1. 1.
  vincent van gogh'un 1888 yılında, tuval üzerine yağlı boya ile yaptığı tablodur. 90x72 cm ölçülerindedir. 3 versiyonu bulunmaktadır. bunlardan ilki amsterdam van gogh müzesindedir. biri paris orsay müzesinde, bir diğeri ise chicago sanat enstitüsünde yer alır.

  van gogh, arles'taki evine, dönemin önemleri ressamlarından olan paul gauguin ile birlikte çalışmak için onu davet eder. kendi resim yeteneğini ön plana çıkarıp göstermek için ise odanın duvarlarına tablolarını asar. gelişini beklediği uzun süre içerisinde de odayı çizer.

  akabinde gauguin gelir ve 2 ay kadar beraber yaşar ve çalışmalar yaparlar. bu dönemin sonunda tartışmalar yaşanır ve bir tartışma sonucunda van gogh sinir krizi geçirip kendi kulağını keser. daha sonrasında bu şekilde bir otoportre de yapacaktır.

  tüm bu olaylardan sonra van gogh, kendini bir akıl hastanesinde bulur. tablonun ilk versiyonu sel baskınında zarar görür ve van gogh buna çok üzülür. daha öncesinde kardeşine gönderdiği zarar gören ilk kopyayı geri ister ve bir tane daha üretir. bu ikinci versiyonda bir çok şey değişir. resimde renkler, bazı eşyalar, zemin kaplaması, vs. baya bir değişikliğe uğrar ama sarı tonları, van gogh'un pek çok tablosunda olduğu gibi hep sabittir.

  üçüncü kopyayı ise muhtemelen evine duyduğu özlemden dolayı yaptığı düşünülür. bu kopyadan 10 ay sonra ise intihar ederek yaşamına son vermiştir.
  ... ortadunya soylusu