1. 1.
    Haklılık payı olan bir söz.

Başka bir türevi için;

(bkz: götü yere yakın olandan korkacaksın)
    1 ... expected3
  2. 2.
    amcamın beni her görüşünde evdekilere işaret ederek söylediği cümle ha bir de şey der kendisi bana= buzdolabı.
    2 ... lidyanetya
  3. 3.
    Katıldığım ve doğruluğuna inandığım bir söz.
    Sesi çıkan insandan korkma, çünkü içinde tutmaz hiç bir şeyi patır patır söyler yüzüne herşeyi, kızdıysa öfkesini,uzulduyse kırgınlığını, sevdiyse sevgisini belli eder çekinmeden.
    Ama sessiz insan(tepkisini dışarıya belli etmeyen,duygularını içinde yaşayan insan) tehlikeli gelir bana çünkü bilemezsin, seviyor mu nefret mi ediyor,kızdı mi mutlu mu.
    2 ... kusursuzdengesiz
  4. 4.
    doğru bir önermedir.

çünkü çok konuşan, boş konuşuyordur.

ama az konuşan konuştuğu zaman, ağzından çıkan kelimelerle siker...
    ... edserous
  5. 5.
    sessiz bir insanım. gerekmedikçe sesim çıkmaz. çıksa da ince ve sıska bir şey olduğu için insanlar ne dediğimi duymaz. duysalar da anlamazlar. anlasalar da görmezden gelirler.
    yaşamazlar; yalnızca korkarlar. sessizin tahmin edilemeyen potansiyelinden ve onlara hayatı zindan edecek zehirli fikirlerinden korkarlar. koşarlar; uzaklara gider ve sessizin ulaşamayacağını sandıkları tepelere tırmanırlar. gel gelelim arkalarına bakarak kaçtıkları için sessiz insanın tam onların önlerinde olduğunun farkına varamazlar. hep bir adım geride, sessizin gölgesinde yaşarlar.
    1 ... bay polar
  6. 6.
    sessiz atın çiftesi pek olur. sessiz insanın neler düşündüğünü, neler hissettiğini, içinde ne fırtınaların koptuğunu asla bilemeyeceğiniz için bu tip insanlara çok yanaşmayın. canını yakarsanız aynı şekilde size geri dönüş yapar, ayağınızı denk alın.
    -1 ... potansiyel amele 2
  7. 7.
    Densizler, münasebetsizler tarafından çok sevilen söz. Oluru olmazı konuşan, laf nereye gider diye düşünmeyen şomların sözü. Onlara göre her şey sadece ağızlarındadır. Hep sinsi sinsi düşünmeden konuştuklarından ne geliyorsa geliyordur başlarına. Sessizden de en az çirkef şomdan korktuğun kadar korkacaksın. Sessiz demek aptal demek değildir çünkü.
    3 ... ngark
  8. 8.
    Bir klişe.
    1 ... cunku ask yazilgandir