bugün

Harika olmuş film. Beğenmeyene Erşan kuneri kaysın. Eski isimleri görmek bile yetti. Çağlar Çorumlu mükemmel bir zeki müren performansı ile harikaydı. Ayrıca kerem alışık’ın babasıyla buluşma sahnesi o vedalaşması gerçekten dokunaklıydı. Ayrıca Cem Yılmaz kuzu kuzu performansı baya iyi. Gidin izleyin burada her boku bilenlere aldanmayın. Evet.
Kültür sanat olarak ön plana çıkan ve eşi benzeri olmayan emek görülen film fakat komedi yönüyle pek tatmin edici değil diyaloglar zayıf.
Ya arkadaş daha iyi bi fikrin varsa çık yap.. oturduğun yerden b.k atmak nasıl bu kadar kolay anlamıyorum.. madem çözmüşsün sistemi neden hala buradasın? Sende yap.. seni tutan ne?

Sana hitap etmiyorsa etmiyordur gitmezsin izlemezsin yolda karşılaşırsan kafanı öbür tarafa çevirirsin geçer gider de daha izlemediğin bir iş için bile böyle konuşmak çok saçma değil mi ya sizcede.. ne bileyim ben anlamıyorum..

Cem yılmaz’ın bugün, 5 ocak 2018 de vizyona giren filmidir.. inşallah katrilyonlar kazanır, isim değiştirir seneye bir daha yapar.. önümüzdeki sene başka bir film yapar gösteri yapar.. tırlarla taşıyamayacağı kadar çok para kazanır.. kazansın bana ne? Sana ne? Kime ne?

Millet neler yaparak cukkalıyo paraları gözlerinizi kapatıyorsunuz, kulaklarınızı kapatıyorsunuz bunu da görmeyverin..
filmin fazla komik olmamasından şikayet edenler ne yazık ki cem yılmaz'ın bu filmi çekme amacını anlayamamışlar. cem yılmaz günümüzde sevgisizliğin, hoşgörüsüzlüğün, şiddetin anormal seviyede artmış olması sebebiyle bu filminde özellikle eski türkiye'ye vurgu yapıp insanlarımıza bir çağrıda bulunmuştur. boşandığı eşine bile filmde rol vermesi anlayabilenler için bir mesajdır. kendisini yaklaşık 20 yıldır izliyoruz ve bir çok gösterisinde kendi çocukluk ve ergenlik dönemi olan 70 li ve 80 li yıllardan mutlaka bahsetmektedir. açıkçası ben önceden beri cem yılmaz'ın o dönemleri özlediğini tahmin ediyordum ve kendisinden bir gün böyle bir film bekliyordum.

filme büyük emek verilmiş. konusu ve atmosferi gayet güzel. retro tarzı mobilyaları, dekorları, kostümleri çok beğendim. 30 yaş üstüne hitap ediyor denilmesi çok yanlış. sadece ayhan ışık ile sadri alışık'ın dövüş tarzı ve gözlerin açılma esnasındaki altılı görüntü gibi birkaç detay o kuşağın gözünden kaçmayacak detaylar o kadar. beğenmediğim yanları da var ancak filme çok fazla puan kaybettirecek şeyler olduğunu düşünmüyorum. mesela filme çok para harcanmasına karşılık kullanılan uzay kapsulü maketi 1977'de çekilen star wars filminde kullanılan maketlerin yanına bile yaklaşamayacak kadar amatörce yapılmış. gizli arçelik reklamları iyi düşünülmüş ancak cep telefonuna gelen arçelik mesajı çok itici olmuş. zeki müren oyunculuğu mükemmel ancak filmin son kısmında zeki müren'in işin içine çok katılması güzel olmamış. uçağın kanadının üstünde sigara yakma sahnesi artık günümüz seyircisinin komiklik anlayışının çok altında.

filmin şu anki imdb puanı 8,0. özellikle komedi dalında kalitenin yerlerde süründüğü şu dönemlerde recep ivedik'e beşinci filmi çektirtecek kadar para kazandırmış izleyicinin g.o.r.a.'yı bahane ederek böyle yapımları haksızca eleştirmeye hakkı yok. genel olarak film benim beklentimi karşılamış durumda. gitmeniz tavsiye edilir efendim.

(unutamayacağım bir sahne; zafer algöz'ün okkalı bir tokat yedikten sonra hiç bozuntuya vermeden adeta yetmişlerin gazinocular kralı edasıyla tokat yediği adamı sanki kendi tokatlamış gibi siktir etmesi)
Öncelikle filmin 1 konusu yoktu Türk sinemasına vefada bulunmuş olsalar da genel olarak oyunculuklar ve göndermeler vardı.
“Kaç yaşındasın sen” , “Almanlar bizi kıskanıyor” salonda en çok reaksiyonu alan repliklerdi.
Gözüme batan şey ise abartılan reklamlar oldu.
Yani ortalama bir Türk komedi filminden beklentiniz ne ise odur ne daha fazlası ne daha azı.

Kısa sözün özü:Zeki Demirkubuz’un isminin geçtiği (beni hayal edemezsiniz) ,içinde Zeki Müren’in Sadri Alışık’ın, Ediz Hun’un olduğu özlem duyduklarımızın olduğu 1 filmdi.
Cem yılmazın mizahı yavaş yavaş zayıflıyor gibi ama dur bakalım ne çıkacağı belli olmaz ayrıca şu an elimizde olanın en iyisi bu adam.
ivedik serileriyle karıştırılmaması gereken bir film. beklentiniz bu yöndeyse paranıza vede zamanınıza yazık olur.
kasmadan gidip izlediğinizde gayet eğlenceli vakit geçirten filmdir.

sinema eleştirmeni gibi gitmeyin. ekşi sözlük yazarı gibi de gitmeyin.

kendinize bir iyilik yapın ve gidin filmin tadını çıkartın.

güzel film.

edit: ellerine sağlık herkesin.
beğendim.
hatta bayıldım. harika olmuş. teşekkürler cem yılmaz ve arkadaşları...

bakın bu filmi genç kuşağın beğenmemesini anlarım.
zira bu film minimum 35 yaş ve üzeri insanlara hitab ediyor.
yani 95 doğumlu bir genç bu filme gitse bir şey anlamaz zaten, apışıp kalır, o yüzden sosyal medyadaki hunharca eleştirileri şimdi anlıyorum.

keşke devamı da çekilse, 69 yılından sonra 71, 73, 76 yıllarına da gidilse.

detaylar muhteşemdi gerçekten.

verdiğim para kuruşu kuruşuna helal olsun. yalnız cinemaximum'a haram olsun, tam 20 dakika reklam oynattı şerefsizler filmden önce.

bakın, cem yılmaz'ın filmlerinde kaçırdığınız bir şey var.
bu adam ve arkadaşları kendileri eğlenerek film yapıyorlar, yani izleyicinin eğlenmesinden önce kendilerinin eğlenmesi lazım.
bunu pek yakında ve ali baba ve yedi cüceler filmlerinde de yaptılar.
önce kendileri eğleniyorlar, bu da hem izleyiciye, hem gişeye yansıyor.

--spoiler--
filmde müthiş detaylar vardı.

örneğin filmin hemen başında arif'in ses teli bantları içindeki metin milli detayı.
ulan nereden aklına geldi, nereden koydun o detayı oraya, belki 1 saniyelik bir andı ama o kutunun üzerinde metin milli yazdığını gördüğümüzde aklımıza metin milli geldi hemen.

zeki müren'in kıyafetleri, o kıyafet tasarımlarını aşırıp rahmetli sanat güneşimizden evvel giymesi ve zeki müren'i çıldırtması...

barış manço, sadri alışık, ayhan ışık...

özellikle sadri alışık'ın "turist ömer karakteri" nin nasıl doğduğuna değinilmesi harikaydı.

filmin sonunda da çevre duyarlılığı olan ve çevreci, yenilenebilir enerji hakkında çalışmaları olan ediz hun ile birlikte sosyal mesajını vermesi de gayet hoştu.

kısacası,
zeki müren, sadri alışık, ayhan ışık, filiz akın, ajda pekkan, barış manço her biri harika olmuş.
erşan kuneri muhteşem bir karakter. ama ayrı bir filmi yapılması için sanırım hala türkiye'nin şartları müsait değil.
90'ların şarkıları ile 60'larda patlama yapmak müthişti.
o şarkılar, o danslar, o kostümler.
cem yılmaz yine harikaydı işin gerçeği.
--spoiler--

sözün özü, şayet yaşınız 35 ve üzeri ise, 90'lı yıllara dair her şeyi dün gibi hatırlıyor ve özlüyorsanız;
gidin ve izleyin efendim...
En son 2015 kasımında ali baba'lı bir isme sahip Filmine gitmiştik de filmle ilgilenmemiştim bile, o kadar kötü bir filmdi. O gün içimden ''bir daha hiçbir cem yılmaz filmine gitmem'' demiştim ama noldu, yedik sözümüzü ve gittik bu filme.

Bir dirhem gülmeyeceğime emin bir önyargıyla gittim, gülmedim de. Tebessüm evet, nice göndermelerle bezenmiş nostaljik bölümlerine tebessüm etmemek nâmümkün.

Sadri alışık sahnesini çok beğendim çünkü sadri baba fanatiğiyim ve cidden harikaydı.

Bunun dışında, fazlasıyla bir emek var filmde. 1969 yıllarının yansıtılması, zeki müren vs cidden emek verilmiş, para harcanmış.

Komik mi? Değil. Çok kötü mü? Değil. Çok iyi mi? Bu da değil. Gidecekseniz buna göre gidin.

Ben cem yılmaz ı gösterilerinde seviyorum, sinemada değil. Filmlerinin çıkardığı ses asla bize aksettiği gibi çıkmıyor çünkü.
Uzun zaman sonra eğlendiğim eğlenebildiğim güzel bir filmdir. Cem yılmaz'ın son filmlerini izlemeyen benim bu kez beklentim büyüktü ve film fazlasıyla karşıladı bunu.

Tavsiye ederim gidin izleyin.
Cem yılmaz: selam
Seyirci: ahahahah ulan anladiniz mi inceyi anlamayanlar gitsin recep ivedik izlesin.
parayı yiyorsa türkiyede yiyor.man adasına kaldırmıyor.helal dediğim film.
cem yılmaz'ı bitirirse yeşilçam hayranlığı bitirecek. gora'yı çektin çok tuttu, ondan sonrakiler yanına bile yaklaşamadı, eee insan düşünür insanların istediği gora tarzı filmler. neden riske giriyorsun ki, isteğe göre devam etsen..
mesela yahşi batıdan sonra filmi çine bağlayacaktı ki oda çok komik olurdu devamı çinde yapılsaydı...
filmlerin içine yeşilçam katmaya çalışma artık.
bişey tuttuysa ondan devam et,
Ekşideki yorumları da okudum. Genel olarak şu sahneyi kimse anlamadı, buradaki göndermeyi kimse fark etmedi, O sahnede bir tek biz güldük minvalinde çok entry var.

Ben de izledim salon doluydu baya herkes gülüyordu. Şu sahneyi tek ben anladım dedigim elbet vardır ama film bu yani bir sahneyi de ben kaçırmışımdır başkası gülmüştür. Olabilir bu yani. Ama genel manada salonda herkes gülüyordu.

Bir de fazla gülmedim diyen tipler var. Mizah kalitelerinin üst seviyede olduğunu ima etmeye çalışıyorlar sanırım. Aferin coni demek istiyorum onlara da.

Son zamanlardaki güzel, emek ve para harcanmış, titiz çalışılmış, el kamerası ile çekilmemiş güzel sahneleri olan komedi filmidir tanım olarak da.
güncel Önemli Başlıklar