bugün

türkiye'nin küresel üretime eklemlenme sebebinden doğan doğal olgudur. küresel üretim sürecinin ne olduğuna bakarsak; örneğin nike markası bir t-shirt tasarlıyor ve bunu üretmek için üçüncü dünya ülkelerinden fiyat alıyor ve en ucuz maliyet veren ülkeye siparişi veriyor. ve diyelim ki bizim denizli tekstil fabrikalarımızdan birine sipariş ediyor. dolayısıyla denizli'de üretim yapan tekstil fabrikası nike için fason üretim yapmaya başlıyor. işte tam bu noktada işçi maliyetleri devreye giriyor. o fabrikada ki işçi maliyetlerinin yüksek olmadığı durumda nike'a fiyat verirken yüksek fiyat vermek durumunda kalır. dolayısıyla siparişi alamaz sipariş alınamayınca işçi maaşlarını vermek zorlaşmaktadır, tahmin edileceği üzere. sadece bunu tekstil olarak değil tüm sektörlerde düşününüz. asgari ücretin çok yüksek olması durumunda sermaye sahibinin sipariş alamayacağı açıktır. dolayısıyla türkiye bu durumda üretimden düşecektir.
diyeceğim şu ki ; asgari ücretin düşük olması iktidarlar sebebiyle olan bir durum değildir. tamamen dünyadaki üretim sürecine dahil olup olmama ile ilgilidir. yok diyorsan biz girmeyelim bu sürece, bu durumda zaten sanayileşememiş bir ülke de yaşıyoruz. afrika ülkeleri gibi açlıktan ölürüz alimallah
(bkz: asgari)
asgari olduğundandır..

(bkz: asgari)
asgari ucretin yuksek olamamasinin en onemli sebebi turkiye'deki sendikalasma oraninin %10 duzeyinde kalmasidir.
asgari nin kelime anlamının en az olmasından kaynaklanmaktadır.
hindistanlı bir şerefsizin yıllardır yemek yemeden yaşaması ve hükümetin bunu asgari ücret belirlemede baz alması.
güncel Önemli Başlıklar