1. 425.
  filmin fazla komik olmamasından şikayet edenler ne yazık ki cem yılmaz'ın bu filmi çekme amacını anlayamamışlar. cem yılmaz günümüzde sevgisizliğin, hoşgörüsüzlüğün, şiddetin anormal seviyede artmış olması sebebiyle bu filminde özellikle eski türkiye'ye vurgu yapıp insanlarımıza bir çağrıda bulunmuştur. boşandığı eşine bile filmde rol vermesi anlayabilenler için bir mesajdır. kendisini yaklaşık 20 yıldır izliyoruz ve bir çok gösterisinde kendi çocukluk ve ergenlik dönemi olan 70 li ve 80 li yıllardan mutlaka bahsetmektedir. açıkçası ben önceden beri cem yılmaz'ın o dönemleri özlediğini tahmin ediyordum ve kendisinden bir gün böyle bir film bekliyordum.

  filme büyük emek verilmiş. konusu ve atmosferi gayet güzel. retro tarzı mobilyaları, dekorları, kostümleri çok beğendim. 30 yaş üstüne hitap ediyor denilmesi çok yanlış. sadece ayhan ışık ile sadri alışık'ın dövüş tarzı ve gözlerin açılma esnasındaki altılı görüntü gibi birkaç detay o kuşağın gözünden kaçmayacak detaylar o kadar. beğenmediğim yanları da var ancak filme çok fazla puan kaybettirecek şeyler olduğunu düşünmüyorum. mesela filme çok para harcanmasına karşılık kullanılan uzay kapsulü maketi 1977'de çekilen star wars filminde kullanılan maketlerin yanına bile yaklaşamayacak kadar amatörce yapılmış. gizli arçelik reklamları iyi düşünülmüş ancak cep telefonuna gelen arçelik mesajı çok itici olmuş. zeki müren oyunculuğu mükemmel ancak filmin son kısmında zeki müren'in işin içine çok katılması güzel olmamış. uçağın kanadının üstünde sigara yakma sahnesi artık günümüz seyircisinin komiklik anlayışının çok altında.

  filmin şu anki imdb puanı 8,0. özellikle komedi dalında kalitenin yerlerde süründüğü şu dönemlerde recep ivedik'e beşinci filmi çektirtecek kadar para kazandırmış izleyicinin g.o.r.a.'yı bahane ederek böyle yapımları haksızca eleştirmeye hakkı yok. genel olarak film benim beklentimi karşılamış durumda. gitmeniz tavsiye edilir efendim.

  (unutamayacağım bir sahne; zafer algöz'ün okkalı bir tokat yedikten sonra hiç bozuntuya vermeden adeta yetmişlerin gazinocular kralı edasıyla tokat yediği adamı sanki kendi tokatlamış gibi siktir etmesi)
  12 -1 ... kan ve cikolata
 2. 426.
  Eleştiri haketmeyen iç ısıtan bir aile komedisidir. Fakat saf komedi değildir. Cem Yılmaz'ın baba olduğunu ve bizim zamanımızda diyerek anlatıp yazdığını hissettim filmi izlerken. Oğluna bir mirası olmuş sanki bu film. Fakat yaşlanmış ve uzaklaşmış herkesten yükseklerde. O yüzden eski tadı kaybetmiş olmayı sanki izleyicide oda kabullenmiş gibi...
  2 -3 ... ninazaman
 3. 427.
  Gittim, gördüm, sevdim.. filmle ilgili iyiydi kötüydü şöyleydi böyleydi yazmayacağım. Sinema eleştirmeni değilim. Kısaca beğendim demek yeterli benim için. Zaten yeterince yazılmış giri var yukarılarda..

  Farah zeynep’e diyecek sözüm yok çok güzel kadın be.. vallahi billahi.. o yüzden kendisiyle ilgili de yorum yapmiyciiim efennim..

  Sözüm seda bakan’a.. behzat ç. Ve kardeş payıyla kendisine içimin kaynadığı, sonra yetenek sizsinizde ve çeşitli yerlerde bakıp “lan acaba o kadar iç gıdıklayacak biri değil mi?” Derken bu filmde tekrar gönlümü kazandı.. kendisini böyle işlerde görmek istiyoruz.. yazık etmesin.. sevgiler selamlar..

  Özkan uğur, zafer algöz gibi efsanelere diyecek sözüm yok. Haddime de değil zaten..

  Ne bileyim ben sevdim lan.. güzeldi her şey.. tebriks..

  Bu arada arkadaşım figüranlık yapmıştı filmde aylar önce unutmuştum. Filmde görünce heyecan yaptım.. filmin sonunda arif’in tiradından hemen önce özkan uğur la seda bakan uçaktan havalimanına düştükleri anda kamera toplanan kalabalığı gösterirken arkadaki arabanın yanında duran çocuk belli belirsiz görünüyor gerçi ama olsun.. sinema oyuncusu arkadaşım var ollloooommm.. eheh.. isteyen imzalı foto ayarlarım..
  4 -1 ... roott
 4. 428.
  dag2 ile beraber turk sinemasinin en kotu filmlerinden biri. cop.
  -14 ... dr harleen quinzel
 5. 429.
  büyük bir emek var. detaylar, detaylar, detaylar.
  bir çok mekan, dekor, kostümler, efektler. şahane.
  6 -2 ... congolos
 6. 430.
  Konu ve komedi bakımından vasat olan bir filmdir.

  Beğenenlerin dediği gibi büyük bir emek sarf edilmiş ama bazen emek her şey değildir.Şimdi görsel efektler ve yeşilçam göndermeleri yapıyor diye bir filme iyi diyebilmek bence saçma.

  Yani onca yorum okudum ama filmi beğenen kimse,film hakkında düzgün bir yorum yapmadı.3 şey diyorlar.

  1-efektler
  2-yeşilçam göndermeleri
  3-cem yılmaz

  onun dışında kimse bir şey demiyor.Film size göre bundan mı ibaret,yeşilçam özetleri mi?O zaman gidin yeşilçam maratonu yapın ya,niye bu filme gidiyorsunuz ki?

  Konuda vasat resmen.neymiş robot aşkı öğrenmek,dünyalı gibi yaşamak istiyormuş.Bu konu hollywood'da defalarca işlendi sanırsam,tam bir klişe.Gerçi ilk defa bir türk filmi bu konuyu işledi.Tabi bu konunun çalıntılığını değiştirmez.

  Komedi kısmına gelince,yani bu filmde de sağolsun küfürler hiç eksik olmadı.Adam komedyen ama küfür etmeden güldürmeyi başaramıyor.Eskiden daha iyiydi.Resmen şahan gökbakar'ın chp'ye hitap eden versiyonuna döndü.
  8 -11 ... jane yellowston
 7. 431.
  (bkz: arif v 216/#38650653)
  1 -1 ... fulp piction
 8. 432.
  Geç kaldım ama bir yorum atayım. Bence Cem Yılmaz’ın en iyi ikinci filmiydi. ilki gora’dır çünkü öncü bir filmdir. Filmde yapılan göndermeler, müzikler, eski zamanlar kesinlikle on numaraydı. Uçak sahnesi bir nebze sıkabilir onun dışında keyifle izlenir.
  —-spoiler—-
  Mavi don, Emel sayın sendromu, turist Ömer şapkasının 2.5 milyon olması, halıya sarma, zeki mürenin paraşütüne gönderme, surata çarpan gazete, Almanların kıskanması, shining filmindeki ikiz kızlar, barış Manço şarkıları, zeki müren de bizi görecek mi, Erdal tosun göndermesi vs sayamayacağım kadar. Sadece fark ettiklerim bunlardı. Fark edemediğim filiz akının dublaj kayması, atlama sahnesindeki küfür, Düşen Elmanın Nuri Bilge Ceylan’a gönderme olması ve daha çokları.
  —-spoiler—-
  Yaran bölümlerinden daha çok tebessüm ettirdi. Çok eskileri bilecek kadar yaşlı değilim ama eski Türk filmlerini, şarkılarını elimden geldiğince izlemeye, dinlemeye çalışırım, daha çok severim. O yüzden benden tam not aldı.

  Edit: bir insanın filmden ne beklentisi olabilir ki amına koyim. Yoruma bak şahanın chp ye hitap eden versiyonu. Bir insan bu kadar vizyonsuz film izler. Şahan’la Cem Yılmaz’ı aynı cümlede sarf etmek hata. Adam filmi yaparken düşünmüş demiş ki madem film eskilerde geçecek e göndermesi olsun. Mizahı nasıl ? Güzel. Konu ? Bildiğimiz 216 pili bitecek diye dünyaya gelmek ve insan gibi yaşamak istemiş. Ulan filmin senin için ne yapmasını istiyorsun ? “Hayatına anlam katsın, bittikten sonra 3 kez düşün” gibi şeyler istiyorsan zaten böyle bir film izleme. Valla ben mutlu ayrıldım hakkını veriyorum adamın. Babamın oğlu değil ama güzel yapmışsa savunurum.
  13 -3 ... paperstreett
 9. 433.
  dün izledim,beğendim. senaryo,kostümler,espriler,göndermeler... on üzerinden sekizi layık görüyorum.

  filme bok atanlar ince mizahtan anlamayan , sadece küfüre gülen , eskileri bilmeyen cahil 12-16 yaş arası ergenlerdir. siktirin gidin enes abinizin filmini izleyin yarın çıkacak.
  4 -4 ... yalnizlik mahkumu
 10. 434.
  Sevmeyenin espri seviyesi düşüktür.anlamadığı için sevmez. Şüphesiz balikesirli anlar.
  -1 ... balikesirli