1. 1.
    Full body çalıştığım bu aralar hem karbonhidrat hem lezzet arıyorken sadece arpa şehriyeyle pilav yapmak aklıma geldi. Besin değerleri bakımından makarnayla yarışan pirinci folloş eden ve lezzetiyle favorim olan arpa şehriye hayatımın anlamı oldu. Pilavsız yaşayamayanlardanım. Ekmeği bıratım sigarayı bırakırım ama pilavı asla. Neyse arpa şehriyenin alacağı versus. 100gramda 10 gram protein var inanabiliyor musunuz? Kalorisi ise baş döndürüyor.
    ... ktm li aynasiz
  2. 2.
    arpa şehriye bir makarna çeşididir, makarna ile aynı değerleri taşır .

kaliteli sert durum buğdayından yapılırsa barilla -pastavila ,filiz gibi tüketimi sağlıklıdır.

ama piyasa malı kilosu 2,5 lira civarı (paketi 1,25-1,5 lira) menşeyi belirsiz suyun kaynaması ile hamura dönüşen makarnalar sağlıksızdır.
    arpa şehriye pilavı da yapıldığında yine fazla kalori içerir . en iyisi az yağlı domatesli ki domatesli -soslu arpa şehriye pilavı yada tavuklu (tavuk suyu destekli) şehriye pilavı harika sonuçlar verir ..

arpa ve tel şehriye bize anadolu'ya asya göçer atadan yörüklere geçen bir gelenek ,mesela tavuklu-sulu mantı . etli tatar mantısı da (kıymalı) asya kökenli göçer ata yemeği .. çinliler bile göçerlerden almışlar geliştirmişler.

mesela meşhur çin işi yumurtalı-kuru makarna egg noodle'da bir çeşit tel şehriyedir.,tavuk ilaveli yapılırsa harika olur. (ben sevmem)

not; yazdım yineleyeyim, tavuklu-sulu mantı, erişteli tavuk,sulu ,tereyağlı bunlar toroslardan bursa-balıkesir dağlarına egeden bir yay çizerseniz çok çadırda ve köylerde (hepsi değil ,) çok yapılırdı.
    1 ... baris hemen simdi