bugün

maalesef güzide(!) ülkemiz adına pek bir anlam ifade etmeyen mezunlar bütünüdür.

Birkaç entry yukarda da yazılmış zaten, mühendislik, eczacılık, tıp, hemşirelik, hukuk dışında okumanın pek bir anlamı yok artık.
Bozuk para isteyerek para üstünü tam veren güzel insanlardır.
maalesef yalnız ve güzel ülkemde işi oldukça zor olan mezunlardır. bir ilkokul arkadaşım hevesle okudu, bitirdi; üstüne kendi branşında akademik kariyer yapmak istedi, ancak konu ile ilgili bütün yollar itina ile tıkanınca en sonunda cayıp bankacılık yapmak durumunda kaldı.
para kazanma gibi bir dert olmasa keyif işi yapabileceğim meslek.
dört bir yanından tarih fışkıran bu ülkede işsiz yada alanı dışında çakışan mezundur..

biri de benim.

2010da mezun oldum
sınavı kazanmama rağmen o.çocuğu fetocular yüzünden atanamadim

sonra askere gittim
yedek subaylik denedim olmadi

sonrasında yine kpss
2014
2016
2018 hepsine girdim

hatta bir ara ücretli öğretmenlik denedim yine olmadı

kısacası ben hep söylerim

tıp
eczacılık
mühendislik
hukuk
vs okumadiysaniz üniversitesiye gitmeyin.

hayatınızdan 4 yıl calmayin..
Arkeoloji ve tarih biraz gönül işi.
Bu işi yapacak olanların maddi bir kaygısı, beklentisi olmamalı.
Kaldı ki ingiltere'de, almanya'da, abd'de bu böyle.
Yani arkeologlar biraz maceraperest olmalı.
Kendi finanslarını sağlayıp keşifler yapmalı.
Benim şu an vaktim olsa gider arkeoloji okurdum, o kadar meraklıyım ama buna vaktim yok.
Yani, "Ben arkeoloji okuyayım mezun olunca maaşlı bir iş bulayım" düşüncesi içindeyseniz boşuna bu bölümü zorlamayın.
yeryüzünde uygarlığın ilk kurulduğu topraklarda aç kalan insanlardır. ne garip diğmi tarih fışkıran topraklarda bu insanlar işsiz. sonra bir bakıyoruz kazıların başlarında çoğunluğu alman arkeologlar var. belki ülkelerine dönerken yanlarında bu ülkenin bir parçasını da götürüyor. kültür bakanlığı bu konuda ne düşünüyor bilmiyorum.

(bkz: türkiye de yaşamaktan nefret etme sebepleri)
kendi alanında iş bulamayıp itfayecilik yapmak zorunda kalan bilim insanlarıdır.
(bkz: muhtemel işşiz)
kendi mesleğini yapmayı çok istediği halde çıkan/çıkartılan türlü engeller sonucunda bankacılık yapmakta olan örnekleri de mevcuttur.
Üniversite bünyesinde
Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde
Çok azı da özel sektörde çalışmaktadır.

FiKiR VERiCi BiR iSTATiSTiK
(1995 Yılı verileri)
949 öğrenci arkeoloji bölümlerine girdi
526 öğrenci mezun oldu
184 mezun Yüksek Lisans yaptı
%3 Dr. ünvanı aldı

Sonuçsa sürüyle karşılıksız aşk.
güncel Önemli Başlıklar