun bu. Riskli mükellef grubuna alındın. Mayıs tan itibaren denetime alınacaksın. Hiç değilse bu yıl verdiğin beyannamede gelirini gizleme yoluna gitme şeklinde uyarılacağını kaydetti.
  2 ... msd