bugün

bir soru.

kafama takıldı. acaba geberir miyiz. acabaaaa.

düşündümde aslında zıplamak için yer çekimi lazım, onu geçtim zıplamak için kuvvet almak lazım, o an kuvvet var mı? zemine bassam o zaten kuvvet vermez çünkü hızlıca düşüyor. versede normaldeki kadar vermez. zıpladıktan sonra düşme hızımız neye bağlıdır? zıplama eylemi düşme hızını bizim için sıfırlar mı.....

sorunu çözdüm 2 ufak çalışmayla, aklımıza neden gelmedi ki?

http://galeri.uludagsozlu...%B1plarsak-kurtulurmuyuz/ Sorun Çözülmüştür.
fizik kurallarının anasını siken bir soru.
başımızı asansörün tavanına çarpıp bayılabiliriz. böylelikle fazla acı hissetmeden ölebiliriz.
çocukluğumdan beri asansöre her bindiğimde aklıma gelen soru.
#sia- chandelier

bir zamanlar mythbustersta denenen önerme.
yanlış hatırlamıyorsam mit olarak kalmıştı.
yanlış hatırlıyor da olabilirim.
Asansörde pek işe yaramaz o taktik uçak için aslında.
benim de çok düşündüğüm fakat gerçekleştiremediğim eylemdir.
eğer 1. katsa kişi zıplayarak belki kurtulabilir. 2 ve üstü ise, asansör boşluğunun ortasında bulunan demir kazık göte girer.
7 yaşımdan beri aklıma takılan sorudur bu.
zıplamak yerine şehadet getirmek daha mantıklı.
fizik cahili tum yazarlari ortaya dokmustur. asansor dusmeden 2-3 sn evvel ziplaman, daha dogrusu carpis aninda havada kalip, zemine basmaman seni tek bir sartla kurtarir o da asansorun asagiya inis hizindan daha hizli sekilde ziplaman.
Aslında doğrusu 'düşen asansör yere çarpmadan hemen önce zıplasak kurtulur muyuz'

Serbest düşmeye yakın bir ivmeyle düşmekte olan bir asansörün içinde zıplamak demek aslında asansörü aşağıya doğru ittirmemiz anlamına gelir. Formülleri hatırlamıyorum ama kendi momentimizi asansöre aktarıyor, asansörün hızını artırıyoruz ama bu önemli değil, önemli olan bizim hızımızın ne kadar düştüğü. Mesela asansör 20 km/saat hızla düşüyorsa biz en fazla 7km/saat hızla yukarı zıplarız, aktarılan enerjiyle asansör 21km/saat hıza ulaşmış olsun, biz de hızımızı 5 km/saat azaltmış olalım. Bu durumda hala 15km/saat hızla yere çarpıyoruz demektir.
f=g.m1.m2/r2
F iki kütle arasındaki çekim kuvvetinin büyüklüğü,
G Evrensel çekim sabiti 6.67 × 10-11 N m2 kg-2 ,
m1 birinci kütlenin büyüklüğü,
m2 ikinci kütlenin büyüklüğü,
r ise iki kütle arasındaki mesafe olmak üzere;

a1’e birinci kütleye etkiyen yerçekimi ivmesi diyelim. Newton’un ikinci kanununa göre F = m1 a1, a1 = F / m1’dır. Fi önceki denklemden yerine koyarsak:
a1:gm2/r2
Aynı şekilde a2’de buna benzerdir.
Eğer m1 m2’ye göre göz ardı edilebilirse, küçük kütleler yaklaşık olarak aynı ivmeye sahip olur. Bununla beraber m1 epeyce büyükse birleşik ivme göz önüne alınmalıdır.

şayet çapım geniş diyorsanız bile dünya kadar götünüz olamayacağını düşünürsek asansör yere çarptığında kuru götle yapılan zıplama kuvveti bi boka yaramayacağından kuvvet seni itin götüne sokar gibi yere çakar
yok ben çapsızım diyorsan bu durumda zaten sürtünme kat sayısı 0 olması nedeniyle havada sik gibi asılı kalırsın. yani bu durumda da zaten bi bok olmaz.
sonuç: senden bi bok olmaz amk. hepiniz öleceksiniz.
Asansorun firlatma koltugu olup olmamasina baglidir.
kurtulamazsın.
mytbusters da denenmiş ve yanlış hatırlamıyorsam çuvallamış önermedir.
Bir soru.Acaba şu beyfendiyle bir akrabalığınız olabilir mi ? Fikirlerin orjinalliği falan benziyor yani.
(bkz: suudi imamın dünya dönmüyor iddiası)
ve beyin koşarak uzaklaşır. ulan o nasil bir soru (bkz: gecmisini siktigimininin)
fizik sorularında otobüs ilerlerken içeride ilerlemenin tersi yönünde yürüyen malı akla getirmiştir.
http://galeri.uludagsozlu...%B1plarsak-kurtulurmuyuz/ Sorun Çözülmüştür.
efsane avcılarının böyle bir bölümü vardı. Bütün cevaplar iç dış çapraz orada.
"zıplayabilirsen" belki kurtulursun. aşağıya doğru hızlıca düşen bir nesnenin içinde, yer çekimi gücünü de varsayımlar içine alırsak, zıplamak pekala kolay olmayacaktır.
zıplamak çok zordur. bacaklar o kadar güçlüyse zaten düşmeyi absorbe edebilir. hatta asansör çok yüksek bir binadan hızla düşerse ayaklar yerden bile kesilebilir. bazı yabancı filmlerde tavana yapışanları gördüm. asıl sorun, asansör zemine çarptığı an içindekilerin yere yapışması durumudur. sonuç olarak sen istemesen de asansör seni zıplatmış olur.
hızla giden bir araba içerisinde uçan sineğin arka cama yapıştığını görme ihtimaliniz kadar kurtulma ihtimaliniz vardır.
kesinlikle hayır.

bununla ilgili e2 de yapılmış gizemsavar adlı bir belgesel vardır. bir bölümünde bu konu incelenmiş ve 30 metreden aşağı bıraklıan bi konu mankeninin yaylı ya da yaysız her halükarda ayaklarının parçalandığı görülmiştür.
ilginç soru. Asansörün tavanına yapışmaz mıyız öyle bir düşmede? O zaman zaten gg. Nerenle zıplayacaksın. Hiç düşmedim asansörle. Zaten sağlıklı hayat candır. Merdivenler iyidir.
güncel Önemli Başlıklar