bugün

arkadaşım için çiğ elma yerim ama kredi çekmem.
çekenler mallıklarına yanıyor şu an. benim gibi. aklı olan ne kredi işine ne de kefillik işine girer. babası oğluna acımıyor lan şu devirde.

hem ne demişler; ''malım seni vereyim demi kötü olayım, vermeyim de mi kötü olayım.'' valla vermeyin de kötü olun. en azından başınız ağrımaz.

not: gerçekten çok iyi tanıdığınız güvendiğiniz birisiyse ve borç batağında yüzmüyorsa o ayrı tabi.

https://www.facebook.com/...B1m-at/10156026905345499/
evet çekerim, çektim de.

bir daha çeker miyim? tabii ki hayır.. siz siz olun abi nasihati çekmeyin. *
elbette çekmem. daha borçlarını ödemedi ibneler
Hayır diyenlere şaşıyorum. Demek cidden arkadaş kavramı nedir bilmiyorsunuz ve iyi gün dostusunuz. Sizin gibiler genelde düşene bir tekme de atarlar da. Çünkü devir kötü ve babaya bile güvenilmemeli ya. Kötü olan devir değil, sizsiniz bence. içinizin kötülüğü de devire yansıyor.
Bir dahakine arkadaş seçimlerine dikkat edin zira bazıları dost olur, kardeş olur, aileden öte olur.

Burda kalkıp arkadaşlık dersi vermeyeceğim. Dilerim en güzel dostluklara gark olursunuz, içinde Çıkarcılık ve bencillik barındırmadan.
enayi veya mal olmadığım için babam bile olsa kimse için kredi çekmem ve kimseye kefil olmam.

bazı konularda insan kendinden başka kimseye güvenmemelidir.
Kesinlikle çekmem diyecektim ki düşündüm eğer arkdaşım çok zor durumdaysa, bakarım "o" ödemezse ben ödeyebilirmiyim diye, eğer ödeye bilecek gibiysem çekerim yoksa sadece onun sözüne güvenerek çekmem o iş sakat nice dostluklar,akrabalıklar,kardeslikler,sevgililikler bittu bu uğurda.
Krediyi geri ödeyecek kadar zenginsem çıkarır borç veririm. Kredi çekecek kadar parasızsam arkadaş benden neden yardım istiyor?
Hiç işim olmaz. Sikseler öyle bisey yapmam. Değil arkadaşım kardeşime bile çekmem aq.
hayır. net.
çarpılsa üzülmeyeceğim kadar veririm.
anama, babama, karıma bile çekmem. hatta kendime bile çekmem, ne arkadaşı?
Alnımda mal yazmadığına göre. Çekmek tam bir aptallıktır. Devir insanlık devri değil ki!
Ailem hariç kimse için çekmem.Arkadaşına kredi kartını verip içini boşaltıp kaçan ve onu ödemek için gece gündüz çalışmak zorunda kalan arkadaşım vardı.Yıllardır çalışan bir insan olarak hala kredi ödüyorum babamın emekleri karşılığı elimde fazlası gelse yine yaparım.
Çekerim, çektim de!

Krediyi çekerken, kendim ödemeyi göze alarak çektim.
arkadaşım dediğim maksimum üç kişi kredide çekerim ölümede giderim.
Arkadaşım yok, kafam rahat dediğim durumdur.
Arkadaştan öte ise, böbreğimi satılığa çıkarırım.
öğrenciyim kyk borcu giricek 2-3 sene sonra kıçıma, sigortam yok hali hazırda, o yüzden bana kredi vermezler kusura bakma arkadaşım kanun böyle.
patron için çektim kerizlik olarak sayılıyor mu?
sen kredi için arkadaşını çüker misin ?

(bkz: çükmek)
Çekmişliğim vardır. Pişman mıyım? Kesinlikle...
yazar aslında burda şu şekilde sormak istemiş ; ödeyemiyeceğin kredi çekmek ister misin?
ben görmedim ki arkadaşı yada bir tanıdığı için kredi çekip kendisi zarar görmemiş bir insan olsun. bu konular da insan arkadaşlarına karşı dost canlısı olmayı bırakmalı ve yiyemiyeceği pipinin altına yatmamalı. yoksa sonu hep hüsran hep perişan.
Arkadaşa göre değişir bu durum.
Değil kredi kefil bile olmam gebersin bana ne.
Hangi arkadaşım olduğuna bağlıdır .
güncel Önemli Başlıklar