bugün

-ilkokulda çok duyduğum ama kafamda hayal edince çok güldüğüm,anlamını hiç anlayamadığım atasözü.
-yaşlanınca anlamının "hazır lokma yemek,hiç uğraşmamak,tembel olmak,kılını kıpırdatmamak,ekmek elden su gölden geçinmek" olduğunu öğrendiğim atasözü.
armut ağacı dibinde mangal yapan malın, yemekten sonra yukarıya bakarak sarfettiği cümle.
(bkz: hazira konmak)
'armut piş ağzıma düş, sapı da dik gelsin!' derdi bir hocam.
sanırım hazırcılığın en geniş anlatımlı atasözü bu *
(bkz: sakso)
(bkz: deepthroat)
(bkz: cumshot)
(bkz: bukkake)
üniversite mezunu binlerce gencimiz için söylenebilecek söz (hepsi değil) .
yan gel yat osmanın amacı.
üşengeç insanlar için bir numaralı deyimdir.
Bu günlerde armutun pişmesi kısmında pek zorlanılmayacak deyim.
Sadece bir olay anlatacağım.
Sene olmuş 2019 internet in anasını ağlatmışız. Eş adayını bile internetten arıyoruz artık.
Gel gelelim devlet dairesinde bir işimiz olduğunda ya da kanunla, nizama ilgili bir bilgi lazım olduğunda etrafa sormak kolay geliyor. Açıp kanunu kim okuyacak hazır bilen varken ona sor değil mi.
Neyse olaya geçiyorum. Bu olay benim çalıştığım iflas eden şirketteki eski personellerin (çoğu mavi yaka) iflas dairesi ile ve benimle olan imtihanını anlatıyor. Ben şirkette insan kaynakları sorumlusu olarak çalıştım. Şirket *konkordato ilan etti. Şirketler konkordato ilan edilince 90 güne kadar işverenin ödeyemediği maaşları işkur a ödetebiliyor . Velhasıl kimi 45 günlük ücretini aldı kimi 72. Şirket iflas edince de kalan günlerini alabildiğin öğrendim ve bu arkadaşlarla paylaştım. Ben demesem kimsenin haberi olmayacak. Demez olaydım. iflas masasına bu talebimizi içeren işkur alacak belgelerini imzalatmamız gerekiyor. Ve bir takım bilgiler gerekiyor işyeri sicil numarası işyeri vergi numarası vergi dairesi VS. Bunları ben de ezbere bilmiyorum. Ben de iş kurdan 170 ten arayarak öğrendim. Bu arkadaşlar da benden öcce halletti ler ama tabi araştırma öğrenme yetenekleri gelişmediği için bu işlemler esnasında ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar. Ben yönlendirdim. Bu esnada tabi zorladılar biraz. Dahası geriye ne kadar alacağı var hiç biri bilmiyor. Bana hesap yap diyor. Şimdi hesaplasam eksik çıksa senin yüzünden diyecekler. Yukarıda belirtilen bilgilerden birini yanlışlıkla hatalı versem senin yüzünden diyecekler. En iyisi mi yönlendireyim kendileri doğruyu bulsunlar dedim. Demez olaydım. Madem biliyordun bize niye söylemedin deyip yine beni suçladılar. Anlayacağınız armut piş ağzıma düş. Param gelsin de ben uğraşmayım dediler. Nasıl olsa bir enayi yapar biz de ona bakar hallederiz dediler. Ben de kabahat iyilik yapmak yaramıyor insanlara.
Torpil piş maaşıma düş.
Türk erkeği sözüdür.

ister ki karı gelsin kucağına otursun. Oğlum sen mücadele edeceksin.

Evli bekar dul vs farketmez. Olmayan beynini kullan önce.
Üşengeçler kazanacak!
Ülkemize has elim deyimlerden biridir. Kısaca 'hazıra konma' olayını nitelemektedir kendileri.
hiç bir aksiyon almadan beklemenin/istemenin deyimleşmiş, vücut bulmuş halidir.
Yiyip içip sıçsam Bi bok yapmasamın sadeleştirilmiş hali.
Bir kere geldiğimiz ölümlü dünyada başka şekilde yaşayan maldır. Bir de uğraşacak mıyız bi şeyleri başarmak için hadi abicim hadi.