bugün

Minibüs,otobüs gibi toplu taşıma araçlarında sürekli duymaya alışılan,şöförlerin ağızlarına pelesenk olmuş tamlama.Duyulduğu anda şöförü gırtlaklama isteği doğurur.O sırada arka taraflarda olan yolcular anında gruplaşır.

Bu durumu yaşayan tüm insanların ortak fantazisidir bütün şöförlere aynı muameleyi bir gün yaşatmak.

Bir de buna benzer yolcu isyanları vardır.
(bkz: Daha nereye alıyon)
(bkz: balık istifi)
(bkz: suskunluğun sarmalı)
genellikle ardından 'bu otobüsün arka tarafı da aynı yere gidiyor.' cümlesini duyduğumuz söz öbeği.
Genelde otobüsün arkasını 500 kişilik gören otobüs şöförlerinden duyduğumuz laf . (bkz: Şöförlere gözlük alalım kampanyası)
memleketimin halini anlatan cümle. evet ilerliyoruz ama arkaya doğru , daha geriye ,daha geçmişe.
hele hele sabahın köründe okula veya işe gitmek için biniyorsanız bu araçları, en sinir oldugunuz sözcük öbegidir..
otobüslerde 'konserve olsanıza yolcular adamı deli etmeyin gidin arkalara gerekirse kucak kucak yapın' demenin kibarcası.
genelde yolcuların isyan etmesine yol açan cümledir. hele ki şoför "kırmızılı bayan bakın sağınız boş" "konuşan arkadaşım şöyle bir ilerlermisin" gibi hitap tarzlarıyla olayı kişisel boyuta çekerse daha da bir gıcık olunacak durumdur.
parayla rezil olmanın bir örneği... tamam, parasını vermi$iz, hizmetimizi almak* için orada bulunmaktayız. ama yolcunun gideceği yere kadar alt alta üst üste sabretmesini beklemek de abes kaçar be canım. mü$teriye saygı kavramının bittiğini gösteren laf öbeği bu.
otobüs gibi toplu taşıma daha dogrusu üst üste taşıma araçlarında sıkcana duyabilcegin, sinirlerini hoplatan cümle..'yer var da biz mi ilerlemiyoruz kardeşim' dedirtir insana.
"efendim aracın arkası müsait, sağlı sollu ilerleyelim efendim, cama doğru dönüp çift sıra yaparsak" gibisinden sözlerle devam eden türk işkencesi...
herhangi bir yolcunun " kaptan üst kat varsa oraya çıkalım" esprileriyle karşılık vereceği sinir bozucu kelimeler bütünü.
(bkz: arkayı dörtleyelim)
amortisorlu koltukta yaylanarak bilet kesen muavin tarafindan soylenmesi insanda acaip bir his uyandiran cumle.
tehdit ve rica kısmı içeren hitap tarzları da mevcuttur:

+ evet.. arkaya doğru ilerleyelim. lütfen!

buradaki " lütfen " kelimesi, söyleniş açısından sert ve bir o kadar da manalıdır.
manası, " bakın uyarıyorum adam gibi; birazdan daha sert tepki vereceğim." dir.

baş kısımdaki " evet " kelimesi ise " ben bu olayı çoktan çözdüm; sıkışıklığın sebebini biliyorum. herkes öne yığılmış. " anlamındadır. " lütfen " kelimesinden daha tehlikeli, daha çok aba altından sopa gösterenidir.* (bkz: anlayana)
bir köseye, koltuk arkasına veya en arkaya park ederek, maruz kalmaktan muaf edileceginiz söz.

(bkz: beni ilgilendirmez kardesim)**
(bkz: sen niye ilerlemiyon)
lise yıllarında toplu tasıma araclarını kullanan birinin sıkca duyabilecegi söz öbegidir.genellikle bu sözden sonra sofor ve yolcular arsında hebele hubele bir kavga baslar.
sıkışalım!!!
fortcu ların en sevdiği ve "mesai başlangıcı" olarak addetikleri, tatlı emir kipindeki uyarı!
bi süre sonra arkadakilerin "önlere doğru ilerleyebilir misiniz acaba?" şeklinde yakarmalarına sebep olabilecek bağrışma.
(bkz: yürüyelim beyler yürüyelim)
(bkz: dolmuşçunun dolmuşu prizma sanması)
Arkaya doğru ilerleyelim,arkada biraz daha sıkışma olursa birbirlerine akraba ziyaretlerine gitmeye başlayacaklardır.
şöförden işitilen bu lafın ardından yurdum insanları "ya yer mi var ilerleyelim be kardeşim, tost olduk." demesi üzerine
bomba cevap alınır. "ben bakıyorum var var sağ arkaya doğru hadi beyler, bayanlar. yolcu binemiyor ön kapıdan."
nasıl ilerleneceği * açıklanmamış olan şöför cümlesi.
(bkz: genç yolcular rahatsız)