1. 1.
  zamanında dolmuş şöföründen duyulan, yaran bir diyalog. arka beşli koltuğa 4 kişinin oturmasına binaen söylenmiş olup, o zamanlar populer olan fener yenilgisini çağrıştırmasıyla yarmış bir ifade tarzı.
  5 -7 ... ethembaki
 2. 2.
  "arkana fenerli biner, gece gündüz biner" şeklinde cevabı olan söz.
  5 -6 ... ankarakarakedisi
 3. 3.
  bazı arkadaşların hala takılıp kaldığı tarih olmuş, köhnemiş espri. hem başarısızlık, hem yaratıcılıkta kısırlık böyle vahametler doğuruyor işte; espri dahi üretemez hale geliniyor. tüh.. tüh.. tüh..
  4 -1 ... asperg
 4. 4.
  fener'in milan'dan 4 yedigi zamanlarda turemis olan pek yaratici olmayan espri(!)*. hani tamam fenerliyiz oyle kiziyoruz falan da guzel espri olsun biz de gulelim eglenelim deeg mi gizlar? ama arkayi fenerleyelim nedir yaaa? öffff!! selami sahin bile... ya lan ben neyse bisey demiyorum.
  4 ... sharam paul
 5. 5.
  (bkz: selami şahin esprileri)
  2 ... ee caylar kimden
 6. 6.
  (bkz: feneri arkalayalım)
  2 -1 ... destination unknown
 7. 7.
  arkasını* fenerleyecek şahıs bu sözün söylendiği dönemlerde el feneriyle işini görecekse bir kaç kutu vazelin gerektiren söylem. şöyle ki; o dönemlerde mini minnacık el fenerleri yoktu. en küçük el feneri bile orta parmak ucundan(el açıkken) dirseğe kadar (kolum kadar) bir ebada sahipti. o dönemler arkasını fenerleyebileni buradan tebrik etmek isterim.

  günümüzde yapılacak eylem ise şayet; günümüzde mini minnacık fenerler piyasada dolandığı için vazeline gerek yoktur.

  kast edilen deniz feneriyse şayet; vazelin fabrikası yetmez gülüm.
  1 ... ankarakarakedisi
 8. 8.
  mütemadiyen yalan ve dolanla tarihi değiştirme çabası içindeki (bkz: 2008 avrupa fatihi fenerbahçe) fenerbahçe'ye aradabir hatırlatılması gereken gerçek tarih'ten bir kesit.
  2 -3 ... basri
 9. 9.
  metin ali feyyaz dönemi fenerbahçe sloganı.
  1 ... darksaga
 10. 10.
  arkaya 6 veya 8 kişi sığmadığı için söylenmiş olabilir. kedidir kedi.
  -3 ... hebeley episode ii