1. 1.
  ideoloji temelli rekabet. as roma sempatizanları cumhuriyetçi, lazio sempatizanları ise faşist rejimden yana insanlardır. footballderbies com'da puanı 8.1'dir bu derbinin puanı. ayrıca derbinin sembolü haline gelmiş iki futbolcu için:
  (bkz: francesco totti)
  (bkz: paulo di canio)
  http://bp1.blogger.com/_W...CT3w/s1600-h/photo_86.jpg
  ... kewell the wizard of oz
 2. 2.
  türkiyedeki galatasaray - fenerbahçe rekabetinden daha da ateşli olan rekabettir. çünkü temelinde ideolojik düşünceler yatar. faşistleri sevmemekle beraber favorim laziodur. çünkü bence roma antipatik bi takımdır, lazio'nun ise forması bile çok sempatiktir. hem galatasaraylı hiç kimse romalıların 2000 yılında bize yaptıklarını unutmayacaktır ve gün gelince intikamını alacaktır. o zamana kadar forza lazio.

  ccc üşüyoruz di canio reyis ccc
  1 -2 ... saldirayterk
 3. 3.
  genelde roma taraftarlarının solcu, lazio'luların sağcı sanılmasından ötürü sevilir bizim ülkemizde ama roma taraftarları da sağ görüşlüdür özlerinde.
  1 ... dick advocaat
 4. 4.
  (bkz: ezeli rekabet ebedi düşmanlık)
  ... crispi
 5. 5.
  15 05 2005 tarihinde bizzat yerinde yaşayıp hissettiğim rekabettir.

  maç öncesi lazio taraftarı silvio ile buluşup north tribünlerinin olduğu kısmın önüne geldik, henüz dışardaydık. yavaş yavaş irricudibili tribün grubu da tribünün arkasındaki meydanda toplanmaya başlamıştı. baya kapı gibi kalıplı yüzlerce laziolu tezahuratlar etmeye başladı, derken ortaya bir anda gümüş renkli baltalar, samuray kılıçları, koca koca zincirler ve ufak tefek bıçaklar ortaya çıkmaya başladı...

  seslerin yükseldiğini hissettim, ancak o tezhauratların arasına biraz daha derindne gelen başka bir grubun tezahuratı daha karışmaya başlamıştı, sesin geldiği yöne doğru baktığımda karşıdan 500 kadar kıpkırmızı giyinmiş romalı bir grubun geldiğini gördüm, onların da ellerinde çeşitli savaş aletleri bulunuyordu, bunu gören laziolu taraftarlarda savaş aletlerini havaya kaldırmaya başladılar, yavaş yavaş iki grup birbirine yaklaşırken 2 polis otosu ve bir ambulans tam iki grubun ortasında konuşlandı...

  ne olacak diye , biraz da tedirgin şekilde beklemeye başladım. daha önce türkiye de bir çok derbi maçında bulunmuş hatta bazı olaylara karışmıştım, ancak bir italyan derbisinde ilk defa bulunuyordum ve neler olacak diye endişe ve merakla bekliyordum.

  iki grup iyiden iyiye birbirine yaklaştı, aralarında artık metreler kalmıştı ki polis sirenini 5 saniye kadar çaldırdı ve o anda iki grup birbirine girmeye başladı, o bashettiğim delici ve kesici aletlerin hiçbiri kullanılmıyordu, romalı ultraslar ve laziolu irricudibili grubu üyeleri birbirlerine delicesine tekme, tokat ve yumruklarla girişiyorlardı, bu arbede arasında kalmamak amacıyla stad tribünlerine girmek için kullanılan merdivenlere çıktım ve muhteşem bir görüş açısıyla olan biteni izliyordum.

  dikkatimi en çok çeken şey yere düşene vurulmaması ve o gösterilen savaş emanetlerinin kullanılmamasıydı...

  yaklaşık 5 dakika kadar birbirine giren bu iki grubu yine bir polis sireni ayırdı. polis sireni çalar çalmaz herkes kavgayı bıraktı , yerdeki yaralı arkadaşlarını toplamaya , pansuman etmeye başladılar. romalı ultraslar yaralılarını alıp tezahuratlarla kendi tribünlerine doğru yöneldiler, laziolu taraftarlar da aynı şekilde yaralı arkadaşlarını pansuman ettikten sonra tribünlerine girdiler.

  maçın başlmasıyla beraber iki tribünün kale arkaları da gayet güzel tezahuratlarla takımlarını coşturmaya çalışsalar da iki takım da sahada varlık gösteremedi ve karşılaşma 0-0 sona erdi.

  yani maçın sonucu 30 kadar hafif yaralı ve golsüz idi..

  maç sonrası silvio ya "neden o zincirleri ve diğer kesici aletleri sadece gösterdiniz ama kullanmadınız" diye sorduğumda -o aletler sadece gösteriş olsun diye havaya kaldırılır, genelde kullanılmaz... şeklinde cevap verince ilk uçakla istanbul a döndüm.

  bu da böyle bir anımdı...
  3 ... tavuklupasta
 6. 6.
  http://uludagbesiktas.blo.../roma-lazio-rekabeti.html

  dünya üzerindeki en tehlikeli derbilerden birini doğurmuştur.
  -1 ... ceterelealtdeleteenter
 7. 7.
  (bkz: totti vs pandev)
  ... altinkaya
 8. 8.
  vaktiyle maçta nesta'ya tükürdü diye zago'nun ailesiyle yemeğe gittiği vakit biancocelesti taraftarları tarafından dövülmesine kadar gitmiştir. ha onlar da dönerken roma taraftarları tarafından dövülmüştür, bu böyle anlatılagelir yıllardır.
  1 ... pulemjot kalashnikova