1. 1.
    bir insan düşünün ki her şeyi açıklamış olsun. bizi yöneten şey istençtir istenç de arzuların ürünüdür. hangimiz reddebiliriz arzularımız tarafından yönetilmediğimizi. bütün seçimlerin, düşüncelerin ona bağlı olmadığını. bütün psikoloji dünyası schopenhauer felsefesi üzerine kurulmuştur. en azından ondan sonrası üzerine olmadığı kesin. bakmayın freud gibi adamların psikolojinin babası sayıldığına. sadece iki üç fazladan örnek vermiştir ve adını psikanaliz koymuştur. aynı şekilde id ego süperego gibi kavramlar da schopenhauer felsefesinde mevcuttur sadece isimleri farklıdır ya da adı konmamıştır. schopenhauerdan sonra kim böyle derinlikli ve gerçekçi bir felsefe ortaya koymuştur. gerçekten soruyorum. bilmiyor olabilirim. ama post modern yazarları saymıyorum bu konuda. nietzche gibi adamları da saymayın. kısaca haklıdır. şimdi dağılabiliriz.
    2 ... hicin evladi
  2. 2.
    (bkz: değil)
    1 ... batirel school of economics
  3. 3.
    (bkz: haklı)
    8 -3 ... git schopenhauer oku gel
  4. 4.
    Karar dediğimiz süreçlerin arka planında yatan hormonal tepkileri düşününce özgür iradenin aslında olmadığı varsayımı altında evet adam haklı beyler.

Ayrıca aşkın metafiziği kitabında aşk dediğimiz olguyu açık net ortaya koymuş.
    2 -1 ... ali candan
  5. 5.
    ben kefilim schopenhauer'a.
    1 ... sari kola fanatigi