1. 1.
    bana kalırsa, arabanın sahibine göre değişebilecek sonuçlar çıkarılmasına neden olabilecek eylemdir.

müsaade buyurursanız, örnek vererek arz ve izah etmeğe, bu sayede de konuyu açılığa kavuşturmağa talibim.

örnek 1:

arabanın sahibi, nihat isimli bir şahıs. nihat çevresinde cimri, pimpirikli, hassas olarak bilinen ve yaşından dolayı performans sorunları yaşayan habis bir karakter.

aslı: nihatcığım merhabalar. ya ben 3 gülüğüne bir bursa yapıp gelicem ama biliyorsun bizim micra küçük. bebek arabası var, ee annemler de gelecek ne bagaja ne arabay sığmayız. senin jipi verir misin 3 günlüğüne?

nihat: yahu aslıcığım ne demek. araba senin. yalnız arabada hararet problemi oluyor bazen rampa çıkarken çok zorlama arabayı mazallah su kaynatır falan yolda kalmayın. bir de sağ ön lastikte bir sorun var sık sık iniyor neden oluyor usta çözemedi. ona her fırsatta molalarda falan bakın olur mu? bir de 1. vitese zor geçiyor şanzımanda sorun var galiba biraz dikkat edersen problem çıkmaz. götürür getirir sizi hiç merak etme.

çıkarım 1: nihat topun tekidir arabası alınmasın diye yapıyor bunları.

çıkarım 2: arabanın bakımını iteleyecek.

örnek 2:

arabanın sahibi, irfan. irfan tam bir melaike. parası olmayana para, memesi olmayana meme verir. güzel ahlakın yeryüzündeki temsilcisi, hoşluk timsali.

asude: irfan araba lazım bize balım.

irfan: ee benimkini al asude. alabilirsin yani seni biliyorum. asude al benimkini. yalnız fren diskleri biraz sıkıntılı. frene alışmadan çok basma.

çıkarım: irfanın arabası alınır. adamdır çünkü irfan.

görüldüğü gibi, nihat ağır toptur. araba isteyeceğiniz zaman, arabanın kalitesine, konforuna değil, ödünç istenecek adamın kalitesine bakın.
    9 ... hassas nihat